پاسخ همتی به سوال وزیر رئیسی درباره پول‌های بلوکه شده

رئیس کل بانک مرکزی در دولت روحانی به اظهارات وزیر اقتصاد دولت رئیسی در خصوص بلوکه شدن منابع ایران در یک بانک عراقی به خاطر تصمیم وی واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، عبدالناصر همتی رئیس اسبق بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: بدنبال طرح مطالبی از سوی رسانه‌های وابسته به دولت در خصوص بلوکه شدن منابع ایران در یک بانک عراقی به خاطر تصمیم اینجانب، من بنای پاسخ به آن مطالب را نداشتم.

همتی ادامه داد: با توجه به تکرار همان ادعاها از سوی اقای خاندوزی، وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت که نشان می‌دهد این گونه مطالب از یک مرکز نشر داده می‌شود، در جهت تنویر افکار عمومی توضیحات زیر را ضروری می‌دانم:

۱-منابع ناشی از صادرات گاز و برق ایران قبل از خروج ترامپ از برجام از طریق مجاری مختلف از دولت عراق دریافت و به نحوی منتقل می‌شد. بعد از تشدید تحریم‌ها دولت عراق با ممنوعیت اعلامی امریکا نتوانست پول گاز و برق دریافتی را پرداخت کند.‌ آمریکا مرتب مجوز خرید گاز و برق توسط عراق را صادر میکرد اما اجازه پرداخت پول به ایران را نمی‌داد.

۲- بعد از مذاکرات مفصل اینجانب در چندین نوبت با رئیس‌جمهوری و نخست وزیر وقت عراق و رئیس بانک مرکزی آن کشور و بر اساس دستور العمل اجباری دولت آمریکا به دولت عراق که منابع صرفاً بایستی به بانک دولتی تجارت عراق (TBI) که تنها بانک دولتی عراق بود که عملیات بین‌المللی داشت، واریز و با نظارت بانک مرکزی عراق صرفا برای مقاصد انسان دوستانه (غذا، دارو و خدمات زیارتی ) مصرف شود، نهایتاً درجریان سفر ریاست جمهوری وقت جناب آقای دکتر روحانی به عراق دو دولت موافقت کردند این تفاهم امضا و عملیاتی شود.بنابراین با توجه به کنترل منابع ناشی ازصدورنفت عراق توسط آمریکا، هیچ راه دیگری برای وصول مطالبات از دولت عراق باقی نمانده بود و مقامات عالی کشور نیز در جریان جزییات آن بودند.

۳- در دوره‌ای که خود اینجانب مسئولیت داشتم و بعد از آن نیز مبالغی از موجودی در آن بانک با دستور پرداخت بانک مرکزی ایران صرف واردات کالاهای اساسی و برخی خدمات شد.

مسئولان محترم دولت سیزدهم که در فرافکنی ید طولانی دارند به خوبی می‌دانند عمده منابع ورودی به این بانک مربوط به صادرات در دوره خودشان است و همواره نیز از حجم عظیم صادرات گاز به عراق به عنوان یک دستاورد یاد می‌کردند، چرا طی دوسال گذشته به همان روش قبلی ادامه دادند؟ چرا صادرات خود را متوقف نکردند و چرا روش دیگری برای دریافت پول گاز و برق انتخاب نکردند؟ اصلاً آیا چاره دیگری داشتند یا دارند؟

الان نیز، هم برای صادرات گاز و برق، اگر داشته باشید، نیاز به مجوز آمریکا دارید و هم برای ازادسازی منابع آن نیاز به مجوز دولت آمریکا دارید و چیزی فرق نکرده است. فرافکنی راهم تمام کنید

۱۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۰
کد خبر: 44586
منبع: عصر ایران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha