بازار در انتظار تعیین تکلیف شرکت‌های پالایشی

شب گذشته رییس سازمان بورس نامه‌ای خطاب به وزیر نفت در خصوص تعیین قیمت خوراک و فرآورده‌های اصلی پالایشگاه ارسال کرد. بر اساس این نامه صورت‌های مالی حسابرسی شده پیش از مجامع شرکت پالایشی الزامی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از تحلیل بازار؛ احمد اشتیاقی، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در خصوص نامه رییس سازمان بورس به وزیر نفت می‌گوید: عدم ارایه صورت مالی‌های حسابرسی شده یک مشکل چندین ساله است شرکت پالایشگاهی به این شرکت عمل می‌کنند که نفت را از پالایش پخش تحویل می‌گیرند و در ازای این نفت ۵ محصول اصلی را با ۹۵ درصد فوب خلیج‌فارس تحویل می‌دهند.

وی ادامه می‌دهد: شرکت نفت باید ماهانه قیمت نفت و فرآورده‌های آن را تعیین تکلیف کند و به طریق صورت‌حساب با یکدیگر تسویه‌حساب کنند، شرکت پالایش پخش این موضوع را به تأخیر می‌اندازد و در حال حاضر که در پایان سال مالی شرکت نفت قرار داریم هنوز وضعیت سال ۱۳۹۹ را با شرکت‌های پالایشی مشخص نکرده است.

اشتیاقی توضیح می‌دهد: هرچه زودتر باید این موضوع مشخص شود تا شرکت پالایشی سود و زیان خود را اعلام کنند تا مطابق با آن سود و زیان قطعی شود و حسابرس بتواند نظر خود را اعلام کند تا مجامع برگزار شود اما هنوز صورت مالی حسابرسی شده شرکت پالایشی ارایه نشده و با توجه به ضیق وقت رییس سازمان بورس در نامه‌ای از آقای دژپسند درخواست کرد که هرچه سریع‌تر این فرآیند انجام گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه درنهایت می‌گوید: این نامه نمی‌تواند بر روی معاملات روز سه‌شنبه تاثیر بگذارد چراکه تنها درخواست تسریع انجام صورت مالی‌ها انجام می‌گیرد و انتظار می‌رود با ارایه صورت مالی‌ها وضعیت بازار مطلوب‌تر شود. به‌طورکلی این نامه می‌تواند وضعیت سهام شرکت پالایشی‌ها تغییر دهد، سهامداران در انتظار تعیین مجامع شرکت‌های پالایشی برای تعیین سود هستند و این ابهام ادامه‌دار می‌تواند سرمایه‌گذاری در این گروه را کمی سخت‌تر از گذشته کند، بااین‌وجود انتظار می‌رود که با دستور وزیر نفت گشایش سریع‌تری در شرکت پالایشی‌ها رخ دهد.

۲۲ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۵
کد خبر: 17411

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =