در یک سال گذشته، کتاب چقدر گران شد؟

در شهریور، ماهی که گذشت، با وجود حدود یک درصد کاهش نشر کتاب نسبت به زمان مشابه سال قبل، بیش از ۹هزار عنوان کتاب منتشر شدند که حدود پنج‌هزار عنوان از آن‌ها چاپ اول بوده‌اند. این البته درحالی‌ست که در مدت یک سال، کتاب ۳۸درصد گران‌تر شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از ایسنا، آمار نشر کتاب در شهریور ۱۴۰۱ (که توسط خانۀ کتاب و ادبیات ایران منتشر شده) نشان می‌دهد در این ماه ۹هزار و ۸۳ عنوان کتاب با یک درصد کاهش نسبت به سال ۱۴۰۰ منتشر شده است. این درحالی است که از این مقدار هزار و ۲۱۷ عنوان کتاب کودک و نوجوان بوده‌اند که میزان آن‌ها نسبت به زمان مشابه سال قبل، پنج درصد کاهش داشته است. این درحالی‌ست که همین آمار مقایسه‌ای برای کتاب‌های کمک آموزشی با کاهشی ۳۱درصدی همراه بوده است.

همچنین میانگین شمارگان برای آثار منتشرشده، ۱,۰۹۰ و میانگین قیمت، ۸۷۵هزار و ۳۱۴ بوده است که بر این اساس، شمارگان و قیمت نسبت به سال قبل، به ترتیب ۴ و ۳۸ درصد افزایش داشته‌اند.

ادبیات باز هم همه را جا گذاشت

حالا آمار نشر کتاب شهریور سال جاری نیز باری دیگر نشان از رکوردزنی کتاب‌های ادبی نسبت به سایر گروه‌ها دارد.

از شمار کتاب‌های منتشرشده در ماه گذشته، کلیات: ۹۱، فلسفه و روانشناسی: ۶۰۱، دین: ۸۲۲، علوم اجتماعی: ۱,۱۲۵، زبان: ۱۷۴، علوم طبیعی و ریاضیات ۱۴۳، علوم عملی: ۱,۱۱۳، هنر: ۳۳۸، ادبیات: ۱,۷۸۵، تاریخ و جغرافیا: ۴۲۱، کمک درسی: ۱,۲۵۳ و کودک و نوجوان: ۱,۲۱۷ بوده است.

این درحالی است که از میان کتاب‌های ادبی، ۱,۲۴۸ عنوان، تألیف و ۵۳۷ عنوان ترجمه بوده‌اند. از میان کلیۀ آثار ادبی منتشرشده در شهریور نیز ۱,۱۹۹ عنوان چاپ اول و ۵۸۶ عنوان تجدید چاپ بوده‌اند.

حتی همین آمارها نشان می‌دهد که میزان انتشار کتاب‌های حوزۀ ادبیات، نسبت به زمان مشابه سال گذشته پنج درصد افزایش داشته است.

آمارهای شهریورماه همچنین نشان می‌دهد که ۶۴درصد از کتاب‌های چاپ اول در تهران، ۶درصد در قم، ۵ درصد خراسان رضوی و اصفهان و ۲ درصد در آذربایجان شرقی، مازندران، گیلان و البرز منتشر شده‌اند.

۱۸ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۲
کد خبر: 33909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha