سهام داران با دید کوتاه مدت ضرر می‌کنند

حسینی مقدم، عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار گفت: اگر سهام داران، دید کوتاه مدت داشته باشند دچار هیجان می‌شوند و ضرر می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از تحلیل بازار، سید روح الله حسینی مقدم، عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار گفت: تلاش‌های زیادی از جانب سازمان بورس و وزارت اقتصاد انجام شد برای اینکه میزان سهام شناور آزاد افزایش یابد یعنی یک سهامدار راهبردی، بخشی از سهام خود را در بازار عرضه کند.

حسینی مقدم با اشاره به اینکه نگاه از جانب سهامداران عمده متفاوت است افزود: بخشی بحث صندلی‌های مدیریتی را مطرح می‌کنند و بخشی هم چشم انداز دیگری را برای سهم خود می‌بینند.

وی اضافه کرد: همه تلاش‌هایی که سازمان بورس و وزارت اقتصاد انجام دادند به افزایش میزان شناوری سهام منجر شد، اما به میزانی نبود تا بتواند جریان نقدینگی قابل توجه هدایت شده به سمت بازار سرمایه را مدیریت کند.

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار افزود: برخی از سهامداران حقوقی و عمده حمایت کردند و حتی میزان سهام شناور را به حدی افزایش دادند که جایگاه مدیریتی آن‌ها در معرض خطر قرار گرفت.

حسینی مقدم اضافه کرد: برخی از سهام داران حقوقی نهادهای حاکمیتی هستند و برخی هم بخش خصوصی هستند و تعداد محدودی از حقوقی‌ها در شرایط کنونی بورس با بازار و حتی با مقام ناظر در بازار سرمایه صادق نبودند.

وی افزود: افتخار ما در این است که در بازار سرمایه ما، قدرت نقد شوندگی بسیار بالاست و هر سرمایه گذاری در هر زمانی که دارایی خود را برای فروش قرار می‌دهد بلافاصله برای آن مشتری وجود دارد.

حسینی مقدم اضافه کرد: در بازار بورس، هیجاناتی ایجاد می‌شود که وظیفه حمایت حقوقی این است که کاری کند که بازار از هیجان به سمت عقلانیت، حرکت کند.

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه در برخی موارد متغیرهای اثرگذار روی سودآوری شرکت نسبت به یک ماه گذشته فرقی نکرده است، اما قیمت سهم آن کاهش داشته است گفت: از همه انتظار داریم نگاهشان به بازار سرمایه، بلند مدت باشد.

وی افزود: شاخص کل بورس از ۲ هزار واحد در سال ۱۳۸۰ به حدود دو میلیون واحد در سال ۱۳۹۹ رسید و این روند، بلندمدت و به طور متوسط سالانه حدود ۴۲ درصد رشد و بازدهی بازار سرمایه بوده است و برخی صندوق‌ها به طور متوسط سالی حدود ۶۳ درصد بازدهی داشتند.

حسینی مقدم اضافه کرد: اگر سهام داران، دید کوتاه مدت داشته باشند دچار هیجان می‌شوند و ضرر می‌کنند.

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار گفت:‌ در فضای مجازی آموزش بسیارخوبی در رابطه با بازار بورس انجام می‌گیرد و باید از این فضا درست استفاده کنیم.

حسینی مقدم با انتقاد از اینکه تلاش‌های زیادی برای حذف آموزش بورس در فضای مجازی انجام شد افزود: باید برای مدیریت و استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای آموزش بهتر، تلاش شود.

وی درباره سیاست مدیریتی برای گرفتن جو بازار هم گفت: باید از ابزارهای مدیریت هیجان استفاده کنیم مثلا ما از ظرفیت اوراق اختیار فروش در بازار استفاده نمی‌کنیم و روز گذشته سازمان بورس فراخوان عمومی برای استفاده از این ظرفیت را اعلام کرده است.

حسینی مقدم با بیان اینکه این دوره فعلی در بورس گذراست ادامه داد: برای این دوره باید راه حل ارائه کنیم و سهامداران عمده کمک کنند تا با استفاده از ابزارها و ظرفیت‌ها برای کنترل بازار استفاده کنیم.

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار گفت: سهام داران خاموش و عمده باید از خواب بیدار شوند و از ظرفیت بازار بورس استفاده کنند.

حسینی مقدم با بیان اینکه بازار بورس، بسیار تخصصی و پیچیده است اضافه کرد: با گذراندن تعدادی کلاس و استفاده از فضای مجازی متخصص این بازار نخواهیم شد و در این بازار باید صبوری کرد.

وی افزود:‌ در حال حاضر در شرایطی هستیم که پول وارد شده به سمت بازار سرمایه حدود ۶ هزار هزارمیلیارد تومان می‌باشد، ولی تامین مالی ما تغییر نکرد و این نشان دهنده استفاده نکردن از فرصت ایجاد شده در بازار است.

حسینی مقدم گفت: امروز هزینه هر تصمیم یا حرف از طرف مسئولان در بازار سرمایه، موجب تغییر ارزش دارایی‌های مردم می‌شود.

وی افزود: تنها نهادی که به اصلاح اساسی اقتصادی کمک می‌کند بورس می‌باشد و باید همه از آن حمایت کنند و از ظرفیت‌های آن بهره‌مند شوند.

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱
کد خبر: 992

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =