‌‌‌

تیتر سه سرویس

 • تنگنای شدید اجاره‌بها/یک کارگر برای خانه‌دارشدن در تهران ۱۳۳ سال باید پس انداز کند!

  تنگنای شدید اجاره‌بها/یک کارگر برای خانه‌دارشدن در تهران ۱۳۳ سال باید پس انداز کند!

  شرق: تهران کارگران را از خود رانده است. آخرین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که میانگین قیمت هر مترمربع مسکن تهران در شهریور امسال از ۴۳ میلیون تومان عبور کرده و یک کارگر برای خانه‌دارشدن در تهران ناچار است یک‌سوم حقوق خود را به مدت ۱۳۳ سال پس‌انداز کند که عملا غیرممکن است!

 • شیب تند افزایش قیمت مسکن/تورم مسکن در شهریور ۳.۳ درصد بالا رفت

  مرکز آمار ایران اعلام کرد:

  شیب تند افزایش قیمت مسکن/تورم مسکن در شهریور ۳.۳ درصد بالا رفت

  مرکز آمار ایران اعلام کرد: در شهریور ١٤٠١ تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ٣,٣ درصد بوده است. تورم ماهانه شهریور ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (١.٨ درصد)، ١.٥ واحد درصد افزایش داشته است.

 • فرار خریداران از بازار ملک

  فرار خریداران از بازار ملک

  بازار ملک در شهریور ماه با افت شدید خرید و فروش مواجه شد. حجم معاملات مسکن در این ماه به کمترین میزان ۱۱ ماه گذشته رسید. اتفاقی که در معاملات نیمسال نخست امسال بازار مسکن رخ داد، متفاوت از روند معاملات نیم سال ۱۴۰۰ است.

 • خانوارهای هر کشور با چند سال پس‌انداز درآمدشان خانه‌دار می‌شوند؟ + جدول

  خانوارهای هر کشور با چند سال پس‌انداز درآمدشان خانه‌دار می‌شوند؟ + جدول

  فردای اقتصاد نوشت: بالا رفتن قیمت مسکن در ایران، قدرت خرید مسکن را هم تبدیل به رویا کرده است. این امر در شهرهای بزرگتر با سختی‌های بیشتری همراه است.

 • سقوط تاریخی تولید مسکن/بحران جدی تر مسکن در پیش است

  سقوط تاریخی تولید مسکن/بحران جدی تر مسکن در پیش است

  رکود بی‌سابقه تولید مسکن در تهران که ۲۸تیرماه امسال، «دنیای‌اقتصاد» از وقوع آن خبر داد، با انتشار گزارش جدید مرکز آمار تایید شد. بهار۱۴۰۱، بازار سرمایه‌گذاری ساختمانی در پایتخت با سقوط تاریخی روبه‌رو شد؛ به‌طوری‌که تیراژ ماهانه خانه‌سازی به کمترین میزان ۱۸سال اخیر رسید. این کمای عرضه، محصول «بیراهه سیاستگذاری» در این بخش و همچنین غفلت سیاستگذار اقتصادی است که «بستر فعالیت غیرمولد» در بخش مسکن را امن گذاشته تا تبعات آن باعث «ناامنی فعالیت مولد» (ساخت‌وساز) شود. داده‌های رسمی از وضعیت کشوری خانه‌سازی، شرایط سایر شهرها را نیز مشابه تهران توصیف می‌کند. در اولین فصل سال، فقط ۹۰هزار واحد مسکونی جدید در کل کشور احداث شد که با وعده «یک میلیون مسکن در سال» بسیار فاصله دارد. بررسی‌ها درباره منشأ رکود بزرگ مسکن‌سازی در کشور حاکی است، سرمایه‌گذاران با دیوارهای متعددی برای بازگشت به بازار ساخت‌وساز روبه‌رو هستند. یکی از سخت‌ترین موانع رونق، «نبود قدرت خرید» متقاضیان مسکن است که برای رفع آن، اصلاحات سیاستی لازم است.

 • عامل جدید افزایش قیمت مسکن

  عامل جدید افزایش قیمت مسکن

  مالیات بر عایدی مسکن ابزاری است در بسیاری از کشورها با هدف محدود کردن سوداگری در بازارهای مختلف دارایی اجرایی شده است. این مالیات به تازگی با هدف رفع انجماد از بازار مسکن و کنترل سوداگری در این بازار طراحی و تصویب شده است. اما سوال این است که آیا در شرایط اقتصادی کشور و بدون لحاظ کردن تعدیلات تورمی، این نوع مالیات‌ستانی می‌تواند نتیجه بخش باشد؟

 • سنگ‌اندازی‌ها بر سر راه نوسازی مسکن روستایی همچنان ادامه دارد

  سنگ‌اندازی‌ها بر سر راه نوسازی مسکن روستایی همچنان ادامه دارد

  در حالی که قرار بود از هفته‌های گذشته تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی نوسازی واحدهای مسکن روستایی پرداخت شود، اما به گفته روستاییان هنوز خبری از پرداخت این وام نیست.

 • مستاجران مراقب این تله ها باشند

  مستاجران مراقب این تله ها باشند

  فصل اصلی جا به جایی ها و بازار اجاره پایان یافته وتعداد مستاجرانی که همچنان واحد مناسب خود را پیدا نکرده اند کاهش داشتهبه همین دلیل مشاوران املاک برای جذب مستاجران باقی مانده شگردهای جدیدی را به کار می برند .

 • مالیات عایدی بر سرمایه به نفع املاک ترکیه و امارات

  مالیات عایدی بر سرمایه به نفع املاک ترکیه و امارات

  "مالیات عایدی بر سرمایه" ابزاری که در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته با هدف تنظیم‌گری در بازار مختلف اخذ می‌شود. اخذ این مالیات به تازگی برای بازار مسکن ایران با هدف رفع انجماد از املاک و جلوگیری از فعالیت‌های سفته‌بازانه در دستور کار قرار گرفته است. اما سوال این است در کشوری که نرخ تورم دو رقمی دارد، آیا اساسا اخذ این مالیات می‌تواند اثرگذار باشد؟ بر فرض اثرگذاری، ممنوعیت خریدهای سرمایه‌ای در بازار مسکن، سرمایه‌های رانده شده از این بازار را به کدام سمت هدایت می‌کند؟

 • تازه‌ترین گزارش از تورم در بازار مسکن

  تازه‌ترین گزارش از تورم در بازار مسکن

  بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند، مشخصات کلیه معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در سامانه‎ اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت نمایند.

 • چهار منطقه اثرگذار در بازار مسکن

  چهار منطقه اثرگذار در بازار مسکن

  ​​​​​​​چهار منطقه از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران ۴۱ درصد از معاملات مسکن را به خود اختصاص می‌دهند. وزن سنگین این مناطق از بازار خرید و فروش، اثرگذاری آنها بر متوسط قیمت شهر را بیشتر کرده است.

 • اوج‌گیری انتظارات منفی در ساخت مسکن

  اوج‌گیری انتظارات منفی در ساخت مسکن

  مرکز آمار ایران در گزارش رشد اقتصادی بهار امسال اعلام کرد: بخش ساختمان حدود ۴ درصد رشد منفی داشته است. این دومین فصل متوالی است که نرخ رشد بخش ساختمان در این گزارش منفی ثبت شده است. نکته جالب در مورد گزارش فصل بهار امسال آن است که به طور معمول در نیمه اول سال، فعالیت‌های ساختمانی رونق دارد و این بی‌رونقی منعکس شده در گزارش مرکز آمار می‌تواند نشانه کسادی بازار باشد. اما سوال اینجاست که این رشد منفی ناشی از کاهش هزینه‌های عمرانی دولت است یا آنکه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هم در مسکن سقوط کرده است؟ مدیر کل پیشین آمارهای اقتصادی بانک مرکزی به این سوال پاسخ می دهد.

 • کل مالیات اخذ شده از آپارتمانهای خالی چه قدر است؟

  کل مالیات اخذ شده از آپارتمانهای خالی چه قدر است؟

  مالیات خانه‌های خالی برای سومین سال متوالی در قانون بودجه کشور گنجانده شده و با وجود اینکه امسال متولی امور مالیاتی وصول آن را جدی‌تر از سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ دنبال می‌کند، اما گزارش عملکرد ۵ماهه که خبرگزاری «ایسنا» منتشر کرده نشان می‌دهد نتیجه مورد انتظار دولت حاصل نشده است. کل مالیات وصولی بابت خانه‌های خالی در ۵ ماه نخست امسال در حالی کمتر از ۵/ ۳ میلیارد تومان است که تاکنون ۵۶۸ هزار خانه خالی در کل کشور شناسایی شده است.

 • بازی کله گنده‌ها در بازار ملک

  بازی کله گنده‌ها در بازار ملک

  آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد: در دو ماهه ابتدایی تابستان مسال تمامی مناطق با افت حجم معاملات در بازه ماهانه مواجه بودند. این در حالی است که در تیرماه، مناطق ۲۲ گانه و در مردادماه ۱۶ منطقه افزایش قیمت را تجربه کردند.

 • تورم، توصیه مهم به خریداران را زیرپا گذاشت

  تورم، توصیه مهم به خریداران را زیرپا گذاشت

  در حالی عمده فعالان بازار مسکن به متقاضیان خرید توصیه می‌کنند آپارتمان‌های جوان را خریداری کنند تا از این طریق امکان قابلیت تبدیل به احسن ملک خود را افزایش دهند، اما طی چند سال اخیر، تورم و به دنبال آن، کاهش قدرت خرید سبب شده میانگین عمر آپارتمان‌های معامله شده در شهر تهران افزایش پیدا کند.