افراد مسن بیشتر در کدام مناطق تهران زندگی می‌کنند؟

مدیر اداره سلامت اجتماعی اداره کل سلامت شهرداری تهران گفت: سالانه دست کم ۱۰ درصد به جمعیت استفاده‌کننده از خدمات کانون‌های سالمندی در سرای محله‌ها افزوده می‌شود که این موضوع از رشد جمعیت سالمندی در پایتخت حکایت دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، شعیبی در نشست بررسی و ارزیابی برنامه‌های نشاط سالمندی مناطق ۲۲ گانه تهران که با حضور معاون اجتماعی شهرداری منطقه ۱۳ برگزار شد با بیان این مطلب افزود: کانون سالمندان ازسال ۸۴ فعالیت خود را در سرای محله‌های مناطق ۲۲ گانه تهران آغاز کرده است. این کانون‌ها تلاش دارند با اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی، ورزشی و اجتماعی زمینه را برای با نشاط کردن سالمندان عضو این کانون‌ها فراهم کنند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس آخرین سرشماری‌های انجام شده ازجمعیت سالمندی پایتخت، یک میلیون و ۱۰۹ هزار سالمند در تهران زندگی می‌کنند، افزود: برخی مناطق تهران به نسبت جمعیت خود بالاترین تعداد سالمند را در خود جای داده‌اند. براین اساس، مناطق ۳ و ۱ و ۶ بیشترین و مناطق ۲۲ و ۲۱ و ۱۹ کمترین تعداد سالمند را به نسبت جمعیت درمیان مناطق ۲۲ گانه پایتخت به خود اختصاص داده‌اند.

مدیر اداره سلامت اجتماعی اداره کل سلامت شهرداری تهران اضافه کرد: کانون‌های سالمندی با اجرای برنامه‌های فرهنگی، آموزشی و تفریحی تلاش می‌کنند از بروز بیماری‌های روحی و روانی ناشی از دوران سالمندی جلوگیری و با این اقدام از بروز برخی بیماری‌های ناشی از کم تحرکی، افسردگی و انزوای سالمندی در این گروه سنی جلوگیری کنند.

وی به استقبال سالمندان از ۱۸ عنوان برنامه در کانون‌های سالمندی در سال گذشته خبر داد و گفت: با اجرای برنامه‌های متنوع از جمله دورهمی سالمندی، دوشنبه‌های سالمندی، رقابت‌های نشاط سالمندی، سلامت یاری سالمندی، تورهای گردشگری و نیز لیگ حافظه سالمندی، سالم پیر شویم و گذر خاطره دست کم ۳۰ هزار سالمند از این برنامه‌ها استفاده کرده‌اند.

شعیبی با بیان اینکه کانون‌های سالمندی در سرای محله‌ها به سالمندان درگروه سنی ۶۵ سال خدمات مورد نیاز فرهنگی، اجتماعی و ورزشی مورد نیاز آنان را ارائه می‌کنند، گفت: کانون سالمندان در مناطق ۶، ۱۴ و ۹ بیشترین و در مناطق ۲۰، ۱۱ و ۱۰ کمترین تعداد عضو را دارند.

مدیر اداره سلامت اجتماعی اداره کل سلامت شهرداری تهران به برنامه‌های امسال این اداره کل در حوزه سالمندی و نشاط سالمندی اشاره کرد و گفت: برگزاری رقابت گنجینه‌های شهر، اجرای ۵۰ دورهمی خاص افراد سالمند یا عنوان یاد ایام و نیز رقابت‌های فرهنگی و ورزشی از جمله برنامه هایی است که در این حوزه برای سالمندان اجرا خواهد شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه ۱۳ نیز در این نشست گفت: ۶ درصد جمعیت منطقه را سالمندان تشکیل می‌دهند که برای ارائه خدمت به آنان برنامه هایی از جمله تقویت زیرساخت‌های ارائه خدمت به این گروه سنی در دستور کار قرار گرفته است.

ابوذر حسینی افزود: در راستای توسعه خدمت به سالمندان منطقه، کانون سالمندان بزودی صاحب فضای اختصاصی برای ارائه خدمت به این گروه خواهد شد تا مرکزیتی برای ارائه خدمت به این گروه ایجاد شود.

بنا براعلام سایت شهر، در این نشست برنامه‌های سال گذشته نشاط سالمندی ارزیابی و بر توسعه فعالیت در این بخش در امسال تاکید شد.

۲۰ تیر ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۳
کد خبر: 44711

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha