۲ میلیون نفر در ایران اشتغال ناقص دارند + نمودار

نرخ اشتغال ناقص اقتصاد ایران در پاییز امسال ۹.۵ درصد برآورد شده، بررسی ها نشان می دهد این شاخص نسبت به فصل مشابه سال گذشته کاهش یافته اما در مقایسه با تابستان امسال کمی بالاتر رفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، کل جمعیت حاضر در سن کار (۱۵ ساله و بیشتر) در اقتصاد ایران ۶۳ میلیون و ۸۸۶ هزار نفر برآورد شده، از این تعداد حدود ۲۶ میلیون و ۲۰۷ هزار نفر متقاضی کار کردن هستند. بر این اساس نرخ مشارکت اقتصادی کشور در پاییز امسال ۴۱ درصد است، به بیان ساده تر از هر ده ایرانی که در سن کار قرار دارد تنها حدود ۴ نفر تمایل به شاغل شدن دارند. بررسی ها نشان می دهد حدود ۲ میلیون و ۱۳۶ هزار نفر از کسانی که تمایل به کار کردن دارند نتوانسته اند در پاییز سال جاری برای خود شغلی دست و پا و کنند، بنابراین نرخ بیکاری در کشور ۸.۲ درصد است. همزمانی کاهش نرخ بیکاری و افزایش نرخ مشارکت اقتصادی در پاییز امسال نسبت به پاییز سال گذشته نشان از بهبود نسبی وضعیت بازار کار در ایران دارد.

از منظر اقتصاد کلان کسانی که کمتر از بهره‌وری خود در طول هفته کار می کنند و تمایل به این دارند که ساعات کار خود را افزایش دهند اما به دلایلی مانند رکود اقتصادی موفق به افزایش ساعت کاری خود نمی شوند، وضعیت اشتغال ناقص دارند. نرخ اشتغال ناقص در ایران در پاییز امسال ۹.۵ درصد برآورد شده، به عبارت دیگر از هر ده نفری که در ایران دارای شغل هستند، یک نفر دارای اشتغال ناقص است. جمعیت این گروه در پاییز سال جاری ۲ میلیون و ۲۷۴ هزار تخمین زده شده است.

بررسی ها نشان می دهد طی چهار فصل گذشته نرخ اشتغال ناقص در اقتصاد ایران نسبتا روندی نزولی داشته است. این شاخص در پاییز امسال نسبت به پاییز سال گذشته بالغ بر یک درصد کاهش یافته، البته این نرخ در تابستان امسال ۹.۲ درصد بوده که نشان می دهد در پاییز کمی بالاتر رفته است. اما از نظر علمی به این علت که هر فصل خاصیت منحصر به فرد خود را دارد، شاخص های نیروی کار هر فصل باید با فصل مشابه اش قیاس شود.

بر اساس آمار ها می توان گفت که نرخ اشتغال ناقص در ایران در سالیان گذشته نوسان زیادی نداشته و بین ۹ تا ۱۰ درصد در نوسان بوده، عموما هم این نوسان ها به دلایل فصلی بوده، به گونه ای که در زمستان ها بالا رفته و در تابستان ها روندی نزولی به خود گرفته است.

بالغ بر ۲ میلیون نفر در ایران اشتغال ناقص دارند + نمودار

۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۸
کد خبر: 38936
منبع: اکو ایران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha