صفر تا ۱۰۰ بازگشایی سامانه یکپارچه فروش خودرو

جک J۴ و ام‌وی‌ام X۵۵ در بازار آزاد نسبت به نرخ مصوب کارخانه ارزان‌تر فروخته می‌شوند!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، سامانه یکپارچه فروش خودرو برای دومین بار در شهریور امسال بازگشایی می‌شود. در این سری آن دسته از متقاضیانی که با تعیین‌تکلیف مراحل اول و دوم موعد تحویل محصولشان به ۱۴۰۳ موکول شده، امکان مراجعه به سایت سامانه یکپارچه فروش خودرو را دارند و همچنان بحث مرحله سوم و ثبت‌نام از متقاضیان جدید مطرح نیست. آن طرف ماجرا رسما مشخص شده که ظرفیت فروش کرمان‌موتور و مدیران‌خودرو در سال ۱۴۰۲ خالی مانده و مثل هفته اول شهریور، فقط همین دوتا مونتاژکار خودشان را برای بازگشایی سامانه یکپارچه فروش خودرو آماده می‌کنند. از ما نشنیده بگیرید، اما یکسری از مدل‌هایی که اسمشان در سامانه یکپارچه به‌چشم می‌خورد، در بازار آزاد قیمت کمتری دارند.

بازگشایی سامانه یکپارچه فروش خودرو

سامانه یکپارچه فروش خودرو از روز دوشنبه ۲۰ شهریور دردسترس متقاضیان قرار می‌گیرد. این خبری است که به شکل غیرمنتظره تحت‌عنوان اطلاعیه شماره پنج روی خروجی سامانه یکپارچه فروش خودرو دیده می‌شود. اصل ماجرا به این برمی‌گردد که به‌خاطر تکمیل نشدن ظرفیت فروش یکسری از خودروسازها در سال ۱۴۰۲، آن‌هایی که ظرف دو دوره قبلی موعد تحویشان به سال ۱۴۰۳ موکول شده، در این مرحله امکان ویرایش محصولشان را خواهند داشت.

در این اطلاعیه نوشته شده: با توجه به اجرای مرحله اول تخصیص خودرو از محل ظرفیت‌های خالی موجود برخی شرکت‌های خودروساز و نظر به عدم استقبال و تکمیل نشدن ظرفیت‌های موجود، در راستای اجرای تصمیمات کارگروه خودروی شورای رقابت و با هدف تسهیل شرایط برای متقاضیانی که در سامانه ثبت نام نموده و دارای پروفایل کاربری می‌باشند، ظرفیت‌های خالی موجود خودروسازان مجددا با شرایط جدید و از طریق سامانه یکپارچه عرضه خواهد شد. در ادامه این اطلاعیه نوشته شده که متقاضیان محصولات تمامی شرکت‌های حاضر در طرح اول و دوم که موعد زمانی تحویل آن‌ها در سال ۱۴۰۳ تعیین شده است می‌توانند محصولشان را با مدل‌های عرضه‌شده توسط کرمان موتور و مدیران خودرو عوض کنند. حالا کدام محصولات؟

اختلاف قیمت محصولات سامانه یکپارچه و بازار آزاد

بازگشایی سامانه یکپارچه فروش خودرو در هفته اول شهریور امسال با عرضه ۹ محصول از دو شرکت مونتاژکار همراه شده و احتمالا همین مدل‌ها ظرف هفته جاری در دسترس متقاضیان قرار می‌گیرند. هفته اول شهریور متقاضیان سامانه یکپارچه می‌توانستند از مدیران خودرو آریزو ۶، تیگو ۷ پرو اکسلنت، ام‌وی‌ام X۲۲ دنده‌ای، ام‌وی‌ام X۵۵ و فونیکس FX را انتخاب کنند و کرمان‌موتور هم محصولاتی مثل جک S۳، جک S۵، جک J۴ و KMC J۷ را به میدان آورد. نکته مهم اینجاست که از بین همین ۹ محصولی که اسم بردیم، الان قیمت ام‌وی ام X۵۵ مدیران خودرو و جک J۴ کرمان‌موتور در بازار آزاد از نرخ مصوب کارخانه پایین‌تر آمده است! چون ام‌وی‌ام X۵۵ که توسط مدیران‌خودرو با قیمت یک میلیارد و ۲۴۹ میلیون تومان فروخته می‌شود، در بازار آزاد به‌شکل متوسط یک میلیارد و ۲۴۰ میلیون تومان قیمت دارد.

جک J۴ کرمان‌موتور در بازار آزاد حول‌وحوش ۷۱۰ میلیون تومان خریدوفروش می‌شود، اما در نمایندگی‌های فروش تقریبا ۷۶۵ میلیون تومان قیمت دارد. از بین همین مدل‌ها آریزو ۶ بیشترین اختلاف قیمت را بین کارخانه و بازار تجربه می‌کند و فروشنده‌های آن در بازار آزاد تقریبا ۱۳ درصد بیشتر از قیمت کارخانه درخواست می‌کنند. این عدد برای فونیکس FX به دو درصد می‌رسد و برای تیگو ۷ پرو اکسلنت ۱۱ درصد، ام‌وی‌ام X۲۲ دنده‌ای ۱۲.۵ درصد، جک S۳ هفت درصد، جک S۵ هشت درصد و KMC J۷ حدود ۹ درصد تخمین زده می‌شود.

‌شرایط بازگشایی سامانه یکپارچه فروش خودرو

سامانه یکپارچه فروش خودرو تا اواخر هفته دردسترس متقاضیان قرار می‌گیرد. اطلاعیه‌ای که در سایت سامانه یکپارچه به‌چشم می‌خورد نشان می‌دهد بعد از بازگشایی سامانه یکپارچه، متقاضیان می‌توانند تا روز پنجشنبه ۲۳ شهریور برای تغییر محصول مورد نظرشان اقدام کنند. متقاضی در قدم اول باید از پروفایل کاربری خودش گزینه لغو سفارش (نه حذف سفارش) را انتخاب کند و آنوقت از بین محصولاتی که عرضه می‌شود، سراغ گزینه جدید برود. البته اگر متقاضی محصول قبلی را لغو کند، اما موفق به انتخاب گزینه جدید نشود، اولویت قبلی او کماکان محفوظ است و جای نگرانی وجود ندارد. اما بعد از پایان مهلت تغییر خودرو، متقاضی باید به سایت همان خودروساز مراجعه کند و نسبت به واریز وجه دست‌به‌کار شود. فراموش نکنید که اگر در مهلت تعیین‌شده، مرحله واریز وجه تکمیل نشود، متقاضی خودبه‌خود از اولویت‌بندی کنار گذاشته می‌شود. نکته مهم بعدی این است که این مرحله از فروش خودرو در سامانه یکپارچه به آن دسته از متقاضیانی که قبلا خرید داشتند یا الان دعوتنامه تکمیل وجه دریافت کردند، ارتباطی ندارد.

۲۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۷
کد خبر: 46896

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha