فروش مرغ در بازار بیشتر از قیمت مصوب | چرا مرغ گرم کم است؟

مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه ما مرغ دولتی و غیردولتی نداریم و اینها واژه‌سازی است، گفت: قیمت مرغ قیمت مصوب ۷۳ هزار تومان است و هر فروشگاهی که مرغ را بالای ۷۳ هزار تومان به فروش برساند تخلف و گرانفروشی است و به سرعت با آن برخورد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از همشهری آنلاین هفته اول اردیبهشت شاهد کمبود مرغ در قصابی‌های سطح شهر و صف‌های مرغ در میادین میوه و تره‌بار بودیم. در پی این وضعیت، هر کیلو مرغ در بازار به بالای ۱۰۰ هزار تومان هم رسید. پس از آن، نرخ مصوب مرغ تغییر کرد و از ۶۳ هزار تومان به ۷۳ هزار تومان رسید.

اما مشاهدات ما از قصابی‌های مرکز شهر نشان می‌دهد که هنوز مشکل مرغ حل نشده. چرا که بیشتر قصابی‌ها مرغ ۷۳ هزار تومانی ندارند.

وقتی از قصابی‌ها علت را می‌پرسیم می‌گویند: مرغ دولتی صبح زود به میزان کم عرضه می‌شود و خیلی زود هم تمام می‌شود.

این در حالی است که مرغ گرم کامل به نرخ آزاد هم در قصابی‌ها کم است. صاحب یکی از قصابی‌ها درباره علت کمبود مرغ گرم کامل در بازار گفت: تعزیرات به ما اعلام کرده که باید مرغ را به نرخ دولتی ۷۳ هزار تومان بفروشیم در حالی که ما خودمان هر کیلو مرغ را ۸۳ هزار تومان می‌خریم و حداقل باید آن را ۸۹ هزار تومان بفروشیم وگرنه ضرر می‌کنیم.

وی ادامه داد: ما حتی فاکتور خرید را هم به تعزیرات نشان می‌دهیم اما هیچ توجهی نمی‌کنند و جریمه می‌کنند برای همین ما مرغ کامل کم می‌آوریم و بیشتر مرغ قطعه‌بندی می‌فروشیم.

تفاوت قیمت مرغ در قصابی‌ها

اتفاق عجیب در بازار مرغ، تفاوت قیمت‌ها در قصابی‌ها است. در حالی قیمت هر کیلو مرغ در یک قصابی ۸۵ هزار تومان است که در مغازه دیگر که تنها چند قدم آنطرف است ۸۹ هزار تومان و در قصابی بعدی ۹۴ هزار تومان است!

تفاوت قیمت در مرغ قطعه‌بندی بیشتر است. هر کیلو سینه بدون استخوان در یک قصابی ۱۶۰ هزار تومان، در قصابی دیگر ۱۷۰ هزار تومان و در مغازه‌ بعدی ۱۸۰ هزار تومان است. فیله مرغ هم از ۱۸۰ هزار تا ۱۹۵ هزار تومان به فروش می‌رود.

به شدت با گرانفروشی برخورد می‌کنیم

مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی درباره علت کمبود مرغ به نرخ ۷۳ هزار تومان در بازار گفت: در حال حاضر مرغ گرم کامل در میدان بهمن در حال توزیع است و کشتارگاه ها نباید بیش از ۵ درصد کشتار خود را قطعه‌بندی کنند. همچنین در فروشگاه‌ها هم چنانچه ناظر فنی دامپزشکی حضور نداشته باشند به طور کل قطعه‌بندی ممنوع است.

مسعود امراللهی ادامه داد: اما در مغازه‌های خرده‌فروشی سطح شهر، فروشنده تنها بنا به درخواست مشتری و در حضور او می‌تواند مرغ را خرد و تکه کند وگرنه اینکه خرده‌فروشی‌ها قطعه‌بندی مرغ داشته باشند تخلف است و بازرسین ما برخورد می‌کنند.

امراللهی در ادامه با تاکید بر اینکه ما اصلا مرغ دولتی و غیردولتی نداریم و اینها واژه‌سازی است، افزود: قیمت مصوب مرغ ۷۳ هزار تومان است و هر فروشگاهی که مرغ را بالای ۷۳ هزار تومان به فروش برساند تخلف و گرانفروشی است.

مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: بازرسین ما در حال رصد بازار و برخورد با متخلفان هستند و در همین یک هفته اخیر حدود ۱۰ هزار پرونده تخلفاتی تشکیل شد برای همین چنانچه مردم شاهد تخلف بودند می‌توانند از طریق سامانه ۱۲۴ آدرس فروشگاه متخلف را اعلام کنند.

قصابی‌ها هم گرانفروشی را گزارش کنند

این صحبت‌ها در حالی است که قصابی‌ها می‌گویند خودشان مرغ را گرانتر از ۷۳ هزار تومان می‌خرند. امراللهی در این باره گفت: چنین چیزی درست نیست و در مراکز عمده‌فروشی در شهر تهران مرغ بالای ۶۸ هزار تومان عرضه می‌شود و هر واحد صنفی که مرغ را بالای ۶۸ هزار تومان خریداری کرده است می‌تواند به دفاتر بازرسی و نظارت ما که در میدان بهمن مستقر هستند مراجعه و این گرانفروشی را اعلام کنند. بازرسین ما همانجا فورا ورود می‌کنند و به شکایت‌ها رسیدگی می‌کنند بنابراین اگر کسی با چنین تخلفاتی مواجه شد می‌تواند به این دفاتر مراجعه و شکایت کند و خسارت خود را از فروشنده متخلف دریافت کند.

مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی در مورد وضعیت عرضه مرغ هم گفت: طبق اطلاعات و آماری که معاونت تولید به ما داده است اعلام شده است که مشکلی در تولید وجود ندارد و مشکلی هم در عرضه مرغ گرم و منجمد نداریم.

قیمت مرغ در میادین میوه و تره‌بار

پایین‌ترین قیمت مرغ مربوط به میادین میوه و تره‌بار است. هر کیلو مرغ منجمد در میادین میوه و تره‌بار ۴۵ هزار تومان و هر کیلو مرغ گرم ۷۱ هزار تومان است. در جدول زیر، قیمت مرغ قطعه‌بندی و انواع آلایش خوراکی مرغ در میادین میوه و تره‌بار را می‌بینید:

فروش مرغ در بازار بیشتر از قیمت مصوب | چرا مرغ گرم کم است؟ | یک مقام مسئول: مرغ دولتی و غیردولتی نداریم؛ قیمت مشخص است

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۸
کد خبر: 42462

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha