صندوق توسعه ملی  ۳۵ میلیارد دلار در نفت سرمایه گذاری می کند

صندوق توسعه ملی برای تحقق برنامه افزایش تولید یک میلیون بشکه نفت در روز ۳۵ میلیارد دلار در ۵ سال آینده در صنعت نفت سرمایه‌گذاری می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی از سرمایه‌گذاری این صندوق در صنعت نفت و فناوری‌های نوپدید و هوش مصنوعی خبر داد و گفت: صندوق توسعه ملی برای تحقق برنامه افزایش تولید یک میلیون بشکه نفت در روز ۳۵ میلیارد دلار در ۵ سال آینده در صنعت نفت سرمایه‌گذاری می‌کند.
مهدی غضنفری اظهار داشت: ابتدا باید گفت در بازار ارز کشور، صندوق توسعه ملی چه جایگاهی دارد و بزرگ‌ترین صندوق کشور که در آینده ۵۰ تا ۶۰ درصد درآمدهای نفتی وارد آن می‌شود، باید با این ارزها چه کند. وی اظهار داشت: از سال ۸۹ تا سال ۱۴۰۲ صندوق ورودی‌ها و خروجی‌هایی داشته که در برخی سال‌ها جمع ورودی و خروجی آن بیش از ۲۰ میلیارد دلار بوده که جمع ورودی منابع صندوق توسعه ملی در این مدت ۱۶۰ میلیارد دلار و میزان خروجی منابع ۱۳۲ میلیارد دلار است.
رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی گفت: خوشبختانه دولت سیزدهم با ما همراهی دارد و برای مطالباتی که از دولت داریم تا به صندوق بازگردد، از رئیس جمهور، رئیس سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان مجلس تشکر می‌کنم؛ چرا که بزودی یک جریان نقدینگی جدیدی در بالادست نفت ایجاد خواهیم کرد.
وی گفت: در ماده ۳ برنامه هفتم به صندوق توسعه اجازه داده شده تو همسایه که در بالادست نفت حضور داشته باشد من از مجمع تشخیص درخواست می‌کنم که با این بند مخالفت نکند. غضنفری تأکید کرد: صندوق توسعه ملی با حضور در بالادست نفت قرار نیست جایگزین شرکت نفت شود. کار صندوق توسعه ملی، بنگاه‌داری نیست، بلکه به دنبال بنگاه‌سازی است. رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی ادامه داد: این صندوق، برنامه جدی برای تزریق جریان نقدی در صنعت نفت دارد که طبق آن برای تحقق برنامه افزایش تولید یک میلیون بشکه نفت در روز در مجموع ۳۵ میلیارد دلار طی ۵ سال باید سرمایه‌گذاری کند و نزدیک به ۲۲ میلیارد دلار آن طی دو سال اول سرمایه‌گذاری خواهد شد.

۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۳
کد خبر: 52565

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha