پیش‌بینی التهاب در بازار مرغ اردیبهشت/ ۲۵ میلیون قطعه از برنامه‌ جوجه‌ریزی عقب هستیم/ تشکیل بازار سیاه برای جوجه یکروزه

نائب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی کشور از تشکیل بازار سیاه برای جوجه یکروزه خبر داد و گفت: به دلیل کاهش عرضه و گرانی جوجه یکروزه شاهد عقب ماندگی آمار جوجه ریزی در واحدهای مرغداری نسبت به برنامه تولید هستیم، پیش‌بینی ما این است در صورت جبران نشدن این عقب افتادگی در اردیبهشت ماه بازار مرغ بار دیگر با التهاب روبه‌رو شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد حبیب اسدالله نژاد در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به مشکلات پیش آمده در بازار جوجه یک‌روزه اظهار کرد: واحدهای مرغ مادری اقدام به صادرات بی‌قاعده یا خروج غیر رسمی جوجه از کشور کرده‌اند که نتیجه آن کاهش عرضه این نهاده مهم تولید در بازار شده است.

وی ادامه داد: کاهش عرضه موجب تشکیل بازار سیاه برای جوجه یکرروزه و گرانی آن شده است.

به گفته اسدالله نژاد؛ در حال حاضر قیمت هر قطعه جوجه یکروزه به حدود ۷ هزار تومان رسیده است، در حالی که قیمت مصوب آن ۴ هزار و ۲۰۰ تومان است.

وی دو اثر مهم گرانی جوجه‌ یکروزه را کاهش جوجه ریزی در واحدهای مرغداری و افزایش قیمت تمام شده تولید مرغ برشمرد.

اسدالله نژاد با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۲۵ میلیون قطعه از برنامه‌ریزی جوجه‌ریزی عقب هستیم، افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده باید در این ماه ۱۲۵ میلون قطعه جوجه‌ریزی انجام می‌شد، اما تا امروز میزان آن به ۱۰۰ میلیون قطعه رسیده است.

وی پیش بینی کرد: در صورت عدم جبران عقب ماندگی در جوجه ریزی شاهد تکرار دوباره التهاب در بازار مرغ برای اردیبهشت ماه باشیم.

اسدالله نژاد در پاسخ به این پرسش که واحدهای مرغ مادری افزایش هزینه تمام شده تولید را دلیل بالا بردن قیمت جوجه یکروزه و اقدام به صادرات عنوان می‌کنند، گفت: واحدهای مرغ مادری حق اجازه افزایش قیمت جوجه‌ یکروزه بدون تائید ستاد تنظیم بازار را ندارند و اقدام آن‌ها برای خروج جوجه یکروز نیز تامین این نهاده در بازار داخلی را با مشکل جدی مواجه کرده است.

وی تصریح کرد: اگر واحدهای مرغ مادری خواستار افزایش قیمت هستند یا فکر می‌کنند تولید بیش از نیاز بازار داخلی برای صادرات دارند باید آن را از مسیرهای قانونی انجام دهند.

اسدالله نژاد یادآور شد: در صورت افزایش قیمت مصوب جوجه یکروزه قیمت مصوب مرغ نیز افزایش خواهد داشت چرا که جوجه‌ یکروزه یکی از تاثیرگذارترین نهاده‌ها در قیمت تمام شده تولید مرغ است.

۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۵
کد خبر: 13685

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =