رکوردزنی پایه پولی در آبان ۱۴۰۰ +نمودار

پایه پولی در میانه پاییز ۱۴۰۰ به بالاترین رشد هشت ماهه خود در طی یک دهه اخیر رسید. این رویداد می تواند ناشی از افزایش پایه پولی و اضافه برداشت بانک ها رخ داده باشد. نقدینگی کشور نیز در مقایسه با سال گذشته ۴۲ درصد رشد داشته که سطح بالایی به شمار می آید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از اقتصادنیوز، متغیرهای پولی در هفته اخیر چند رکوردمهم را ثبت کرد. در مهمترین آن ها پایه پولی در میانه پاییز ۱۴۰۰ جهش قابل توجهی داشته و ۲.۵۶ درصد رشد را ثبت کرده است. مقایسه این رشد با ماه های گذشته نشان می دهد از ماه مرداد تا کنون این رشد بی سابقه بوده و همواره در هر ماه بر رشد ماهانه این متغیر افزوده شده است. در حقیقت با آغاز به کار دولت جدید هر ماه شاهد رشد بالاتر در متغیر پایه پولی در کشور بوده ایم.

به طور کلی در آخرین آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی در خصوص تحولات اقتصاد کلان دو شاخص پایه پولی و نقدینگی مورد بررسی قرار گرفت و برای دومین ماه پیاپی اشاره ای به پول و شبه پول متغیرهای سازنده نقدینگی نشد.

دو شاخص نقدینگی و پایه پولی در کشور دو عامل مهم برای تورم به شمار می روند و افزایش آن ها می تواند بر متغیر تورم و قدرت خرید اجتماع اثر  مهمی بگذارد.

نقدینگی

رکوردزنی در پایه پولی در کشور

پایه پولی در آبان ۱۴۰۰ معادل با ۵۴۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید و در مقایسه با ماه قبل ۱۳ هزارو ۴۹۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. محاسبه رشد ماهانه این شاخص نشان می دهد صعود ماهانه ۲.۵۶ درصدی در این شاخص در ۴ ماه گذشته بی سابقه بوده است.

از سوی دیگر این شاخص در مقایسه با پایان سال گذشته نیز ۱۷.۸ درصد رشد داشته که معادل با ۸۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است. مقایسه این رشد با موقعیت مشابه در یک دهه اخیر نشان می دهد این میزان از رشد در بازه ابتدایی ۸ ماه در ایران بی سابقه بوده است.

این رشد مهم در پایه پولی می تواند ناشی از دو موضوع باشد.نخست افزایش صورت گرفته در نرخ تسعیر ارز ودوم اضافه برداشت بانک ها از منابع بانک مرکزی

درآمدهای دولت از طریق فروش نفت و گاز و سایر موارد مندرج در بودجه ۱۴۰۰ از شهریور ماه به بعد با نرخ بالاتری تصویب شد. تا قبل از شهریور این نرخ برابر با ۴ هزارو ۲۰۰ تومان برای تمام درآمدهای صادراتی دولت بوده که از پایان تابستان به بعد طبق آن چه در بودجه ۱۴۰۰ ثبت شده بود این نرخ در سطح نرخ سنا و ets  قرار گرفت. افزایش نرخ تسعیر ارز در نهایت می تواند موجب افزایش دارایی های خارجی بانک مرکزی که یکی از بخش های مهم در پایه پولی است شده و این رقم را افزایش داده باشد.

عامل دوم را می توان به اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی نسبت داد که به گفته همتی رئیس کل سابق بانک مرکزی این رقم در ۴۰  روز منتهی به مهر اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی از ۳۰ هزار میلیارد تومان به ۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده که می تواند نقش اثرگذاری را در رشد متغیر پایه پولی در کشور داشته باشد.

افزایش نقدینگی واقعی و غیر واقعی

طبق آمارهای بانک مرکزی در آبان ماه ۱۴۰۰ میزان نقدینگی در کشور به ۴ هزار و ۱۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به ماه قبل ۲.۱ درصد رشد داشته است. این افزایش به لحاظ ارزش معادل با ۸۹ هزار میلیارد تومان بوده است. 

رشد نقطه ای در این شاخص نیز نشان می دهد نسبت به آبان ماه سال گذشته میزان نقدینگی در کشور ۴۲ درصد رشد داشته که ارزش مقداری آن برابر با هزار و ۲۷۷ هزار میلیارد تومان بوده است.

البته به گفته بانک مرکزی ۲.۷ درصد این افزایش مربوط به پوشش آماری بوده و نمی توان آن را از این لحاظ با ماه های گذشته مورد مقایسه قرار داد.

قیاس این شاخص با پایان سال گذشته نیز نشان می دهد ۲۴.۲ درصد رشد در این شاخص شکل گرفته که البته از دید بانک مرکزی میزان واقعی این رشد برابر با ۲۱.۸ درصد است چرا که بخشی از این رشد در نتیجه پوشش آماری است که در این متغیر صورت گرفته است.

نقدینگی

۱۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۲
کد خبر: 23474

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =