چگونه از p/s برای تحلیل سهام استفاده کنیم؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: P/S یکی از مهمترین نسبت‌های مالی بازاری برای تحلیل سهام است و ارزش روز شرکت را با میزان فروش سالیانه مقایسه می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ مهدی قلی پور کارشناس بازار سرمایه در رابطه با افشای p/s شرکت‌های تولیدی در سایت TSETMC، اظهار کرد: برای تحلیل سهام و ارزش گذاری آن مدل‌های مختلفی وجود که تحلیل و ارزش گذاری با مدل‌های نسبی، یکی از رایج‌ترین این مدلهاست. در مدل‌های نسبی شرکت‌ها و صنایع بر اساس نسبتی خاص که قیمت سهام را با معیارهایی مثل، سودخالص (p/e)، ارزش دفتری (p/b)، سود نقدی (p/d) یا فروش (p/s) مقایسه می‌کند.

او بیان کرد: P/S یکی از مهمترین نسبت‌های مالی بازاری برای تحلیل و ارزش گذاری سهام است و ارزش روز شرکت را با میزان فروش سالیانه مقایسه می‌کند و نشان دهنده این است که، ارزش شرکت چند برابر فروش آن شرکت است یا قیمت سهم، چند برابر فروش شرکت به ازای هر سهم است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بدیهی است که برای هر صنعت خاص و با توجه به شرایط شرکت، برای هر شرکت p/s‌های متفاوتی وجود دارد. با اینحال p/s شرکت‌ها در نهایت به سمت p/s صنعت میل می‌کند.

قلی پور در پاسخ به این پرسش که، نمایش P/S در سایت tsetmc چه کمکی به سهامداران می‌کند؟ گفت: P/S نمایش داده شده در سایت tsetmc از نوع ttm یا تجمعی ۱۲ ماه گذشته است و برای مقایسه شرکت‌ها در صنعت و نیز با متوسط کل بازار سرمایه کاربرد دارد.

او بیان کرد: تحلیل گران با کمک P/S می‌توانند ارزش نسبی شرکت‌ها را با هم مقایسه کنند. با اینحال مشابه سایر اطلاعات تاریخی در سایت tsetms، این اطلاعات هم گذشته نگر هستند و برای یک مقایسه سریع مناسب هستند.

کارشناس بازار سرمایه در خصوص با طریقه محاسبه میزان p/s اظهار کرد: با تقسیم آخرین ارزش بازار سهام شرکت بر مبلغ فروش ۱۲ ماهه اخیر شرکت که در آخرین گزارش فعالیت ماهانه شرکت‌های تولیدی درج شده است، این نسبت محاسبه شده و در سایت TSETMC نمایش داده می‌شود.

او بیان کرد: به عنوان نمونه در شرکت پتروشیمی پارس p/s برابر با ۳.۰۵ است که به این صورت محاسبه شده است. در حال حاضر ارزش بازار شرکت پتروشیمی پارس ۹۸۳۸۲ میلیارد تومان است (قابل مشاهده در سایت tsetmc) و فروش ۱۲ ماه گذشته شرکت پتروشیمی پارس هم مبلغ ۳۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان است که از صورت‌های مالی و گزارشات عملکردی منتشره در سایت کدال استخراج شده است.

قلی پور در رابطه با اهمیت نمایش p/s در بازار سرمایه گفت: در بیشتر بازارها p/s از p/e بیشتر اهمیت دارد، زیرا، سود سازی، رابطه مستقیمی با فروش و سهم بازار سرمایه دارد و سهامداران عمده یا نهادی معمولا بیشتر از آن استفاده می‌کنند.

۱۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۰
کد خبر: 16880

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =