افزایش نرخ تسعیر ارز چقدر در EPS شرکت‌ها اثر گذار است؟ /سهامداران از ریسک دخالت دولت در اداره شرکت‌ها و به دنبال آن کاهش سودآوری بنگاه‎‌های بورسی، هراس دارند

عضو هیات مدیره شرکت توسعه و مدیریت سرمایه صبا گفت: کاهش نرخ مالیات‌ها نیز به طور مستقیم بر EPS شرکت‌ها تاثیر می‌گذارند اما تاثیر افزایش نرخ تسعیر ارز به مراتب برای شرکت‌ها بیشتر و مهم‌تر است اما به طور کلی هر دو مصوبه تغییر مفیدی در جذابیت سهام و رویکرد سهامداران ایجاد می‌کند.

احسان عسگری عضو هیات مدیره شرکت توسعه و مدیریت سرمایه صبا و تحلیلگر بازار سهام در گفت‌وگو با زهرا فعله گری خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد اظهار کرد: با مصوبه اخیر ستاد اقتصادی دولت در خصوص تخفیف نرخ مالیاتی و مطابق کردن نرخ تسعیر ارز با دلار نیمایی، صنایع مختلف تحت تاثیر مثبتی قرار گرفتند و در واقع بنگاه‏هایی که موجودی ارزی زیادی دارند، نفع بیشتری از این موضوع می‌برند.

عسگری ادامه داد: بانک‌ها یکی از گروه‌هایی هستند که منابع ارزی زیادی دارند و با افزایش نرخ تعسیر ارزی، سودآوریشان افزایش می‌یابد. شرکت‌های صادرات محور نیز با فروش دلار خود در سامانه نیما، سود خوبی از این محل شناساییی می‌کنند.

وی تشریح کرد: کاهش نرخ مالیات‌ها نیز به طور مستقیم بر EPS شرکت‌ها تاثیر می‌گذارند اما تاثیر افزایش نرخ تسعیر ارز به مراتب برای شرکت‌ها بیشتر و مهم‌تر است اما به طور کلی هر دو مصوبه تغییر مفیدی در جذابیت سهام و رویکرد سهامداران ایجاد می‌کند.

عضو هیات مدیره شرکت توسعه و مدیریت سرمایه صبا افزود: در حقیقت افزایش نرخ تسعیر ارز می تواند خبر خیلی بهتری برای شرکت ها باشد چراکه برخی از شرکت‌ها به علت پذیرش در بورس از معافیت مالیاتی بهره مند می‌شوند و کاهش نرخ مالیات، تغییر چندانی در روند آنها ایجاد نمی‌کند و از جنبه روانی برای سهامداران جذاب است اما افزایش نرخ تسعیر ارز از نظر سود عملیاتی و جو روانی کلیت بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در ماه‎های اخیر با بازاری بی رمق رو به رو بویم، بیان کرد: عدم استقبال سرمایه‌گذاران در کلیت بازار مشهود است و علت این موضوع نیز به موارد کلان بر می‌گردد که از جمله آن می‌توان به لایحه بودجه سال ۱۴۰۱اشاره کرد. اگر تحریم‌ها برطرف و برجام محقق شود، گروه‌های بانکی و یا خودرویی جذابیت بیشتری پیدا کرده و شرایط برای آنها ایده‌آل‌تر از گذشته می‌شود اما با این حال سرمایه‌گذاران استقبالی از این صنایع ندارند که علت اصلی این موضوع نیز به ریسک کلی بازار بر می‌گردد.

عضو هیات مدیره شرکت توسعه و مدیریت سرمایه صبا ابراز کرد: در حقیقت سهامداران از ریسک دخالت دولت در اداره شرکت‌ها و به دنبال آن کاهش سودآوری بنگاه‎‌های بورسی، هراس دارند و تا زمانی که این ترس در بازار وجود داشته باشد، نمی‌توان انتظار بازاری با ثبات و روند منطقی را داشته باشیم. تا زمانی که ثبات در بازار نباشد، پول‌های بزرگ به سوی آن باز نمی‌گردد و تمامی بازار تحت الشعاع قرار می‌گیرد.

عسگری گفت: قطعا اگر وضعیت بازار سهام به ثبات برسد، صنایعی همانند خودرویی‌ها با افزایش نرخ تسعیر ارز، واکنش مثبتی نشان می‌دهد و از طرفی اگر برجام محقق شود، نرخ دلار در بازار آزاد با اصلاح کمی رو به رو می‌شود و شرکت‌های دلاری محور با استقال کمتری رو به رو می‌شوند.

۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۷
کد خبر: 24458

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =