بورس در قله ۱۹ ماهه / هدف دوم صعود سوم «شاخص» محقق شد

ادامه موج سوم صعودی که از اوایل بهمن سال گذشته آغاز شده بود، ۸۹/ ۰درصد دیگر افزایش ارتفاع داد تا ضمن عبور از سقف۱۴۰۰، خود را به سطوح ثبت شده در مهر۹۹ برساند. با افزایش ارتفاع شاخص کل در روز گذشته، فاصله این نماگر از کف اخیر به بیش از ۳۰درصد رسید. به این ترتیب دومین هدف بورسی‌ها در موج سوم رونق نیز محقق شد و حالا سرمایه‌گذاران در انتظار عبور دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای از مقاومت ۶/ ۱میلیون واحدی هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد؛ بورس تهران به حرکت در مسیر صعودی ادامه داد و روز شنبه با ثبت رشد ۸۹/ ۰درصد توانست  ضمن عبور از سقف ثبت‌شده در سال‌۱۴۰۰ به بالاترین سطح از مهر۹۹ دست یابد. با ثبت افزایش ارتفاع شاخص‌کل در روز گذشته، فاصله این نماگر از کف اخیر تجربه‌شده در ۵ بهمن‌ماه سال‌گذشته به بیش از ۳۰‌درصد رسید. به این ترتیب دومین هدف بورسی‌ها در موج سوم «شاخص‌کل» نیز محقق شد و حالا سرمایه‌گذاران در انتظار عبور دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای از مقاومت ۶/ ۱‌میلیون واحدی هستند. همزمان با این روند رو به رشد، روز شنبه ارزش معاملات خرد سهام در بورس تهران نیز از ۵هزار میلیاردتومان فراتر رفت تا دومین روز پررونق تالار شیشه‌ای در سال‌جاری رقم بخورد.

شاخص‌کل در قله ۱۹‌ماهه

ششم شهریورماه سال‌گذشته بود که شاخص‌کل بورس تهران در آخرین روز از موج دوم صعودی تجربه شده از ابتدای ریزش ۹۹، در سطح یک‌میلیون و ۵۷۵‌هزار واحد به معاملات روزانه خود پایان داده بود. این نماگر پس از آن روندی نزولی را در پیش گرفت که تا پنجمین روز از بهمن‌ماه آن سال ‌ادامه داشت. روز شنبه اما این نماگر ضمن عبور از قیمت پایانی ثبت‌شده در سال‌۱۴۰۰، به بالاترین سطح از ۲۲ مهر ۹۹ دست یافت. با این کارنامه ضمن قرارگیری شاخص‌کل سهام در قله ۱۹ماهه، فاصله این نماگر از کف اخیر ثبت‌شده در ۵ بهمن سال‌گذشته، از ۳۰‌درصد فراتر رفت تا سومین موج رونق تالار شیشه‌ای در دو سال‌اخیر همچنان تداوم یابد و سهامداران نسبت به فتح ابرکانال‌های بالاتر امیدوار شوند. این دومین هدف شاخص‌کل بورس تهران در موج صعودی اخیر است. در نخستین هدف، این نماگر توانست ابرکانال ۵/ ۱‌میلیون واحد که به مقاومتی سخت پیش‌روی بورس‌بازان تبدیل شده بود را فتح کند و حالا با رسیدن به سقف ۱۴۰۰، دومین هدف صعود سوم شاخص‌کل بورس تهران نیز محقق شد و باید دید آیا این نماگر می‌تواند به سومین هدف خود یعنی مقاومت ۶/ ۱میلیون واحد نیز دست یابد؟

دومین روز پرارزش بورس ۱۴۰۱

همزمان با دستیابی شاخص‌کل بورس تهران به سطوح تجربه شده در مهر سال‌۹۹، ارزش معاملات خرد سهام نیز در این بازار افزایش یافت و با عبور از محدوده ۵۵۰۰ میلیاردتومان، دومین روز پررونق بورس در سال‌جاری را با ارزش دادوستدهای بیش از ۵‌هزار میلیاردتومان در اختیار گرفت. در مجموع بازار سهام شامل بورس، فرابورس و بازار پایه نیز ارزش سهام دادوستد شده از ۷۷۰۰ میلیاردتومان فراتر رفت که از ۱۰ مهر سال‌گذشته نظیری برای آن نمی‌توان یافت.

سکه شانس سهام ریالی

همان‌طور که در روزهای پایانی هفته گذشته نیز مشاهده شد، تغییر سیاست‌های اقتصادی درخصوص نحوه تخصیص دلار ۴۲۰۰‌تومانی به کالاهای اساسی و افزایش نرخ‌های رقم‌خورده برای محصولاتی که در چهار گروه مرغ، تخم‌مرغ، روغن و لبنیات جای می‌گیرند، سبب شده تا شرکت‌های تولیدکننده کالاهای مزبور در کانون توجه سرمایه‌گذاران بورسی قرار گیرند. این وضعیت روز گذشته نیز ادامه یافت تا زیرمجموعه‌های گروه زراعت، در صدر صنایع پربازده روز شنبه بورس تهران جای گیرند. شرکت‌های زیرمجموعه این گروه که عموما در زمره تولیدکنندگان مرغ و تخم‌مرغ جای می‌گیرند، طولانی‌ترین صفوف خرید بورس شنبه را نیز به خود اختصاص دادند.

رویگردانی بورسی از خودرویی‌ها

خودروسازان برخلاف روند هفته‌های اخیر، با فشار فروش حداکثری روانه صف‌فروش شدند و در زمره نمادهای با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص‌کل بورس تهران جای گرفتند تا شاخص این صنعت، بیشترین افت روزانه در یک‌ماه گذشته را تجربه کند. به‌نظر می‌رسد به‌جز موانع تکنیکالی بر سر راه برخی سهام خودرویی لیدر، نرسیدن اخبار جدید و موثق از واگذاری سهام تودلی خودروسازان و البته جدی‌تر شدن آزادسازی واردات خودرو سبب‌شده تا موج‌سواری در سهام زیرمجموعه این گروه تا حدودی از تب و تاب بیفتد.

سیگنال سبز فردوسی

روز شنبه هر چند فضای بازار ارز تهران به دلیل اخبار جدید برجامی و امید به از سرگیری مذاکرات هسته‌ای کاهشی بود اما اسکناس آمریکایی کانال ۳۰‌هزارتومان را همچنان حفظ کرد و در سامانه نیما نیز شاهد ورود نرخ دلار به کانال ۲۵‌هزارتومان بودیم. دو سیگنالی که به گفته کارشناسان، حتی در صورت افت قیمت جهانی کالاهای پایه، می‌توانند به افزایش جذابیت سهام گروه‌های کامودیتی‌محور بورس تهران برای سرمایه‌گذاران کمک برسانند.

تورم؛ ریسک یا فرصت؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد اتفاقا درخشان‌ترین عملکردهای ثبت‌شده در بورس‌های پیشرفته دنیا در زمانی رخ داده که تورم کاهشی بوده است و بالعکس هر سیگنالی از افزایش نرخ تورم به سقوط دسته‌جمعی قیمت‌ها در این بازارها انجامیده است. به‌عنوان نمونه اواخر آبان‌۱۴۰۰ بود که شاهد هراس بورس‌های جهانی از افزایش ۳/ ۰‌درصدی تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲‌ماه منتهی به اکتبر بودیم. شرایطی که سبب ریزش دسته‌جمعی بورس‌های جهانی شد. در وال‌استریت همه

شاخص‌ها ریزشی بودند. شاخص «داوجونز اینداستریال اوریج» نیز با ریزش حدود ۶/ ۰‌درصدی مواجه شد. شاخص «اس‌اندپی ۵۰۰» ۳/ ۰درصد افت کرد. دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» ۳/ ۰‌درصد عقب نشست. در بورس‌های اروپایی نیز شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۵/ ۰درصد کاهش نسبت به‌روز قبل مواجه شد. بورس‌های آسیایی نیز به افزایش تورم واکنش منفی نشان دادند و شاخص «نیک‌کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن ۴/ ۰درصد و شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۲۵/ ۰درصد

عقب‌نشینی کردند این اتفاق در هفته‌های اخیر نیز مجددا تجربه شد؛ چراکه همه می‌دانند رشد تورم موجب بی‌ثباتی اقتصادی، از کار افتادن بخش واقعی اقتصاد و تردید سرمایه‌گذاری می‌شود و این به‌معنای کاهش رشد بخش واقعی بنگاه‌های اقتصادی است. بررسی رفتار ۳۰ ساله بورسی‌ها اما نشان می‌دهد در هر زمانی که شاهد افزایش تورم بودیم، پس از یک وقفه کوتاه، نماگرهای بورسی نیز رو به صعود گذاشته‌اند.

از این منظر می‌توان میان رشد تورم و صعود سهام در ایران رابطه‌ای مستقیم در نظر گرفت. البته باید توجه داشت ریسک بالای نگهداری پول در دوره‌های تورمی است که سرمایه‌ها را روانه چنین بازار پرریسکی می‌کند و همزمان رشد نرخ دلار، بورس‌کالایی تهران را با رشد دماسنج‌های اصلی خود همراه می‌کند. این رشد اما همواره رشدی موقتی بوده که با کوچک‌ترین تلنگری مسیری عکس را برمی‌گزیند. همانند اتفاقاتی که در دو سال‌گذشته بسیاری از سرمایه‌گذاران را نقره‌داغ کرد. موضوعی که در صورت تکرار باید موردتوجه سرمایه‌گذاران قرار گیرد، چراکه رشد ناشی از افزایش تورم، رشدی اسمی و ناشی از افزایش نرخ‌ها بوده و نمی‌تواند پایدار بماند.

بازگشت خریداران حقیقی‌

در روزی که شاخص‌کل بورس تهران با رشد ۸۹/ ۰‌درصدی همراه شد، تالار شیشه‌ای شاهد بازگشت سهامداران خرد به زمین خرید سهام بود. در این روز سهامی به ارزش ۶۱ میلیاردتومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام حقیقی‌ها افزوده شد. در این میان از ۳۹ صنعت فعال بورسی، ۱۷ گروه شاهد ورود سرمایه‌های حقیقی به زیرمجموعه‌های خود بودند. در صدر این صنایع اما پتروشیمی‌ها جای گرفتند که روز شنبه میزبان ۵۴‌میلیارد و ۸۷۶‌میلیون ‌تومان سرمایه حقیقی بودند، پس از آن دارویی‌ها با خالص ورود ۵۲‌میلیارد و ۷۹۸‌میلیون ‌تومانی سرمایه‌های خرد همراه شدند.

سیمان دیگر صنعتی بود که روز شنبه در لیست خرید حقیقی‌ها جای گرفت و شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۴۲‌میلیارد و ۳۱۳‌میلیون ‌تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بود. در گروه زراعت و محصولات غذایی نیز با توجه به افزایش نرخ‌های اخیر، در مجموع با خالص خرید ۴۴ میلیاردتومانی حقیقی‌ها در جریان دادوستدهای روز شنبه همراه شدند. در آنسوی بازار اما ۲۲ صنعت شاهد خروج سرمایه‌های خرد بودند. در صدر این صنایع خودروسازان قرار داشتند که جابه‌جایی سهامی به ارزش ۵۸‌میلیارد و ۲۸۷‌میلیون ‌تومان در مسیر حقیقی به حقوقی را نظاره‌گر بودند. بانکی‌ها نیز در روندی مشابه شاهد خالص خروج ۲۸‌میلیارد و ۵۹۸‌میلیون ‌تومانی سهامداران خرد در زیرمجموعه‌های خود بودند.    

بورس شنبه از دریچه آمار

در روزی که شاخص‌کل بورس تهران با افزایش ۸۹/ ۰‌درصدی همراه شد، از ۳۲۸ نماد معامله‌شده، قیمت پایانی ۲۲۵ سهم (۶۹ درصد) مثبت بود و در مقابل ۹۶ سهم (۲۹ درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار ۹۸ نماد (۳۰ درصد) صف خریدی به ارزش ۷۷۵ میلیاردتومان تشکیل دادند اما در مقابل شاهد شکل‌گیری صف‌فروش در ۱۱ نماد بورسی (۳ درصد) به ارزش ۳۳۴میلیاردتومان بودیم. در این روز سهامداران حقیقی نیز با بازگشت به زمین خرید سهام، خالص ورود ۶۱ میلیاردتومان را رقم زدند.

در فرابورس ایران اما در روزی که آیفکس رشد ۸۴/ ۰‌درصدی را ثبت کرد، ۱۴۳ نماد معامله شدند که در این میان قیمت ۱۰۲ سهم (۷۱ درصد) مثبت و ۳۹ سهم (۲۷ درصد) منفی بود. در این بازار ۵۲ نماد (۳۶ درصد) صف خریدی به ارزش ۳۱۰ میلیاردتومان تشکیل دادند و در مقابل شاهد شکل‌گیری صف‌فروش در یک نماد فرابورسی (کمتر از یک درصد) به ارزش ۴۴۴‌میلیون‌تومان بودیم. بازار پایه نیز روز چهارشنبه میزبان دادوستد ۱۵۴ نماد بود. در این میان ۹۸ سهم (۶۴درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد ۵۳سهم (۳۴درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار نیز ۷۱نماد (۴۶درصد) صف خریدی به ارزش ۱۵۴ میلیاردتومان شکل دادند و صف‌فروش در این بازار به ۲۱نماد (۱۴درصد) با ارزشی بالغ ۲میلیاردتومان اختصاص پیدا کرد.

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۴
کد خبر: 28136

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =