فرار مالیاتی ۱۹۰ هزار میلیارد تومانی معادن، چرا دولت ساکت است؟

معادن کشور باید سالانه بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بهره مالکانه پرداخت کنند، درحالیکه کمتر از ۱۰۰۰ میلیارد تومان پرداخت می کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از خبرگزاری تسنیم، معادن کشور چون بخشی از انفال بوده و به همه مردم تعلق دارند، لذا می بایست سهمی را به بیت المال پرداخت کنند. این سهم به عنوان بهره مالکانه در دنیا شناخته می شود.

بهره مالکانه یا رویالتی(Royalty) میزان مبلغی است که به منظور بهره برداری از امتیاز منابعی که دارای ارزش اقتصادی هستند مانند حق استخراج از معادن و یا برای بهره گیری از امتیاز حق مالکیت معنوی، حق امتیاز، نشانه های تجاری، و یا فناوری به دولت یا مالک پرداخت می‌شود.

در مورد معادن، این سهم باید به دولت پرداخت شود که برآوردها برای اقتصاد ایران نشان می دهد دولت حداقل از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از درآمدهای ناشی از بهره مالکانه محروم شده است.

دولت به جای دریافت رقم ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بهره مالکانه، کمتر از ۱۰۰۰ میلیارد تومان؛ در سال گذشته ۶۰۰ میلیارد تومان؛ از صاحبان معادن دریافت کرده است.

معادن مانند نفت به همه افراد جامعه تعلق دارند و همچنانکه نفت را نمی توان به طور خصوصی استخراج کرد، این اصل باید درباره معادن هم وجود داشته باشد.

عدم دریافت بهره مالکانه قانونی از معادن باعث از یک سو؛ کاهش درآمدهای دولت شده و آنرا ناگزیر از اعمال فشار بر سایر بخش ها برای تامین ارقام بودجه می کند.

و ازسوی دیگر؛ درآمد غیرقانونی را برای جریان های بانفوذ فراهم می آورد.

۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۳
کد خبر: 1513

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =