افزایش ۲۹.۵ درصدی ترازپرداخت‌های خارجی کشور در سال ۱۴۰۱/ مازاد حساب کالا به ۲۲.۵ میلیارد دلار رسید

​​​​​​​ بر اساس برآوردهای مقدماتی در سال ۱۴۰۱ ،حساب جاری تراز پرداخت‌های خارجی کشور در مقایسه با سال قبل، آمار افزایشی را نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، جداول گزیده آمارهای اقتصادی مربوط به اسفندماه سال گذشته منتشر شد که حاوی جدیدترین اطلاعات و آمارهای اقتصادی و مروری بر تحولات در بخش‌های پولی و بانکی، تراز پرداخت‌ها و بازار سرمایه است.

بر اساس برآوردهای مقدماتی در سال ۱۴۰۱ حساب جاری تراز پرداخت‌های خارجی کشور از مازاد ۱۴/۴ میلیارد دلار برخوردار بود که در مقایسه با سال قبل از آن ۲۹/۵ درصد افزایش نشان می دهد.

در همین دوره مازاد حساب کالا با افزایش ۴۱/۸ درصدی به ۲۲/۵ میلیارد دلار و کسری حساب خدمات با افزایش ۲۴/۸ درصدی به ۶٫۷ میلیارد دلار رسید. همچنین افزایش قیمت‌های جهانی نفت و کالاهای اولیه مهمترین عوامل تاثی گذار بر افزایش عملکرد صادرات و واردات کالا و رشد مبادلات تجاری و افزایش ترددهای فرامرزی کالا و مسافر نیز مهمترین عوامل تاثیرگذار بر رشد صادرات و واردات خدمات در این دوره بوده است.

در همین مدت، به دنبال افزایش مهاجرت اتباع افغانی به کشور پرداخت‌ها بابت جبران خدمات نیروی کار کارگران غیر مقیم افزایش یافت و بدین ترتیب کسری حساب درآمد نسبت به سال ۱۴۰۰، حدود ۱۱۲/۹ درصد افزایش پیدا کرد. در سال ۱۴۰۱، حساب سرمایه حدود ۱۴/۶ میلیارد دلار بدهکار شد که در مقایسه با سال قبل از آن ۵۶/۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

پرداخت‌های حساب سرمایه و همچنین افزایش خالص مطالبات اشخاص و نهادهای مقیم از دنیای خارج دلیل منفی شدن خالص حساب مالی و سرمایه است.

۲۸ تیر ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۱
کد خبر: 45041

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha