سه استان بد حساب کشور در صدور چک + نمودار

روند چک‌های مبادله‌ای نشان می‌دهد در دومین ماه امسال سهم چک‌های برگشتی از کل معاملات در حدود ۹.۸ درصد بوده است. در بررسی استانی این آمارها مشاهده می‌شود استان های کهگیلویه و بویراحمد، کردستان و خراسان شمالی، بد حساب‌ترین مناطق در این ماه از سال بوده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از اکوایران، روند مبادلات چک در ایران مسیری صعودی را اتخاذ کرده و نسبت به ماه فروردین رشدی ۵۰ درصدی داشته است. بررسی این شاخص به تفکیک استانی نشان می دهد سطح کسب و کار چه روندی را طی کرده و تا چه حد از مبادلات چک مورد اعتماد دریافت‌کنندگان بوده است؟

در همین رابطه بانک مرکزی آماری را درهر ماه منتشر می کند و طی آن پس از پرداختن به تعداد مبلغ چک های مبادله ای، میزان وصول و برگشت معاملات را ارزیابی می کند.

چک

رکوردزنی تهران در چک برگشتی اردیبهشت ۱۴۰۱

به طور کلی در اردیبهشت ماه امسال مجموع چک های مبادله ای ارزشی برابر با ۲۷۴ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان داشته کهدر مقایسه با فرودین مااه رشدی ۵۰ درصدی را ثبت کرده است. براساس داده های بانک مرکزی بیشترین میزان مبادلات چک ها در مقایسه با کل کشور در تهران اتفاق افتاده که برابر با ۴۹.۸ درصد بوده است. استان اصفهان  نیز با ۷.۳ درصد دومین رکورد را داشته است.

در بررسی چک های مبادله ای وصول و برگشت خوردن این اوراق نیز نیز مطرح است. در ارزیابی استانی این معاملات مشاهده می شود به موازات آن که سطح کسب و کار درتهران بالاتر بوده از میان تمام مناطق کشور ۴۳.۱ درصد چک های برگشتی دراین منطقه به ثبت رسیده و بالاترین رکورد را در مقایسه با سایرین داشته است.

در ادامه، در مطالعه دیگری می توان دریافت در کدام استان سطح اطمینان از مبادلات چک در درجه کمتر و در کدام یک بالاتر بوده است؟

چک

بیشترین میزان سهم چک برگشتی در کهگیلویه و بویراحمد

طبق آمارهای بانک مرکزی در کل کشور ۹۰.۲ درصد تعدادچک ها وصول شده و ۹.۸ درصد برگشت خورده است. به طور کلی در بررسی های آماری به دو موضوع توجه می شود. تعداد چک و مبلغ چک.

براین اساس تفکیک تعداد چک ها به استان های کشور نشان می دهد در گیلان سهم برگشتی چک ها برابر با ۷ درصد بوده و کمترین میزان را داشته است. این سهم در کهگیلویه و بویر احمد تقریبا ۱۴ درصد بوده و بیشترین رکورد را در میان استان های کشور در دومین ماه امسال به ثبت رسانده است.

از لحاظ مبلغ نیز این رده بندی به طریق فوق بوده است. بنابراین بیشترین سهم از میزان چک های صادر شده در کهگیلویه برگشت خورده و در گیلان این سهم با ۸ درصد کمترین بوده است.

استان های کردستان و خراسان شمالی نیز رده‌های بعدی چک های برگشتی در کشور بوده و به نوعی بدحساب ترین استان ها در این بازه زمانی به شمارمی آیند.

چک

۷ تیر ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۴
کد خبر: 29866

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =