گسترش اعتراضات به سخنان جنجالی نماینده اصفهان درباره ازدواج دختران ایرانی

در پی صحبت‌های اخیر رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت درباره ارائه راهکارهایی برای ازدواج دختران مجرد و مشخصا راهکار «ازدواج بین‌المللی»، تعدادی از نمایندگان در مقابل صندلی این نماینده مجلس حاضر شده و به این صحبت‌های او انتقاد کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از تابناک : در پی صحبت‌های اخیر رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت درباره ارائه راهکارهایی برای ازدواج دختران مجرد و مشخصا راهکار «ازدواج بین‌المللی»، تعدادی از نمایندگان در مقابل صندلی این نماینده مجلس حاضر شده و به این صحبت‌های او انتقاد کردند.

در حالی که نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز یکشنبه، مشغول بررسی موادی از طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری بودند، یکباره نمایندگان زن مجلس مقابل صندلی امیرحسین بانکی‌پور، نماینده اصفهان و رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مجلس شورای اسلامی حاضر شده و انتقاداتی را به صحبت‌های اخیر او درباره توصیه‌اش پیرامون ازدواج بین‌المللی دختران مجرد مطرح کردند؛ انتقاداتی که به گفته یکی از نمایندگان زن مجلس با دفاع بانکی‌پور از سخنانش روبه رو شد.به دنبال حضور نمایندگان زن در مقابل صندلی بانکی‌پور، تعدادی از نمایندگان مرد مجلس هم به این جمعیت پیوسته و در ابتدا درباره علت انتقاد نمایندگان پرس و جو کردند. تعدادی از این نمایندگان آقا وقتی فهمیدند بانکی پور چنین صحبتی را مطرح کرده با صدای بلند اعتراض کردند، تا جایی که محمودوند، عضو کمیسیون امنیت ملی با عصبانیت خطاب به بانکی پور گفت که آیا تو واقعا چنین حرفی را زده‌ای؟ در این هنگام تعدادی از نمایندگان محمودوند را آرام کرده و او را به قسمت دیگری از مجلس بردند. این پایان انتقادات به بانکی پور نبود، عده‌ای دیگر از نمایندگان باز مقابل صندلی بانکی‌پور جمع شدند و این بار کمال علیپور نماینده قائمشهر با صدای بلند به بانکی پور گفت: آیا این صحبت‌های تو به معنای راه حل است؟ در نهایت هم ابراز تاسف کرد.

با ورود تعدادی از اعضای هیات رئیسه جو مجلس آرام شد، ولی نمایندگان در گروه‌های یک یا دو نفره به کنار صندلی بانکی پور آمده و از او علت بیان چنین صحبت‌هایی را پرس و جو می‌کنند.

نظری: بانکی‌پور از ساحت مقدس مادران و خواهران ایرانی عذرخواهی کند

نماینده خلخال در مجلس با اشاره به صحبت های اخیر بانکی پور، نماینده اصفهان درباره پیشنهادش برای «ازدواج بین‌المللی» گفت: از این نماینده مجلس می خواهم از ساحت مقدس خواهران و مادران ایرانی عذرخواهی کند.

سیدغنی نظری در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس در تذکری گفت: اینکه برخی از دوستان درباره ازدواج دختران ایرانی با اتباع بیگانه به بهانه توسعه روابط فرهنگی صحبت کردند، کاملا غلط است. انتظار داریم رئیس مجلس فرصت دهد تا این نماینده از ساحت مقدس خواهران و مادران ایرانی عذرخواهی کند.

بانکی پور عذر خواهی کرد/ صحبت‌های من تقطیع شده بود

امیرحسین بانکی پور در نشست علنی امروز- یکشنبه ۲۹ خرداد- مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر سید غنی نظری نماینده مردم خلخال نسبت به اظهارات بانکی‌پور در مورد ازدواج دختران ایرانی با اتباع خارجی گفت: برادر بزرگوارم در خلال صحبت‌هایی، تذکری به من دادند، همه ما مجلسی‌ها می‌دانیم که رسانه‌های معاند با تقطیع سخنان، به خصوص سخنان نمایندگان به تخریب مجلس می‌پردازند. از نمایندگانی که خود قربانیانی تقطیع‌ها هستند انتظار دارم هر وقت در پیامک یا فضای مجازی اظهار نظر می‌کنند، ابتدا صحبت را کامل بشوند و بعد درباره آن قضاوت کنند.

نماینده مردم اصفهان بیان داشت: صحبت من در یک محیط علمی و آکادمیک بود و در آنجا تحلیل آماری داشتم و تاکید داشتم این بحث رسانه‌ای نیست و مربوط به حوزه‌های نظری و صاحب نظران است.

وی افزود: آمارهای غلطی در جامعه مطرح می‌شود که باید اصلاح شود؛ از جمله آماری که می گویند تعداد زنان ما بیشتر از مردان هستند، این آمار غلط است اتفاقاً به تعداد دختران مجرد آماده ازدواج و پسران مجرد آماده به ازدواج طبق سرشماری سال ۹۵ هم‌تراز هستند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اظهارت منتشره خود گفت: در آن سخنرانی در مورد یک گروه سنی تذکر دادند و گفتم گروه سنی بانوان بالاتر از ۳۰ سال، طبق سرشماری سال ۹۵ یک میلیون و چهارصد هزار نفر دختر مجرد بالای ۳۰ سال داریم و ۷۰۰هزار خانمی که همسر خود را از دست دادند و یا جدا شده اند، جمعا دو میلیون و صد هزار نفر هستند. در سخنرانی گفتم چنانچه اینها بخواهند طبق عرف ازدواج با پسرهای ۴ و ۵ سال بزرگتر از خودشان ازدواج کنند برای دو سوم این بانوان همسری نیست.

بانکی پور تصریح کرد: در آنجا ازدواج همسالان را توصیه کردم و گفتم ازدواج همسالان را روانشناسان ما تایید می کنند که سن عقلی و ظاهری در ازدواج مراد است نه سن شناسنامه‌ای. اگر ما بخواهیم در فرهنگ غلطی که در ذهن ما وجود دارد حتما دختران با پسران بالاتر از خود ازدواج کنند این ضربه به دختران وارد شده است. در آن جلسه تاکید من به ازدواج همسالان بود از جمله در محیطی صحبت می کردم که بحث دیگری هم مطرح شد و اقبال ها و موانع و مراجعاتی داشتیم؛ از خانم هایی که با برخی از اندیشمندان خارج از کشور ازدواج کرده بودند ولی به فرزندان آن‌ها شناسنامه ایرانی نداده بودند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: در آن جلسه تاکید کردیم این مشکل قانونی ندارد و نباید مانع شویم. اندیشمندانی در کشور ما زندگی می‌کنند که از نظر اعتقادی و اخلاقی با فرهنگ ما تطبیق دارند و به انقلاب ما علاقه مند هستند و با یک خانم ایرانی ازدواج کردند. ما نباید شرایط را برای آنها سخت کنیم. در آن جلسه تاکید کردم که بحث آماری است اما متاسفانه رسانه ها صحبت های مرا تقطیع کردند و این جو رسانه ای را به وجود آوردند.

نماینده مردم اصفهان گفت: من به نوبه خودم از بانوانی که ممکن است این تقطیع ذهن آنها را آزرده کرده باشد از طرف آن رسانه های غلط عذر خواهی می کنم ولی من معتقدم صورت مساله ها را نباید پاک کنیم.

در ادامه فاطمه قاسم پور در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی خطاب به هیأت رییسه مجلس گفت: با توجه به توان مجلس انقلابی، قانون تعالی جمعیت تصویب شد؛ لذا امروز نظارت بر اجرای این قانون بر تک تک نمایندگان و البته هیأت رئیسه مجلس واجب است.

نماینده مردم تهران بیان داشت: علاوه بر این، به نمایندگی از بانوان فراکسیون زنان و خانواده باید بگویم ما همه معتقدیم باید مسیر ازدواج جوانان تسهیل شود اما نه با هر راهکار و هر بیانی؛ لذا اظهارنظرهای هیجانی و غیرکارشناسی که افکارعمومی را جریحه‌دار می‌کند نه تنها نظر کلیت مجلس نیست، بلکه اعلام می‌کنم ارائه راهکارهایی مبنی بر حفظ کرامت جامعه زنان و نگاه همه جانبه برای ارائه راهبردها و سیاست‌های مبتنی بر آموزه‌های دینی و ارزش‌های جامعه ایرانی رویکرد این مجلس بوده و است.

وی افزود: مجلس کنونی علاوه بر قانونگذاری در حوزه جوانی جمعیت، اصلاح قانون تسهیل ازدواج، اصلاح قانون حمایت از خانواده و لایحه حمایت زنان در برابر خشونت را با جلب نظر نخبگان پیگیری می‌کند فلذا نباید با یکسری اظهارنظرها که نهایتاً جامعه زنان را ـ که کریمانه به دنبال احقاق حقوقشان هستند ـ ملتهب کنیم و این کار در شأن مجلس نیست؛ لذا از این تریبون به تمام زنان و دختران و مردان غیور سرزمین خود اعلام می‌کنم که حفظ شأن و منزلت آنها را بر خود واجب می‌دانیم و در این مسیر گام برمی‌داریم.

در ادامه عبدالرضا مصری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ـ که ریاست مجلس را بر عهده داشت ـ در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: وظیفه ذاتی مجلس دفاع و صیانت از مصوبات مجلس شورای اسلامی است؛ لذا از آنچه در مجلس تصویب شده صیانت می‌کنیم تا مرّ قانون اجرا شود؛ اما ممکن است هر یک از نمایندگان نظریات شخصی داشته باشند، ولی در نهایت آنچه قانون است، اجرا خواهد شد.

۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۲
کد خبر: 29454

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 4 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 35
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • آرش FR ۱۸:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
   6 22
   آقا جان اگر این نماینده می گفت پسران ایرانی بروند با اتباع خارجی مسلمان شیعه ازدواج کنندآیا کسی به سخن وی ایراد می گرفت؟ این بنده خدا با دیدن آمار بیش از یک میلیون دختر بالای 30 مجرد برای حل این مشکل مطلبی را گفته که از نظر جامعه شناسی و روانی برای این قشر از دختران ایرانی می تواند یکی از راه حلها باشد با توجه به حضور 9 میلیون افعانی مسلمان که اکثرا شیعه و فارس زبان هستند و اغلب ه در سنین جوانی هستند شاید تسهیل و تابو شکنی در این زمینه بتواند مرحمی بر این درد باشد در فرانسه اگر کسی چنین حرفی می زد و کسی از آن ایراد می گرفت او را متهم به نژاد پرستی می کردند بابا شما که مدینه فاضله تان غرب است لااقل در این مورد از اینها پیروی کنید در حال حاضر بیشترین ازدواجهای دختران فرانسوی با مهاجرین خارجی بویژه مسلمانان است و برغم آمار موجود تا بحال حتی حزب راست گرای و نژاد پرست فرانسه هم این مسئله را پیراهن عثمان نکرده است بابا در قرن 21 زندگی می کنیم و کل دنیا عوض شده شماها نمی خواهید دست از این نژاد پرستی بردارید
   • Reza IR ۰۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
    11 2
    ای کم عقل تو میدونی ناموس چیه؟
   • IR ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
    8 2
    تو خفه شو ....
   • وحید IR ۰۹:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
    13 2
    از خانواده خودن شروع کن.
   • IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
    10 1
    اگه فکتو ببندی کسی نمیگه لالی مونگول مغزی
   • IR ۰۷:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
    9 0
    نکنه یکی ازون نه میلیون افغانی خودتی:/
   • Zahra IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
    7 0
    خواهرت بده افغانی
   • دختر ایرانی IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
    5 0
    تو خفه شو چی داری میگی تو ، اگه من ی دختر مجردم آدمایی مثل تو رو آدم حساب نمیکنم چ برسه به افغانیش ، بفهم چی داری میگی مگه دختران ایرانی نونشو تو و آدم بیشعور میدین ک مزخرف میگی ، فقط خفه شو
   • امین س IR ۱۷:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
    3 0
    خانواده محترمتان خوب هستند؟ سلام مردان غیور ایرانی رو خدمت خانواده محترم ابلاغ بفرمائید دوست عزیز
  • آب اهیم IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
   22 3
   آقای نماینده اصفهان حامی اجنبی ما شهید دادیم ناموس ایرانی دست اجنبی نیفته چه شیعه چه سنی و است میگی از دختر وخواهر خودت ش روع کن
  • علی IR ۲۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
   19 4
   این آقا بهتره از خواهر و دختر و دیگر اعضای خانواده و فامیل خودش شروع کنه
  • زهرا IR ۲۳:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
   13 2
   خودشو بدیم زنان غیور افریقایی بردارن ببرن همونجا زندگی کنه میخوام بدونم از کدوم دانشگاه فارغ التحصیل شدن وقتی هنوز ادب حرف زدن ندارن و نماینده ایه که به راحتی رسانه های معاند میتونن از صحبت هاش بر علیه ش استفاده کنن به چه درد این نظام‌میخوره؟؟؟معذرت خواهی به چه درد میخوره باید ازسمتش استعفا بده .
   • قیصر IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
    2 2
    شما اصلا" میدانید چه گفتن باور میکنم نه ،،بر ببین چه گفتن انوقت حرفت که بارش ۱۰۰ برابر بیشتر از گناهی است به ایشان اهانت کردی ،صحبت ایشان چیز دیگری است اما شما ایشان را به زنان افریقا فروختی که خود اهانتی به زنان افریقاست ۲ اهانت دربی توجهی
  • کاربرجدید US ۲۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
   16 1
   شما وظیفتون اینه شرایط ازدواج رو محیا کنید نه صورت مسئله رو پاک کنید .
  • لیلا IR ۲۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
   10 0
   اول از خودت شروع کن
  • US ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   5 5
   باسلام ،اولا نزدیک دومیلیون ایرانی مهاجر از ۶میلیون مهاجر در اروپا وامریکا با اونها ازدواج کردند .که اکثرا مسلمان نیستند، مرتکب حرام شدند؟ کجاست رگ غیرت اینها؟ الان نماینده گفته می توانند ازدواج باشیعه کنند معترضان نماینده مریوان و سیستان و بلوچستان یقه گرد می دهند؟ باید متوجه باشیم . ضمنا ازدواج امری شخصی هست قومیت ولیتی نیست بیخود محدودیت نگذاریم
  • حسینی بلخی US ۰۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   5 1
   چقدر نمایندگان معترض فکر محدود قومیتی دارند ، الان دوره قومیتی گذشته ،هرکسی حق داره با هر رد ازدواج کنه ، اجبار ودخالت نیست .
  • مجید IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   4 0
   روزی می گفتیم و خدا را شکر می کردیم که دشمنان ما را از احمق ها قرارداده ولی واقع بینانه نگاه کنیم بیشتر مشکلات ما بخاطر احمق بودن نمایندگان ما هستش از سالها رهبری فریاد می زند که مشکل پیری جمعیت فکری کنید و وقتی به میدان وارد می شوند که کار از کار گذشته و یا کمی دیر شده و در این اوضاع مثل احمق ها نظر می دهند و پیشنهاد هایشان در حد یک فرد عادی جامعه هم نیست خداوند به ما رحم کند این هم از مجلس انقلابی ، که بقیه دوره ها چه بوده ؟؟؟؟
  • احمد IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   5 0
   متاسفانه سوادی بیش از این ندارد ما توقع اقتصاد بهتری داشته باشیم از این اقایان
  • حمید IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   8 0
   این اقااول ازخودش شروع کنددختروخواهرش رابدهدبه بیگانه تابعدنوبت مردم شودجلسات میلیونی مجلس بااراجیفی مثل حرف های این نماینده اصفهان به جای حل مشکلات گرامی و...هدرمی رود
  • بلوچ اززاهدان IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   7 0
   باعرض سلام اول ازخانواده خودت شروع کن
  • علی IR ۱۵:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   4 0
   جالبه ی کسی از آمریکا کامنت گذاشته و حرف نماینده ... رو تایید کرده!!!! آخه .... معلومه که تو ....همینا هستی و داری اونجا عیش می‌کنی تا اینا رو تایید کنید
  • ناشناس IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   5 0
   یکی نیس بگه خاک توسرت با این راه حل شما یکم کمتر حقوق نجومی بگیر و ارزونی کن امکان ازدواج واس جوانان فراهم کن شغلی مسکن جهیزیه وغیره نترس همه میرن خونه بخت
  • حسین IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   5 0
   از نزدیکان خودت شروع کن۱۶
  • IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
   3 0
   اين نماينده هيچى ندار اگه شعور داشت متوجه ميشد كه أمثال من وقتىً نوزده سالم بود رفتم با عراقياى كه هشتاد درصدشون شيعه بودن جنگيدم چون به ناموس ايرانى بى حرمتى كرده بودن خاك توى سر كسي كه ميگه دخترا برن با بيگانه آخه.. چون افغانى بخاطر چهار قرون پول واينكه توى كشور خودش مثل سگ باهاش طالبان بى وجود برخورد ميكنه و حاضره بياد بره براى اميال غير انسانى تو آدم بكشه ما بايد ناموسمون در اختيارش بزاريم
  • Zahra IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
   4 0
   شاید با طالبان هم دست شده کم عقل ازدواج اجباری نیست دلی دلشون نمیخان شرایط اقتصادی درست کنید
  • IR ۱۴:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
   3 0
   از نمایندگان مجلس از بیشتر انتظار نداریم. اگر این آقایان مسئولین ما نبودند به اینجا نمیرسیدیم که اینگونه اظهار نظر کنند
  • علی IR ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
   3 0
   اگه نماینده اصفهان دختر داره بگردید یه داماد خارجی مسلمان براش پیدا کنید. به جای اینکه ببین مشکل از کجاست حلش کن این فتوا میدن
   • خارجی IR ۱۴:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
    1 0
    من خارجیم
  • IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
   0 0
   تمام مسئولین بدانند با ناموس ایرانی شوخی وبا جدی توهین نکنند این شامل ناموس مسئولین خود ایرانی هم میشود هر کسی که ناموس برایش ارزش داره حواله به اعراب نخواهد کرد
  • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
   0 0
   باید بدانید غیرت خریدنی نیست ذاتی ه بعضی ها کلا بی غیرت هستن بیچاره به آن ناموسی که به این سپردن
  • IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
   0 0
   واقعا جای تاسف داره یکی مثل این نماینده مردم فهیم اصفهان باشه این حتی غیرت نگهداری از خانواده خود را نداره چه رسد امورات شهر بزرگ ومردم فهیم اصفهان
   • IR ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
    1 0
    خر شد ی غلطی کرد کتکش هم تو اصفهان خورد
  • IR ۰۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   3 0
   اینم یک سیاست جهت منحرف کردن افکار
  • IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
   0 0
   بی غیرت از خواهر خودت شروع کن شماها ایرانی را نابود کردید