فرمانده یگان ویژه: لباس زنان یگان زینبی، بدن‌نما نیست

پلیس زن از نیازهای جامعه بوده که به تدریج تشکیل و فعال شده است. در نگاه نخست آنچه از پلیس زن به اذهان خطور می‌کند، ماموران گشت ارشاد هستند که ...

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، گفتگوی خبرگزاری فارس با سردار حسن کرمی فرمانده یگان‌های ویژه انتظامی کشور و تحلیل آرمان ملی را ملاحظه می‌کنید.

* سردار، آنچه که در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های دشمن نمایش داده می‌شود حضور فعال افراد معترض در خیابان‌ها و معابر است در حالی که با واقعیت موجود در آن لحظه و آن معبر متفاوت است؛ به نظر شما چطور این تصویرسازی در شبکه‌ها نقش و قوت گرفته است؟‌

یک موضوع که مردم باید به آن توجه کنند جنگ روانی دشمن است که بسیار قوی است.

دشمن در عرصه رسانه و شبکه‌های مجازی بسیار قوی عمل کرد و اخبار کذب و ساختگی را بارگذاری می‌کند تا با وارونه‌سازی واقعیت افراد را فریب دهند.

نکته مهم در این دوره از ناآرامی‌ها این بود که برای اینکه ناآرامی‌ها بیشتر جلوه داده شود به صورت محله‌محور اقدام می‌کردند یعنی در نقاط کوچک نزدیک به هم مستقر می‌شدند تا نشان دهند که در همه جا این ناآرامی‌ها مستقر است.

اگرچه یک دهم جمعیت آشوبگران در سال ۹۸ را هم نداشتند اما با برنامه‌ریزی به صورت پراکنده مستقر شده بودند تا بازتاب خبری خوبی داشته باشد و از طرفی با خشونت بالا کمبود جمعیت را می‌خواستند جبران کردند اگرچه ما هم برای برخورد با آنها تاکتیک خود را داشته و واحدهای ضربت را متحرک کرده بودیم.

* سردار در برخی شبکه‌های معاند تصاویری پخش می‌شود که مأموران یگان ویژه را به خشونت و رفتار زشت متهم می‌کنند از سوار شدن در ماشین‌های سازمان ‌های مختلف به عنوان پوشش گرفته تا شکستن شیشه‌های خودروی مردم در چراغ قرمز و تصاویری از این دست؛ واقعیت چیست؟

باید بگویم که یگان ویژه هیچ وقت از پوشش استفاده نمی‌کند.

تاکتیک ما این است که آشکار برویم و در جایی قرار بگیریم تا آشوبگران ما را ببینند؛ اصلا فلسفه یگان ویژه این است که ترس را در دل ناامن‌کنندگان بیندازد.

ما به صورت ستونی ماشین‌ها و ادوات خود را پشت سر هم ردیف کرده و پیش می‌رویم تا دیده شویم و تأثیر روانی خود را داشته باشیم و اصلا پوشش برای ما معنا ندارد؛ تازه اگر بخواهیم پوشش داشته باشیم خودمان تجهیزات لازم را داریم و نیازی به خودروهای شرکت‌های دیگر نداریم.

این‌ها همه تبلیغات منفی دشمن است تا آثار روانی بر عملکرد ما و ارتباط مردم با پلیس بگذارد.

در خصوص آن فیلمی که فردی شیشه ماشینی را می‌شکست ما نمی‌دانیم در معرکه چه اتفاقی افتاده و از روی فیلم نمی‌توانیم تشخیص بدهیم که چه نیت و هدفی در کار بوده است.

*‌ در صحبت‌های خود گفتید اغتشاشگران این بار خشونت داشتند به نظر شما چرا آشوبگران این گونه عمل کردند؟ چه تاکتیکی در بین بود؟

به نظر من چون می‌دانستند مردم استقبال خوب و مناسبی از جریاناتی که آنها می‌خواهند نمی‌کنند این سری خشونت را بالا بردند به طوری که به وفور از اسلحه سرد استفاده کردند.

شما افرادی را که شهید یا زخمی شدند اگر ببینید اکثرا با سلاح سرد مصدوم یا به شهادت رسیده‌اند یا اینکه سطح تخریب‌ها بالا بوده است.

*یک سوال ویژه؛ در سخنان خود گفتید هسته اصلی اغتشاشگران با موتور تردد می کردند؛ یگان ویژه چگونه وسیله نقلیه اغتشاشگران را شناسایی می‌کند؟

باید بگویم ما سیستم‌هایی داریم که شمارش می‌کنند که هر وسیله نقلیه اعم از موتور یا ماشین چند دور می زند؛ بطور مثال یک دستگاه موتور چند بار دور میدان می‌چرخد یا چند بار این منطقه را رفته و آمده است.

* بعد از شمارش تعداد دور یا تردد چه می کنید؟

بعد از شمارش به آن موتور یا وسیله نقلیه که تعداد ترددش بالاست ابتدا تذکر می‌دهیم که منطقه را ترک کند؛ بعد اگر در محل باقی ماند با توجه به آنکه پلیس نمی‌تواند بایستد و ببیند کسی بیاید به ارکان و انقلاب توهین کند؛ اموال عمومی و خصوصی را آتش بزند و باعث سلب آسایش شود با آن برخورد می کنیم.

*برخی افراد عنوان می کنند که جزو آشوبگران نبوده اما وسیله نقلیه شان آسیب دیده یا با آنها برخورد شده است؛ چطور این موضوع رخ داده است؟

همانطور که قبلا هم گفتم یگان ویژه قبل از انجام عملیات اخطار می‌دهد حتی خودروها را از معرکه دور می‌کند تا نکند عمدا ماشینی مورد تخریب قرار گیرد؛ اگرچه احتمال دارد در داخل معرکه کسی بیگناه آسیب ببیند چرا که به تذکر و اخطارها بها نداده و نرفته و فقط ایستاده تا ببیند در وسط معرکه چه اتفاقی می‌افتد.

دقت کنید وقتی یگان ویژه حالت عملیاتی به خود می‌گیرد شناسایی برایش سخت است و به هیچ وجه عمدی در کار نیست چرا که ما قبل از اینکه عملیات برق‌آسا انجام دهیم در چند مرحله تذکر، اخطار و فرصت و صبر و حوصله به خرج می‌دهیم اما در وسط عملیات دیگر امکان ندارد که تشخیص دهیم چه کسی بیگناه است و چه کسی آشوبگر.

*دستگیری‌ اشرار ملبس با پوشش پلیس!

بعضا هم افرادی را دستگیر کرده‌ایم که اشرار بوده و لباس پلیس را به تن داشته‌اند و با این لباس به مردم آسیب زده و حتی در موردی به منزل افراد وارد شده و خسارت وارد کرده و فیلمبرداری کرده و در شبکه‌های معاند به نمایش گذاشته‌اند.

* در صحنه ناآرامی‌های اخیر مشاهده کردیم در بسیاری از مقاطع زنان و دختران جوان به عنوان لیدر در محل حضور داشته و جو ناآرامی‌ها را هدایت می‌کردند پلیس ویژه برای دستگیری این افراد چه اقدامی انجام داد؟

با توجه به اینکه برای رعایت موازین شرعی و مسائل اعتقادی باید از زنان استفاده می‌کردیم «یگان زینبی» پلیس ویژه وارد عمل شد.

این یگان متشکل از بانوانی است که به صورت درجه‌دار و افسر آموزش‌های کامل را دیده و به صورت یک واحد عملیاتی قوی در تهران سازمان‌دهی شده است و در مواقعی که خانم‌هایی در اجتماعات مقابل ما هستند بعد از ارشاد و تذکر و کار عملیاتی اگر نیاز به دستگیری باشد و معذوریت شرعی وجود داشته باشد این زنان یگان ویژه هستند که وارد عمل می‌شوند.

در ناآرامی‌های اخیر زنان یگان ویژه ۵ مرحله عملیات انجام دادند آن هم به صورت بسیار موفق و آن ضعفی را که ما در فتنه ۹۸ در مقابل زنان آشوبگر داشته و مامور زن نداشتیم را جبران کردند.

خوشبختانه عملکرد یگان زنان ما دشمن را بسیار ناراحت و درمانده کرد چرا که توانستند افراد اصلی را دستگیر کنند.

* در فیلمی که از زنان یگان ویژه در فضای مجازی منتشر شد زنان با مانتو، شلوار و مقنعه و کلاه نظامی دیده می‌شدند برخی معاندین نیز بر این اصرار داشتند که اگر چادر حجاب اصلی است پس چرا نیروهای یگان ویژه چادر به سر ندارند در این خصوص چه می‌فرمایید؟

این شبهه‌اندازی کار ضدانقلاب است اگر چه با چادر می‌شود عملیات انجام داد اما با توجه به اینکه مأموران ما در صحنه عملیات برای دستگیری اقدام می‌کنند با توجه به استنادات شرعی و رعایت حدود شرعی این پوشش را برای آنها به کار بردیم.

اگرچه اعتقاد داریم حجاب محدودیت نیست و چادر حجاب برتر است اما مأموران ما در عین رعایت حجاب و پوشیدن مقنعه و گذاشتن کلاه، لباس ضدضربه‌ای متناسب با مأموریت را به تن دارند.

لباس فرمی که کاملا پوشیده بوده و بدن‌نما هم نیست و با توجه به مأموریت آنها طراحی شده است؛ همانطور که ورزشکاران ما در صحنه ورزش نیز از لباس‌های پوشیده استفاده می‌کنند که منافاتی با رعایت حجاب ندارد.خوشبختانه یگان زنان زینبی در عملیات اخیر بسیار موفق عمل کردند.

* اصلی‌ترین ویژگی حضور آشوبگران در ناآرامی‌های اخیر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اصلی‌ترین ویژگی که ناآرامی‌های اخیر داشت این بود که کار به صورت تشکیلاتی بوده و افراد به صورت خاص آموزش دیده بودند.از طرفی دیگر ناآرامی‌های اخیر نسبت به فتنه‌های گذشته در سال ۹۶ و ۹۸ از نظر جمعیت کاملاً‌ متمایز بود چرا که بدنه مردم از آنها استقبال نکرده و این موضوع کاملا ملموس بود.

از سوی دیگر تحرک و خشونت بالا و استفاده از سلاح‌های سرد و ساچمه‌ای و جنگی از جمله دیگر ویژگی‌های ناآرامی‌های اخیر بود؛ همچنین حضور آدم‌های سابقه‌دار و خلافکاری که فقط برای دلار یا واریز رمزارز به کارت‌شان وارد صحنه شده بودند از جمله موارد خاص این دوره بود.

آدم‌های شاخص و عمده لات‌های حاضر در محل را که دستگیر کردیم در اعترافات‌شان گفتند که تحرک بالا و خشونت و دعوت و بکارگیری سایر اراذل و اوباش از جمله دستوراتی بود که به آنها داده شده بود.

* در ادامه ناآرامی‌ها، با کشف حجاب چند نفر از سلبریتی ها مواجه بودیم؛ آیا اقدام این چند نفر تاثیری بر ادامه روند اعتراضات داشت؟

همانطور که می‌دانید در ایران آحاد مختلف مردم به موضوع حجاب حساسیت دارند و مردم به چادر تعصب خاصی دارند؛ در این بین چند نفر سلطنت‌طلب و منافق روسری از سر برداشته و فکر کردند خیزش سراسری را رقم زدند در حالی که هیچکس همکاری با آنها نکرد.

* عمده افراد دستگیر شده در چه گروه سنی بودند؟

همانطور که گفتم افراد در این دوره متحرک بودند یعنی موتورسوارانی در تیم‌های ۴ تا ۵ نفره که یک جا سر و صدا کرده و بعد به جای دیگر می‌رفتند بعضا جوان‌سال بودند.

در اجتماعات نیز ابتدا با افرادی مواجه شدیم که برای تماشا می‌آمدند یعنی عملیات و حرکت و تجهیزات یگان ویژه برای‌شان جالب بود.بعضی از آنها بعد از دادن اخطارها پراکنده می‌شدند اما برخی دیگر برای‌شان جالب بود که بمانند و ببینند چرا که می‌خواستند آنچه را که در فضای مجازی تبلیغ می‌شود با آنچه را که در صحنه است مقایسه کنند.

این موضوع در اصل ضعف فرهنگی جامعه را نشان می‌دهد چرا که دو سال دانش‌آموزان و دانشجویان ما در کرونا به سمت فضای مجازی رفته و این روزها نیز همین فضا ذهن آنها را با اخبار متفاوتی پر کرده بود که روشنگری نیز اتفاق نیفتاد.

*رسانه های معاند در فضاسازی‌های اخیر به دنبال ایجاد شکاف بین پلیس و حاکمیت با افراد تحصیلکرده و دانش آموز بوده و هستند؛ رفتار پلیس با دانشجویان و دانش آموزان چگونه است؟

خوشبختانه در این ناآرامی‌ها مشکل خاصی با طیف تحصیل‌کرده از جمله دانشجو و دانش‌آموزان نداشتیم. می‌رفتند و می‌آمدند و شعاری می‌دادند و دوباره متفرق می‌شدند.

* تاکتیک یگان ویژه در شناسایی و دستگیری مجرمان چگونه است؟

ما در دستگیری‌ها به صورت هدفمند عمل می‌کنیم یعنی تعدادی عناصر اصلی را در همان صحنه درگیری شناسایی و دستگیر کرده و تعداد دیگری را که شناسایی می‌کنیم تحت تعقیب قرار می‌دهیم.

* آیا در جریانات اخیر مردم از شما امدادخواهی و کمک هم می‌خواستند؟

بله به وفور، آخرین مورد هم در امامزاده حسن بود که اراذل و اوباش آمده بودند و تمام شیشه‌ها را شکسته بودند.مردم از بالای پنجره‌ها فریاد می‌زدند و خطاب به ماموران ما می‌گفتند این‌ها را جمع کنید و ببرید، زندگی‌مان را از بین برده اند.

* یگان ویژه در صحنه مستندسازی هم دارد؟ اصلا دستگیری لیدرها بر چه اساسی صورت می گیرد؟

با توجه به اینکه ما در کف میدان در روبه‌روی اغتشاشگران هستیم و آنها در تیررس ما هستند به صورت کاملا مستند و حرفه‌ای آنها را شناسایی کرده و با فیلم و عکس و مستند اقدام به دستگیری آنها می‌کنیم و لیدرهای اصلی را نیز اینگونه متوقف کردیم.

ذکر این نکته ضروری است که ما امسال در دسته‌های «مغیرات» یگان ویژه فقط دستگیری لیدرها و افرادی را که صحنه را هدایت می‌کردند در دستور داشتیم. افرادی که بقیه را تحریک می‌کردند و هدفمند عمل می‌کردند روی آنها تمرکز خاص داشتیم که بیشتر آدم‌های شر، خلافکار و اراذل و اوباش بودند.

*سردار از مستندسازی و تهیه عکس و فیلم برای دستگیری ها گفتید؛ ابزار یگان ویژه در این خصوص چیست؟

باید بگویم که تمامی گردان های یگان ویژه مجهز به ریز پرنده هستند و ما ریز پرنده ها را برای شناسایی عناصر اصلی در اغتشاشات به کار گیری کرده ایم.بعضا در ناآرامی‌ها و تجمعات شاهد هستیم که افراد محرک به داخل معابر و کوچه های تنگ و باریک فرار می کنند و در همین راستا ریز پرنده ها را برای شناسایی افراد محرک فرستاده و در ادامه بعد از شناسایی در عملیاتی دستگیر می‌کنیم.

همچنین همه فرماندهان یگان ویژه دست افزار داشته و کل صحنه عملیاتی را کنترل می‌کنند حتی چند خیابان و چند منطقه آن طرف‌تر نیز تحت کنترل فرمانده است؛ چرا که تعدادی از ماموران به دوربین آنلاین البسه متصل هستند.

* از جمله افراد شاخص دستگیرشده‌ یگان ویژه چه افرادی بودند؟

ما چند تبعه خارجی را نیز در حوادث اخیر دستگیر کردیم.این موضوع نشان می‌دهد که دشمن برای این ناآرامی‌ها برنامه‌ریزی‌ داشته و حتی از عناصر خود در محل برای هدایت و رهبری جو حاکم استفاده می‌کرد.

در ضمن افرادی را داشتیم در سطوح مختلف؛ از افرادی که پول گرفته بودند تا دو ردیف شعار نوشته و عکس بگیرند و بفرستند تا پولش را بگیرند تا افرادی که برای چند بار شعار دادن در وسط معرکه پول یک گوشی تلفن هوشمند را گرفته بودند.

در این خصوص آرمان ملی نوشت: پلیس زن از نیازهای جامعه بوده که به تدریج تشکیل و فعال شده است. در نگاه نخست آنچه از پلیس زن به اذهان خطور می‌کند، ماموران گشت ارشاد هستند که به دختران و زنان برای بدحجابی تذکر می‌دهند یا به همراه مرد برای بازداشت زنان اقدام می‌کنند که پوشش آنها چادر و مقنعه بود.

دراتفاقات اخیر زنان پلیس با پوشش دیگری مشاهده شدند که تاکنون سابقه نداشت و زنان یگان ویژه هستند. فیلم حضوراین زنان در خیابان ها با پوشش جدید واکنش‌هایی را به دنبال داشته است. برنا در معرفی این پلیس‌ها نوشت:« این گروه از پلیس های زن تنها زنانی هستند که در لباس پلیس چادر به سر ندارند و علت آن هم عملیات‌های جسمی و فیزیکی آنان است که همگی با بدن های ورزیده و مانتوی کوتاه بالای زانو آموزش دیده اند تا تن به تن عملیات انجام دهند و این فرم لباس مورد تایید مقامات عالیرتبه قرار گرفته تا در عملیانت های خیابانی دست و پا گیر نباشند.»

روز گذشته از فرمانده یگان ویژه سوال شد :«در فیلمی که از زنان یگان ویژه در فضای مجازی منتشر شد زنان با مانتو، شلوار و مقنعه و کلاه نظامی دیده می‌شدند برخی معاندین نیز بر این اصرار داشتند که اگر چادر حجاب اصلی است پس چرا نیروهای یگان ویژه چادر به سر ندارند در این خصوص چه می‌فرمایید؟»

سردار حسن کرمی پاسخ داد: «این شبهه‌اندازی کار ضدانقلاب است اگر چه با چادر می‌شود عملیات انجام داد اما با توجه به اینکه مأموران ما در صحنه عملیات برای دستگیری اقدام می‌کنند با توجه به استنادات شرعی و رعایت حدود شرعی این پوشش را برای آنها به کار بردیم. اگرچه اعتقاد داریم حجاب محدودیت نیست و چادر حجاب برتر است اما مأموران ما در عین رعایت حجاب و پوشیدن مقنعه و گذاشتن کلاه، لباس ضدضربه‌ای متناسب با مأموریت را به تن دارند.

لباس فرمی که کاملا پوشیده بوده و بدن‌نما هم نیست و با توجه به مأموریت آنها طراحی شده است؛ همانطور که ورزشکاران ما در صحنه ورزش نیز از لباس‌های پوشیده استفاده می‌کنند که منافاتی با رعایت حجاب ندارد.خوشبختانه یگان زنان زینبی در عملیات اخیر بسیار موفق عمل کردند.» سردار کرمی توضیح داد: « با توجه به اینکه برای رعایت موازین شرعی و مسائل اعتقادی باید از زنان استفاده می‌کردیم «یگان زینبی» پلیس ویژه وارد عمل شد. این یگان متشکل از بانوانی است که به صورت درجه‌دار و افسر آموزش‌های کامل را دیده و به صورت یک واحد عملیاتی قوی در تهران سازمان‌دهی شده است و در مواقعی که خانم‌هایی در اجتماعات مقابل ما هستند بعد از ارشاد و تذکر و کار عملیاتی اگر نیاز به دستگیری باشد و معذوریت شرعی وجود داشته باشد این زنان یگان ویژه هستند که وارد عمل می‌شوند.»


تاریخچه فعالیت پلیس زن در کشور

در کشور ما بیش از۲۲ سال از آغاز به کار پلیس زن می‌گذرد. دکتر فریبا شایگان؛ رییس دانشکده پلیس زن، در خصوص تاریخچه فعالیت پلیس زن در ایران گفته پلیس زن از سال ۱۳۴۵ در ایران آغاز به کار کرد. قبل از انقلاب تعداد پلیس زن کم بود و آن‌ها فعالیت‌هایی مانند ایستادن سر چهارراه‌ها برای رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی انجام می‌دادند. استفاده از پلیس زن قبل از انقلاب بیشتر جنبه نمایشی داشت و بسیاری از موازین شرعی نیز در نوع پوشش و آموزش این زنان رعایت نمی‌شد.

پس از انقلاب نوع پوشش و مشاغل پلیس زن تغییر کرد و زنان پلیس در مشاغل اداری و به‌داری فعالیت ‌می‌کردند، اما دیگر در نیروی انتظامی افسر پلیس زن حضور نداشت. این در حالی بود که ضرورت وجود زنان افسر در موارد ضروری احساس می‌شد. به همین دلیل سال ۱۳۷۷ نیروی انتظامی اصلاحیه‌ای به مجلس فرستاد و مجلس تصویب کرد نیروی انتظامی افسر پلیس را به صورت نظامی و انتظامی به‌کار گیرد. در نتیجه، اولین دوره پلیس زن با یونیفورم نظامی از سال ۷۸ از طریق کنکور وارد دانشکده پلیس شد. از همان ابتدا قرار شد زنان پلیس تنها برای رفع نیازهای زنان و کودکان و در مشاغلی که از بعد شرعی، روحی و فرهنگ اسلامی و ایرانی ضرورت دارد حضور داشته باشند. ابتدا به این مساله اشاره می کنیم که برای پلیس زن شدن چه رشته ای باید خواند: پلیس بودن و افسر نیروی انتظامی از کارها و شغل های بسیار سخت به حساب می‌آید و فرد اضافه بر تجربه در این زمینه باید رزومه کاری قوی و مناسبی هم داشته باشد.

۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۲
کد خبر: 34289

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • سنا IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۷
   0 2
   سردار کرمی با آن سابقه جبهه و جنگ از خدا بترس