علت واقعی تعطیلی رادیو بی‌بی‌سی فارسی چیست؟

علت اصلی تعطیلی رادیو فارسی و عربی بی‌بی‌سی چیست؟ هنوز پاسخی برای آن نیافته‌ام اما نمی‌توانم دربست دلایل مدیران بی‌بی‌سی را هم قبول کنم؛ نمی‌دانم شاید گذشت زمان بیشتر زوایای پنهان این ماجرا را روشن کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، خبر تعطیلی رادیو فارسی بی‌بی‌سی با بیش از ۸۰ سال سابقه فعالیت در اطلاع‌رسانی، مهرماه سال گذشته اعلام شد و روز ششم فروردین ماه ۱۴۰۲ این رسانه متوقف شد.

شبکه بی‌بی‌سی رسما اعلام کرد:« با آخرین برنامه چشم‌انداز بامدادی، پس از نزدیک به ۸۳ سال پخش برنامه‌های رادیو فارسی بی‌بی‌سی متوقف شد.»

بخش فارسی رادیو بی‌بی‌سی روز هفتم دی ماه سال ۱۳۱۹ آغاز و ششم فروردین ۱۴۰۲ پایان یافت.

دلیل اصلی تعطیلی رادیو بی‌بی‌سی فارسی «تغییرات راهبردی با هدف تمرکز بر پایگاه‌های دیجیتال» اعلام شده است.

هرچند دلایل شبکه بی‌بی‌سی برای تعطیلی رادیوهای عربی و فارسی -که اولی از دومی هم باسابقه‌تر است- منطقی به نظر می‌رسد اما به نظر می‌رسد علت‌های دیگری برای این تعطیلی و تصمیم خبرساز وجود دارد. علت‌هایی که البته هنوز مشخص نیست.

بی‌بی‌سی معتقد است مردم دیگر مانند سابق سراغ موج‌های کوتاه رادیو نمی‌روند و اغلب از شبکه‌های اجتماعی بر بستر تلفن‌های همراه پیگیر اخبار هستند.

در همین راستا آنها می‌خواهند تمرکز بیشتری در انتشار محتوا بر روی پلتفرم های دیجیتال داشته باشند.

این حرف درستی است؛ مردم دیگر مانند سابق روی خوشی به رسانه قدیمی رادیو نشان نمی‌دهند.در خانه‌های خودمان هم دیگر رادیو رسانه اول اطلاع‌رسانی نیست و شاید بیشتر ما در هنگام رانندگی یا حضور در تاکسی شنونده امواج رادیو باشیم.

با این حال وقتی شبکه خبری بزرگ و با سابقه‌ای مثل بی‌بی‌سی قید رزومه بالای هشتادسال رادیوی فارسی خود را می‌زند و تعطیلش می‌کند باید دنباله داستان را در جای دیگری یافت.

با وجود گسترش فناوری‌های دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی اما هنوز راحت‌ترین و در دسترس‌ترین رسانه، رادیو است.

امواج رادیو تقریبا همه جا هستند. مکان‌هایی که دسترسی به نت (شبکه اینترنت) نیست. هنگام کارهای مختلف که نمی‌توان به شبکه‌های اجتماعی وصل شد این رادیوست که با آسان‌ترین راه مطالبش را به مخاطبانش ارایه می‌کند.

رادیو رسانه‌ای نیست که بتوان به راحتی قیدش را زد و جمعی از مخاطبان وفادار و همیشگی‌اش را از دست داد؛ در این رقابت شدید رسانه‌ها برای پیشی گرفتن از همدیگر منطقی نیست که که یک رسانه قدیمی و بزرگ بخشی از رسانه‌هایش را تعطیل کند.

علت اصلی تعطیلی رادیو فارسی و عربی ‌بی‌بی‌سی چیست؟

هنوز پاسخی برای آن نیافته‌ام اما نمی‌توانم دربست دلایل مدیران بی‌بی‌سی را هم قبول کنم؛ نمی‌دانم شاید گذشت زمان بیشتر زوایای پنهان این ماجرا را روشن کند.

۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۵
کد خبر: 40832
منبع: خبرآنلاین

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha