وضعیت صعودی شاخص فلاکت در ایران؛ رکوردزنی ده ساله در سال ۱۴۰۱ + نمودار

وضعیت شاخص فلاکت در سال های اخیر صعودی بوده و در پایان سال گذشته به رکورد ده ساله رسیده است. این در حالی است که کمترین میزان این شاخص در سال ۱۳۹۵ رخ داده بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، بررسی اقتصاد ایران از سال ۱۳۹۱ نشان می دهد که کمترین شاخص فلاکت در دوازده سال اخیر در سال ۱۳۹۵ به ثبت رسیده است.

به طور کلی دو شاخص تورم و بیکاری از مهم ترین شاخص های اقتصادی به شمار می آیند، و در تعیین وضعیت رفاه مردم اهمیت زیادی دارند؛ زیرا از یک طرف مردم آن را در زندگی روزمره حس می‌کنند و از طرف دیگر تغییرات آنها میتواند بر زندگی شان بسیار تاثیرگذار باشد. از همین رو در ابتدای دهه ۷۰ میلادی، آرتور اوکان با استفاده از این دو شاخص اقتصادی، شاخصی به نام شاخص فلاکت را به وجود آورد.

شاخص فلاکت معیاری از پریشانی اقتصادی است که افراد آن را به صورت روزمره به دلیل خطر بیکاری و افزایش هزینه های زندگی احساس می کنند. به عبارتی دیگر شاخص فلاکت با اضافه کردن نرخ بیکاری فصلی به نرخ تورم سالانه محاسبه می شود. برخی از تحلیلگران معتقدند افزایش این متغیر اقتصادی می تواند بر نرخ جرم و جنایت، فقر، خودکشی و.. نیز اثرگذار باشد.

اکنون با تغییر سال پایه مرکزآمار در شاخص قیمت مصرف کننده از سال ۱۳۹۵ به ۱۴۰۰ داده های تورم تغییر کرده و در ادامه موجب تغییر در شاخص فلاکت کشور در سال های مختلف شده است.

وضعیت صعودی شاخص فلاکت در ایران؛ رکوردزنی ده ساله در سال ۱۴۰۱ + نمودار

کمترین نرخ فلاکت

طبق بررسی ها شاخص فلاکت در کشور از ابتدای دهه ۹۰ تا کنون رشد چشمگیری یافته است. با شروع دهه ۹۰ و آغاز تحریم های بین المللی علیه اقتصاد ایران نرخ بیکاری در سطح بالایی ثبت شده و در ادامه شاخص فلاکت نیز در مراتب بالایی قرار گرفت. در سال ۱۳۹۱ شاخص فلاکت ۴۱.۶ درصد به ثبت رسیده بود و نرخ بیکاری نیز برابر با ۱۲.۱ درصد ثبت شد. در سال های بعد به دلیل اعمال تحریم‌های شدید این نرخ افزایش یافت. به طوری که نرخ فلاکت به ۴۳.۳ درصد در سال ۱۳۹۲ رسید.

به نتیجه رسیدن برجام در دی ماه سال ۱۳۹۴ اما شرایط را برای ایران تغییر داد. نرخ تورم سالانه در سال ۱۳۹۵ تک رقمی شده و به ۶.۹ درصد رسید. همین موضوع موجب شد تا شاخض فلاکت در این سال به ۱۹.۳ درصد یعنی کمترین مقدار در ده سال گذشته برسد.

خروج ترامپ از برجام؛ شاخص فلاکت افزایشی شد

پس از اینکه ترامپ در سال ۱۳۹۷ از برجام خارج شده و سیاست فشار حداکثری را اعمال کرد، همراه با تغییر سایر شاخص های اقتصادی، شاخص فلاکت نیز در کشور افزایشی شده و در نهایت در سال ۱۴۰۱، این شاخص به ۵۴.۸ درصد رسیده است

تورم در این سال برابر با ۴۵.۸ درصد و نرخ بیکاری معادل با ۹ درصد به ثبت رسیده است. بررسی ها نشان می دهد آن چه موجب شده تا شاخص فلاکت در سال های اخیر روند صعودی داشته باشد، وضعیت رو به رشد تورم بوده است. چرا که در سال های گذشته نرخ بیکاری مسیری کاهشی را رقم زده و در پایان سال گذشته به حداقل خود در ده سال رسیده است.

۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۰
کد خبر: 43168

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha