بهبود کیفیت و کارایی بازارسرمایه با رفع انحصار در اعطای مجوز

مدیرعامل سبدگردان نیکان گفت:در صورت رفع هر گونه انحصاردر بازارسرمایه اعم از اعطای مجوز و روند رو به رشد تاسیس نهادهای مالی، کارایی و کیفیت خدمات فعالان در حوزه های تخصصی بهبود خواهد یافت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از صدای بورس؛  یکی از موضوعات مهمی که در مجلس شورای اسلامی پس از بررسی‌های لازم تصویب شد، مربوط به رفع انحصار در خصوص اخذ مجوزهای کسب وکار در حوزه بازار سرمایه بود.

فردین آقابزرگی، مدیرعامل سبدگردان نیکان در رابطه با تاثیرات اتصال سامانه‌های مجوز دهی سازمان بورس به درگاه ملی مجوزها گفت: تشکل‌های خود انتظام می‌توانند بازویی مستحکم در همیاری و نظارت عالیه در زمینه‌های تخصصی باشند اما به تنهایی نمی‌تواند تمام خواسته‌های سازمان بورس در راستای رفع انحصار را برآورد کند، همچنین ظرفیت‌های تخصصی این تشکل‌ها مکمل خوبی برای پایش و قانونمند کردن فرآیند ارایه خدمات نهادهای مالی نیز محسوب می‌شود.

مدیرعامل سبدگردان نیکان بیان کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار به درگاه ملی مجوزها متصل است و در راستای شفافیت و گسترش دامنه فعالیت‌های متقاضیان و واجدین شرایط، این موضوع سبب تسهیل و تسریع در امر صدور مجوزها می‌شود و به شرط تداوم و ثبات، موجبات رشد و تعالی بازارسرمایه را فراهم می‌کند.

نبود کانون و تشکل خود انتظام
آقابزرگی بیان کرد: در سال ۱۴۰۰ حدود ۸۰ شرکت سبدگردان مجوز تاسیس و فعالیت گرفتند و متعاقبا ۳ متقاضی تاسیس شرکت کارگزاری و ۶ صندوق سرمایه‌گذاری نیز به جرگه نهادهای مالی پیوستند. اما تفاوت اصلی در این موضوع به نبود کانون و تشکل خود انتظام مهمی همچون سبدگردان‌ها برخلاف کانون کارگزاران بازمی‌گردد، در واقع حوزه‌ای که می‌تواند به‌عنوان تشکلی تخصصی خواسته سازمان بورس را در زمینه‌های مختلف اعم از کمک به ایجاد یک بازار اوراق بهادار عادلانه، رقابتی، کارآ (در کشور به منظور جلب اعتماد سرمایه‌گذاران)، ارتقاء اعتبار اعضای کانون و اشخاص وابسته به اعضاء نزد سرمایه‌گذاران، تنظیم امور و اعتلای حرفه‌هایی که اعضای کانون به آن اشتغال دارند و سایر موارد فراهم کند.

نیاز به مشارکت در استانداردها و دستورالعمل‌ها
وی تصریح کرد: رشد کمی نهادهای مالی و افزایش تعداد نهادهای مالی در راستای توسعه بازار و افزایش دامنه ارائه خدمات بازار سرمایه است، به همین خاطر اتصال سامانه مجوزدهی سازمان بورس به درگاه ملی مجوز به مثابه رشد و توسعه بازار به حساب می‌آید که در نهایت می‌تواند کارایی بازار را فراهم کند. اگرچه هم اکنون در فرایند صدور مجوزبه نهادهای مالی تسهیل شده اما در وضع مقررات، استانداردها و دستورالعمل‌ها، نیاز به مشارکت با کانون‌های تخصصی وجود دارد که بدلیل افزایش قابل توجه مجوزهای شرکت‌های سبدگردان سازمان بورس باید نسبت به رفع انحصار اعطای مجوز تاسیس نهاد خود انتظام و کانون سبدگردان‌ها همیاری و مساعدت لازم را انجام دهد.

آقابزرگی در پایان یادآور شد: با اتخاذ تدابیر توسعه‌ای در بازارسرمایه، افکار و ایده‌های نو به ظهور می‌رسند که با استفاده از نظرات تخصصی کانون سبدگردان‌ها می‌توان ریسک‌های صنایع را به نحو شایسته کنترل و کاهش داد.

۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۹
کد خبر: 27641

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha