بزرگترین بخش بودجه، کجا خرج می‌شود؟ + نمودار

در بودجه ۱۴۰۲، بزرگ‌ترین بخش امور رفاه اجتماعی است و پس از آن، امور دفاعی و امنیتی قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، در سال‌های اخیر که دولت به خاطر کاهش درآمدهای نفتی و افت رشد اقتصادی در تنگنای بودجه‌ای بیشتری قرار دارد، نحوه تخصیص بودجه آن بین بخش‌های مختلف با حساسیت بیشتری روبه‌رو شده است. نمودار بالا تصویری کلی از این که امور مختلف چه سهمی در بودجه ۱۴۰۲ داشته‌اند، ارائه می‌دهد.

بخش موسوم به امور رفاه اجتماعی با ۳۵ درصد سهم، بزرگ‌ترین بخش نمودار بالاست. اما باید توجه داشت که از بودجه ۵۴۵ همتی (هزار میلیارد تومانی) این امور، عملاً حدود چهارصد همت مربوط به فصل بیمه‌های اجتماعی است. این موضوع نشان می‌دهد سهم دولت در جبران برخی معافیت‌ها به همراه تعهدات به صندوق‌های بیمه چه بخش بزرگی از بودجه را تشکیل می‌دهد.

بزرگترین بخش بودجه، کجا خرج می‌شود؟ + نمودار

امور دفاعی و امنیتی هم ۱۸ درصد از بودجه را دربرمی‌گیرد. پس از آن امور آموزش و پژوهش قرار دارد. در نمودار بالا به خاطر اهمیت خاص آموزش عمومی، این بخش از سایر فصولی که ذیل امور آموزش و پژوهش قرار می‌گیرند، جدا شده است. همان‌طور که می‌بینید، آموزش و پرورش به اندازه ۱۳ درصد از مخارج بودجه عمومی سهم دارد. سایر امور آموزش و پژوهش هم حدود ۶ درصد از بودجه سهم می‌برد.

۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۱
کد خبر: 43384
منبع: فردای اقتصاد

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha