ترامپ بولدوزر؛همه جمهوری‌خواهان پرزیدنت سابق را می‌خواهند

ترامپ، ران دیسانتیس و رقبای جمهوری‌خواهش را له می‌کند»؛ این تیتر روزنامه نیویورک‌تایمز ماحصل نظرسنجی همین روزنامه و کالج سیه‌نا است که نشان می‌دهد چهار سال دوری از سیاست، هنوز محبوبیت ترامپ را در بین جمهوری‌خواهان کم نکرده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، رئیس‌جمهوری سابق ایالات متحده که دو بار متهم شده است، داده‌ها نشان می‌دهد که او تقریبا در هر گروه و منطقه‌ای در آمریکا پیشتاز است؛ زیرا رای‌دهندگان نگرانی در خصوص موارد قانونی او ندارند. سوالی که نیویورک‌تایمز و سیه‌نا از نمونه آماری خود سوال کردند، از این قرار بود: « اگر امروز انتخابات برگزار می‌شد و نامزد جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری حاضر می‌شد، احتمالا به کدام نامزد رای می‌دادید؟»

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد بر اساس داده‌های نیویورک‌تایمز نظرسنجی کالج سیه‌نا از کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری سال۲۰۲۴، دونالد جی.ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق، بر رقبای خود در انتخابات داخلی جمهوری‌خواهان تسلط دارد و با نزدیک‌ترین رقیب خود، ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا، با ۳۷درصد امتیاز در سطح ملی در میان رای‌دهندگان اولیه احتمالی جمهوری‌خواه فاصله دارد. این نظرسنجی نشان داد که ترامپ تقریبا در تمام گروه‌ها و منطقه‌های جمعیتی و در هر جناح ایدئولوژیک حزب، از مزایای تعیین‌کننده‌ای برخوردار است؛ زیرا رای‌دهندگان جمهوری‌خواه نگرانی‌های چندانی درباره مسائل حقوقی وی ندارند. او در میان مردان و زنان، رای‌دهندگان جوان و مسن، میانه‌روها و محافظه‌کاران، کسانی که به دانشگاه رفتند و آنهایی که نرفتند و در شهرها، حومه‌ها و مناطق روستایی با حاشیه بسیار زیاد نسبت به سایر رقبا پیشتاز بود. این نظرسنجی نشان می‌دهد که برخی از استدلال‌های اصلی دیسانتیس در مبارزات انتخاباتی -که او از ترامپ مقبول‌تر و به‌طور موثرتری حکومت می‌کند- تاکنون درست از آب درنیامده است. حتی جمهوری‌خواهانی که ظهور فردی مثل دیسانتیس را انگیزه‌بخش می‌دانستند، قول دادند که با گروه‌هایی که شعارهایی همچون «ایدئولوژی بیداری رادیکال» می‌دهند، ‌مبارزه خواهند کرد؛ اما در نهایت سود مبارزه با این شعار و طرفدارانش، به جیب ترامپ ریخته شده است. گروه«ایدئولوژی بیداری رادیکال» در دهه۲۰۱۰ تاسیس شد و بنای آن مبارزه با تبعیض جنسیتی و ناعدالتی بوده است.

در این نظرسنجی، در مجموع، ترامپ با ۵۴درصد از دیسانتیس پیش افتاده است. خود دیسانتیس تنها ۱۷درصد آرا را به‌دست آورده است. هیچ نامزد دیگری در این نظرسنجی بیش از ۳درصد آرا را کسب نکردند و از قافله رقابت با ترامپ بسیار عقب افتاده‌اند.

زیر آن ارقام عجیب و غریب، نشانه‌های شوم دیگری برای دیسانتیس وجود دارد. او ضعیف‌ترین عملکرد را در میان برخی از بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین حوزه‌های انتخابیه حزب جمهوری‌خواه داشته است. او تنها ۹درصد از رای‌دهندگان حداقل ۶۵ساله و ۱۳درصد رای‌دهندگان بدون مدرک دانشگاهی را به‌دست آورد. جمهوری‌خواهانی که خود را «بسیار محافظه‌کار» توصیف می‌کردند، با اختلاف ۵۰درصدی، ۶۵درصد به ۱۵درصد، از ترامپ حمایت کردند. با این حال، هیچ رقیب جدی دیگری به جز دیسانتیس برای ترامپ وجود ندارد. مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری سابق نیکی هیلی، سفیر سابق سازمان ملل و سناتور تیم اسکات از کارولینای جنوبی هر کدام ۳درصد از آرای جمهوری‌خواهان را به‌دست آوردند. کریس کریستی، فرماندار سابق نیوجرسی و ویوک راماسوامی، یک کارآفرین، هر کدام تنها ۲درصد از آرای شرکت‌کنندگان در نظرسنجی را به‌دست آوردند. با این حال، این نظرسنجی نشان داد حتی اگر همه آن نامزدها کنار بروند و دیسانتیس یک رقابت فرضی تک به تک با ترامپ داشته باشد، باز هم با اختلاف دو بر یک، یعنی با نتیجه ۶۲درصد بر ۳۱درصد شکست خواهد خورد. این یک یادآوری واضح است که با وجود همه نگرانی‌هایی که در بین نیروهای ضد ترامپ وجود دارد که حزب را در سال۲۰۱۶ به دو گروه موافق و مخالف تقسیم کرد، ترامپ آماده است حتی یک اپوزیسیون متحد را هم شکست دهد. این نظرسنجی کمتر از شش ماه قبل از اولین راند مبارزه‌های انتخاباتی درون گروهی در سال۲۰۲۴ انجام شده است.

در دوره‌ای از سیاست آمریکا به سر می‌بریم که با نوسانات زیادش تعریف می‌شود. در این میان مشکلات حقوقی ترامپ ممکن است مانند کارتی عمل کند که نتیجه غیرقابل پیش‌بینی رقم بزند. نکته مهم اینکه برخی از دادگاه‌های ترامپ همزمان با رقابت‌های مقدماتی شده است. در حال حاضر، به نظر می‌رسد که ترامپ هم‌نواز با رای‌دهندگان جمهوری‌خواه است که ۸۹درصد از آنها معتقدند که کشور در مسیر اشتباهی است. این تمایل جمهوری‌خواهان نشان می‌دهد که جنگ با دموکرات‌ها شدیدتر است. هنوز درباره دموکرات‌ها اخیرا نظرسنجی مشابهی صورت نگرفته است. به‌نظر می‌رسد که جو بایدن، فعلا تنها نامزد انتخابات سال۲۰۲۴ بوده و ممکن است اگر برگ تازه‌ای از سوی دموکرات‌ها و دادگاه‌های نزدیک به دموکرات‌ها برای محرومیت ترامپ از انتخابات رو نشود، رقابت سال۲۰۲۰، مجددا تکرار شود.

نامزدهای جمهوری‌خواهان برای سال۲۰۲۴ دونالد ترامپ: رئیس‌جمهوری سابق برای بازپس گیری پستی که در سال۲۰۲۰ از دست داده است، نامزد می‌شود. اگرچه تا حدودی از نفوذش در حزب جمهوری‌خواه کاسته شده - و با چندین تحقیق قانونی مواجه شده است - او پایگاه بزرگی از حامیان خود را حفظ کرده است و می‌تواند در انتخابات پیروز شود. رقبایی که رای محدود ضد ترامپ را تقسیم می‌کنند، ممکن است در نهایت به سود او عمل کنند.

ران دیسانتیس: فرماندار فلوریدا که ورود رسمی او به رقابت‌های۲۰۲۴ به‌دلیل پخش زنده پر از اشکال در توییتر خراب شد. او از اهداف محافظه‌کارانه دفاع و انبوهی از لفظی‌ها را حواله چپ آمریکا کرد. او قدرتمندترین رقیب جمهوری‌خواه ترامپ از زمان روی کار آمدن رئیس‌جمهوری سابق در سال۲۰۱۶ محسوب می‌شود.

کریس کریستی: فرماندار سابق نیوجرسی که در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان در سال۲۰۱۶، برای دومین بار برای کاخ سفید نامزد می‌شود و باید در یک رقابت مجدد با رئیس‌جمهوری سابق شرکت کند. کریستی خود را به‌عنوان امید جمهوری‌خواهان معرفی کرده که بیشتر مایل است به ترامپ حمله کند.

مایک پنس: معاون سابق رئیس‌جمهوری که زمانی از حامیان سرسخت ترامپ بود؛ اما پس از حمله ۶ ژانویه از او جدا شد. کمپین انتخاباتی خود را با سرزنش شدید رئیس سابق آغاز به کار کرد.پنس که یک مسیحی انجیلی است تحت تاثیر سیاست‌های این گروه مذهبی است و به‌طور قابل توجهی از حامیان ممنوعیت سقط جنین در سراسر جهان است.

تیم اسکات: سناتور کارولینای جنوبی که اولین جمهوری‌خواه سیاه‌پوست از جنوب است، به سنا رفته است. او یکی از برجسته‌ترین صداهای حزبش درباره مسائل نژادی بوده است.

نیکی هیلی: فرماندار سابق کارولینای جنوبی که در زمان ترامپ سفیر سازمان ملل بود، خود را به‌عنوان عضوی از «نسل جدید رهبری» معرفی کرده و بر تجربه زندگی خود به عنوان دختر مهاجران هندی تاکید کرده است. او مدت‌ها به‌عنوان یک جمهوری‌خواه در حال رشد دیده شده است. اما ستاره جذابیت او در حزب در حضور دوباره ترامپ رو به خاموشی است.

ویوک راماسوامی: این کارآفرین مولتی‌میلیونر خود را «ضد ایدئولوژی بیداری چپ‌ها» توصیف می‌کند و با حمایت شرکت‌ها برای پیشبرد اهداف سیاسی، اجتماعی و محیطی، نام خود را در محافل راست‌گرا مطرح کرده است.

۱۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۷
کد خبر: 45523

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha