سقوط رشد سرمایه اقتصاد ایران +نمودار

رشد موجودی سرمایه در اقتصاد ایران در دهه ۹۰ کاملا روند کاهشی داشته و از ۸.۴ درصد در سال ۹۰ به نزدیک صفر درصد در سال ۹۹ رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از اکوایران، با توجه به آخرین آمار منتشر شده از بانک مرکزی از موجودی سرمایه در اقتصاد ایران، حجم موجودی سرمایه حقیقی خالص در  دهه ۹۰ حدود ۸۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. بررسی آمار ها نشان  می دهد نرخ رشد سرمایه در ایران در سال های دهه ۹۰ کاملا نزولی بوده و در سال ۹۸ به صفر درصد نیز رسیده است.

از منظر اقتصاد کلان تعیین کننده ترین عامل در فرایند و ایجاد رشد اقتصادی در هر کشوری رشد موجودی سرمایه است. چنانچه بنا باشد روند کنونی رشد سرمایه در ایران ادامه دار باشد، در سال های آتی شاهد رشد های اقتصادی بسیار نامناسبی در اقتصاد ایران خواهیم بود.

سقوط نرخ رشد موجودی سرمایه در ایران

بنا به گزارش اکوایران، نرخ رشد موجودی سرمایه خالص در ایران در ابتدای دهه ۹۰ حدود ۸.۴ درصد به ثبت رسیده است. از ابتدای دهه این رقم شروع به کاهش کرده و در سال ۹۱ به ۴.۵ درصد رسید. این روند در سال های بعدی نیز ادامه یافت و در سال های ۹۲ و ۹۳ وارد کانال ۳ درصد شد. سپس در سال ۹۴ این رقم به ۲درصد و در دو سال بعدی رشد سرمایه ناخالص در اقتصاد ایران به زیر دو درصد نیز رسید. در سال ۹۸ پایین ترین رقم رشد در دهه ۹۰ رقم خورد و این نرخ تقریبا رشد صفر درصد را به ثبت رساند ، به بیان ساده تر در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ هیچگونه سرمایه گذاری در ایران رخ نداده است. در سال ۹۹ این نرخ رشد کمی بهبود یافت به رقم ۰.۲ درصد رسید.

همانگونه که مشاهده شد نرخ رشد موجودی سرمایه در اقتصاد ایران در سال های دهه ۹۰ همواره نزولی بوده از بالای ۸ درصد به نزدیک صفر درصد رسیده است. یکی از عمده ترین دلایل عدم رشد اقتصادی در دهه ۹۰ همین کاهش رشد در سرمایه گذاری بوده است. چنانچه بنا باشد روند رشد کنونی در سال های آتی نیز تکرار شود نه تنها شاهد رشد اقتصادی مثبت نخواهیم بود بلکه بایستی انتظار رشد های اقتصادی منفی پی در پی را نیز داشته باشیم.

photo_2022-06-01_13-33-21

راکد ماندن رقم موجودی سرمایه در اقتصاد ایران

با توجه به اینکه در سال های دهه نرخ رشد موجودی سرمایه نزولی بوده است، افزایش مقدار موجودی سرمایه حقیقی خالص در دهه ۹۰ روند کندی داشته است. به بیان دیگر هرچه به سال های پایانی دهه ۹۰ نزدیک تر می شود، مقدار موجودی سرمایه افزایش کمتری را تجربه کرده است.

از سال ۹۷ که نرخ رشد به صفر درصد نزدیک شد، عملا شاهد افزایش چشمگیری در موجودی سرمایه حقیقی در اقتصاد ایران نبوده ایم. موجودی سرمایه از ۴ هزار و ۵۱۲ هزار میلیارد تومان به ۵ هزار ۳۲۷ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۹۹ رسیده است.

photo_2022-06-01_13-33-31

موجودی ماشین آلات و ساختمان در دهه ۹۰

سهم موجودی سرمایه ماشین آلات و تجهیزات از موجودی سرمایه کل در سال ۱۳۹۹ برابر ۸/۲۲ درصد است. بخش صنعت با متوسط سهم ۷/۳۳ درصد و بخش ساختمان با سهم ۵/۲ درصد به ترتیب بیش ترین و کم ترین میانگین سهم را در کل دوره ۱۰ ساله به خود اختصاص داده اند. بعد از بخش صنعت، بخش های حمل و نقل و سایر خدمات به ترتیب از سهم های ۶/۲۳ درصد و ۲/۲۱ درصد برخوردار بوده اند. همچنین میانگین سهم سایر بخش ها طی دوره زمانی مورد نظر کمتر از ۱۰ درصد است.

موجودی سرمایه ساختمان و تأسیسات در حدود ۷۷ درصد از موجودی سرمایه کل را در سال ۱۳۹۹ به خود اختصاص داده است. بخش مستغلات با متوسط سهم ۴/۵۲ درصد و بخش معدن با سهم ۲/۰ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین میانگین سهم را در کل دوره ۱۰ ساله به خود اختصاص داده اند. بعد از بخش مستغلات، بخش سایر خدمات با سهم ۹/۲۷ درصد در رتبه بعدی قرار می گیرد. میانگین سهم سایر بخش ها طی دوره زمانی مورد نظر کمتر از ۱۰ درصد است.

photo_2022-06-01_13-33-41

۱۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۹
کد خبر: 28876

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha