بازی نانوایان با اعصاب مردم/ اختلاف ۲۰ برابری قیمت آرد نانوایی با صنف و صنعت

کاهش زمان پخت نان در برخی از نانوایی‌ها سبب شده صف‌های عریض و طویلی در سراسر کشور تشکیل شود که همین امر سبب نارضایتی بیشتر مردم شده است، علاوه بر این شاهد تعطیلی خودسرانه برخی از نانوایی‌ها در ساعات کاری هستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد؛روزنامه ایران در تحلیلی نوشت:گرانفروشی و کم‌فروشی نان، آب رفتن وزن چانه، کیفیت پایین بعد از پخت، آرد فروشی به واحدهای صنفی و صنعت، ترش بودن نان و غیرقابل مصرف شدن زود هنگام نان از  دیگر گلایه‌های این روزهای مردم سراسر کشور نسبت به وضعیت نان در خبازی‌هاست.  به همین دلیل خبرنگار «ایران» به سراغ برخی از نانوایی‌ها، مسئولین امر در سازمان تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف کشور و مردم رفته تا علت این امر را جویا شود.
 جلوی چشممان آرد می‌فروشند و می‌گویند آرد نداریم
گلایه شهروندان از کاهش مدت زمان فعالیت بعضی نانوایی‌ها در اردبیل، شیراز، قزوین، سیستان و بلوچستان، مازندران و برخی استان‌های دیگر بالا گرفته، به طوری که این امر سبب نارضایتی مردم و ایجاد صف‌های طولانی شده است.
در این خصوص همتی یکی از شهروندان اردبیلی در گفت‌وگو با «ایران» اظهار کرد: دو هفته‌ای هست که به صورت خانوادگی و چندنفره برای خرید اقدام می‌کنیم ولی در عین حال باید چندین ساعت نیز در صف‌ها بمانیم تا شاید نانی تهیه کنیم. وی افزود: نانوایی‌ها جلوی چشم خودمان آرد را به دلالان و دیگر اصناف می‌فروشند و در عین حال به ما می‌گویند دولت سهمیه آرد روزانه نانوایی‌ها را کم کرده است.
فروش آرد یارانه‌ای به قنادی‌ها
پیران، یکی از شهروندان زاهدانی نیز در این باره به «ایران» می‌گوید: نانوایی‌ها هر کیسه آرد را به قنادی‌ها با قیمت بسیار زیادی می‌فروشند تا سود بیشتری نصیب آنها شود به همین دلیل همیشه کمبود نان و تعطیلی برخی نانوایی‌ها طی یک ماه اخیر وجود داشته است.
یکی از شهروندان شیرازی هم گفت: در حدود یک ماه گذشته بعضی نانوایی‌های شیراز، صبح‌ها دیرتر از موعد مقرر شروع به پخت نان کرده و عصر نیز زودتر از موعد و حوالی ساعت ۶ و نیم عصر اعلام می‌کنند که آرد نیست و تعطیل می‌کنند. عبدالله اسلامی ادامه داد: اغلب این نانوایی‌ها در این شرایط اعلام می‌کنند که سهمیه آرد آنها کم شده و همین موضوع روی پخت آنها تأثیر گذاشته است.
وی ادامه داد: بعضی نیز می‌گویند که قیمت آرد در بازار افزایش یافته و به همین علت بعضی نانوایی‌ها ترجیح می‌دهند آرد را به جای پخت در بازار آزاد به‌فروش برسانند.
نانوایان چه می‌گویند؟
هانی عزیزی، کارگر یکی از نانوایی بربری‌های شرق تهران در گفت‌وگو با «ایران» می‌گوید: چندین نانوایی در اطراف وجود دارد که نانی پخت نمی‌کند چون براحتی با اتحادیه‌ها زد و بند دارند و مجوز آنها هنوز باطل نشده است بنابراین طبیعی است که نانوایی‌ها شلوغ شود.
وی افزود: از طرف دیگر قیمت نان طی چند سال اخیر متناسب با هزینه‌ها افزایش نیافته است به همین دلیل نانوایی‌ها ترجیح می‌دهند به جای پخت آن را به دلالان بفروشند.
محسن شاپوری، یکی از کارگران نانوایی لواشی‌های مرکز تهران نیز در گفت‌وگو با «ایران» اظهار کرد: همه چیز گران شده، از آب و برق و گاز گرفته تا حقوق کارگران و هزینه‌های دیگر، بنابراین طبیعی است که آرد خود را به دیگران بفروشیم، بیشتر نانوایی‌ها همین کار را می‌کنند و اتحادیه نیز هیچ برخوردی نمی‌کند.
قیمت نان واقعی می‌شود ولی برای مردم گران نمی‌شود
اصغر پابرجا، یکی از فعالان صنعت نان در کشور نیز در این باره به «ایران» گفت: هزینه‌های نانوایان طی چند سال اخیر با افزایش زیادی روبه‌رو بوده است، به همین دلیل تخلفاتی از جمله فروش آرد به واحدهای صنف و صنعت و گران شدن نان در برخی واحدها صورت می‌گیرد. وی افزود: از طرف دیگر وقتی قیمت گندم بیش از ۱۱ هزار تومان است و هر عدد نان سنگک ۳ هزار تومان است طبیعی است که مردم علاوه بر مصرف خود اقدام به خرید نان برای خوراک دام‌های خود نیز کنند. پابرجا در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: با این حال اخبار موثق حاکی از آن است که بزودی قیمت نان در نانوایی‌ها به قیمت واقعی برگردد ولی مردم با همان نرخ‌های قبلی نان خریداری کنند به طوری که آرد با قیمت تمام شده و واقعی به دست نانوایان می‌رسد و دولت مابه التفاوت هزینه‌ها را به نانوایی‌ها می‌پردازد.
این فعال صنفی با بیان اینکه طبیعی است که در هر صنفی تخلف وجود داشته باشد که باید نهادهای نظارتی به این امر ورود کنند، خاطرنشان کرد: با این حال انتظار می‌رود تا یک ماه آینده مشکلات صنعت نان مرتفع شود.
اتاق اصناف: نمی‌توانیم به‌طور کامل جلوی تخلفات نانوایان را بگیریم
بهنام نیک منش، معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران نیز در گفت‌وگو با «ایران» درخصوص تخلفات نانوایان عنوان کرد: مقصر اصلی ایجاد صف‌های عریض و طویل در کشور تفاوت نرخ آرد است به‌طوری که آرد نان فانتزی، قنادی‌ها و صنف و صنعت به یکباره به ازای هر کیسه ۶۴۰ هزار تومان می‌شود، بنابراین طبیعی است که این تخلفات صورت گیرد. 
وی افزود: تا زمانی که آرد یارانه‌ای در کشور وجود داشته باشد، آنها به جای خرید آرد ۶۴۰ هزار تومانی، اقدام به خرید آرد ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی از نانوایان سنتی می‌کنند، چون هزینه‌های نانوایان سنتی نیز افزایش یافته، بنابراین این اقدام برای نانوایان سنتی پز و واحدهای صنف و صنعت دوسر برد است.
معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران در پایان درخصوص برخورد اتاق اصناف با نانوایان اظهار کرد: اتاق اصناف نمی‌تواند به صورت شبانه روزی بازرسان خود را به در تک تک نانوایی‌ها بفرستد تا تخلف صورت نگیرد.
 سازمان تعزیرات: در حال رسیدگی به تخلفات نانوایان هستیم
سازمان تعزیرات از شهروندان سراسر کشور خواسته است در صورت مشاهده هرگونه تخلف از قبیل گرانفروشی، کم‌فروشی و رعایت نکردن ساعات پخت، مراتب را به بازرسی اداره صنعت، معدن و تجارت و سامانه www.۱۲۴.ir اعلام کنند. در این خصوص محمدعلی اسفنانی، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در گفت‌وگو با «ایران» اظهار کرد: تخلفات نانوایی‌ها به سازمان تعزیرات حکومتی گزارش شده و در حال رسیدگی به آنها هستیم.
وی افزود: تخلفات نانوایی‌ها عمدتاً به این امر برمی‌گردد که آنها معتقدند طی دو سال اخیر هزینه‌های جانبی آنها از جمله دستمزد کارگران، اجاره بها، آب و برق و گاز نیز افزایش یافته ولی متناسب با آن نان با افزایش قیمت روبه‌رو نشده است تا هزینه‌های آنها جبران شود.
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی خاطرنشان کرد: به همین دلیل به عرضه خارج از شبکه آرد، فروش اجباری نان کنجدی و سبزیجات و کم کردن چانه نان روی می‌آوردند. به همین دلیل قرار است سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در این خصوص تصمیم‌گیری کند.
همچنین غلامرضا سالاری،  مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس نیز گفت: بیشترین تخلف نانوایی‌ها، تخلفات بهداشتی و کم‌فروشی بوده که با توجه به مصوبه اخیر سران قوا مبنی بر تشدید مجازات‌های تعزیرات، متخلفین این پرونده‌ها به مجازات اشد محکوم شده‌اند.

چرا نانوایی‌های سنتی آرد خود را می‌فروشند؟

نانوایان سنتی هر کیسه آرد را ۳۲ هزار تومان و واحدهای صنف و صنعت هر کیسه آرد خود را ۶۴۰ هزار تومان خریداری کنند همین امر باعث شده که واحدهای صنف و صنعت از جمله قنادی‌ها، کارخانجات شیرینی، شکلات و بیسکویت‌سازی اقد ام به خرید آرد مورد نیاز خود از این نانوایی‌ها کنند به طوری که نانوایان سنتی آرد خود را به طور متوسط به قیمت هر کیسه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان در اختیار آنها قرار می‌دهند، در واقع می‌توان گفت با  انجام این تخلف هم نانوایان سنتی و هم واحدهای صنف و صنعت ۳۰۰ هزار تومان  سود می‌برند. 

۲۲ تیر ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۰
کد خبر: 30420

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 22
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • احسان نظری IR ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۳
   16 0
   این بازی با نانوای بدبخت تمامی ندارد. فقط ابرو و حیثیت نانوا را ببرید. شما که قصد آزاد کردن قیمت آرد و نان را دارید چرا همه چیز را بر سر نانوا خراب میکنید
  • Ali IR ۱۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۴
   15 1
   می خواهید نان را گران کنید الکی نانوا رو دزد نکنید سهم لبنان عراق فلسطین کم شده می خواهید از مردم بگیرید بدین اون طرف خدا لعنت خدا کند شما رو روز حسابی هم هست فقط صبر کنید
  • IR ۲۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۴
   16 1
   اصلا ن کلن تمامی مشکلات کشور نانوایی‌های هست
  • IR ۲۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۴
   12 0
   با طرحی که قرار هست اجرا بشه....تمام مشکلات زیادتر میشه
  • فریدون IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۵
   7 1
   دولت مردم روبازی داده دولت با این کار فقط جلوی فروش آرد روگرفته ولی جلوی فروش نان آزاد روگرفته
  • علی IR ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۵
   9 1
   این بازی نانوایان نیست بازی دولت بااعصاب ملت است،بایدنانواییها رو کارخانهای روغن مرغداریهاکارخانجات لبنیات قندشکروووغیره جمع کردوخیال مردم ودولت وخبرنگارراحت شود مملکت ازبیخ فسادوحرام گرفته مملکت خرابه خراب خبرگزاریهافقط دروغ میسازنددرراس صداوسیما
  • IR ۱۹:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
   10 2
   تورو خدا انقد قضاوت نکنید درمورد نانواییها بدبخت ترین قشر جامعه هستن انصاف داشته باشید ۷۰درصدشون
  • IR ۲۳:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
   4 1
   شمابیاییدیک روزوایستین جلواتیش تنورباگرمای بالای 60 درجه ببینم بازم درموردنانواحرف میزنید28سال تمام جلواتیش هستم 5سال هست بایه حقوق کارمیکنم همه چیزرفت بالا جزحقوق نانوا
  • IR ۰۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۷
   5 0
   دولت بجای 4قلم400قلم گرون کرد دستورم دادهرکس گرون فروشی کردبا124تماس بگیرین به 124بگم چی دولت مرع60تومن قیمت داده فروشنده 50 میفروشه .124خود دولت هست تورم زیادبراجنس ایرانی هست مرغ تخم مرغ ارامریکا میاد؟؟؟
  • امیر تبریز IR ۰۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۷
   2 2
   اینقدر گفتین که دیگه کارگر نانوایی پیدا نمیشه... راحت بشین دیگه
  • IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۷
   3 1
   سهمیه هیچ کدام از نانوایان را کم نکنید ودوربین نصب کنید عذر کمبود آرد حل وارد در نانوایی می ماند بشرط اینکه دوربین از طرف اداره قله کنترول شود مجبور می‌شود شب وروز پخت کند تا آرد تمام شود درضمن بیشتر دوزدان در زندان سابقه چندین بار زندان دارند 43سال دوزدی وفروش آرد آزاد نمی توان با چند روز آن را اصلاح کرد
   • مختاری IR ۲۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۸
    1 0
    بدبخت نانوایی چه داره مگه چرا یک سال پیش این‌جوری نبود هر موقع میرفتی نان گیرت می اومد پس مشکل نانوا نیست
  • علی IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۷
   3 1
   آلان ما یک هفته هست ارد نداریم وقتی که ارد نیست ما چطوری می‌فروشیم مردم ز‌ود باور فقط شما توی نانوایی رو می‌بینید از بیرون خبر ندارید بدبختی ما نانوایا کم نیست اینم روش وقتی که بینه از سال گذشته چند برابر شده کرایه مغازه ها چند برابر آما افسوس حقوق ما کم شده چرا ارد کمه
  • IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۷
   3 1
   این ها همه جو سازی است ما که هر وقت رفتیم نان خریدیم صف عریض و طویلی هم وجود نداشته فقط آبروی نانوای بیچاره را میبرن
  • حق IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۷
   2 2
   تمام مشاغل تعطیلی دارند بجز نانوایی هفته یک روز فقط یک روز چه کند نانوا بخواب یا به کارهای خود برسد گرما خاک خوده اردی که در ریه می رود و خیلی چیزهای دیگر اگر توانسنید فقط یک ساعت در این هوای گرم به جای یک کار گر نانوا باشید بعدا نظر بدید از قیمت ارد او سود این حرف هر کی می ره سر این کار فقط بخاطر زن بچه وگر ن یک نانوا زندگی صافی ندارد همیشه درگیر کارش است بجز مشتری های که با بد اخلاقی وقعا تحمل و کار کردن را سخت می کند درست است بعضی ها هم کم کاری دارند اما همه را با یک دید نبیند انصاف داشته باشید
  • علی خرمی IR ۱۷:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۷
   4 0
   کار باید اساسی درست بشه نه با زور و اجبار و تهدید و بگیر و ببند ، بابا دیگه اینها جواب نمیده، نمیخاد دست بردارید و روش برخورد را تغییر بدید پس کو اونهایی که میگن کاسب حبیب خداست، چرا مسئولان گوش شنوا ندارن که مشکلات نانوا همان حبیب خدا را ببینند ،فقط کافیه مشکلات کمبود آرد و قیمت مرتفع بشه،، همین ،،کار سختی هم نیست، آمار نشان میده در هیچ برهه ای از تاریخ زور و اجبار و جریمه و تهدید جواب نداده ، این سستی و کم کاری از مسئولان است واقعا اونا باید جریمه بشن
  • حمید IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۷
   3 0
   این خانه از پای بست ویران است
  • علی IR ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۸
   2 0
   خدا جواب همه کسانی که با آبروی نانواها بازی می کند را بدهد من با مدرک لیسانس برق به خاطر اینکه شغلی پیدانکردم مجبور شدم در نانوایی وجلوی تنور تواین گرما کار کنم ولی هر روز باید شاهد توهین های مردم باشیم بسه دیگه تمام کنید مسخره بازی هاتونو میخواهید نان را گران کنیدچرا همه چی میندازید گردن نانوا
  • شاهد IR ۰۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۹
   1 0
   صفش تو سرش بخوره کیفیت نان اومده پایین مثل پلاستیکه ونپخته میدن دست ملت از چانه هم میزنن بربری شده یک وجب سنگک شده نازک مثل لواش تا به خانه نرسیده خشک شده باید بره تو نون خشکی، نه بازرسی نه هیچی کسی هم رسیدگی نمیکنه این چه وضعیتیه برای مردم درست کردین هر روز تو نانوایی ها دعوا بسته دیگه خسته شدیم به ولاه
  • جعفری TR ۰۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۹
   1 0
   .دزدی متاسفانه به همه اقشار تامیم داده شده من هیچ جای دنیا معلم دزد ندیدم.که در ایران آشکارا.به دانش آموز خود آموز معرفی می کنند.که هم. از فروش کتاب.هم از وقت تدریس بخورد.
  • حسن IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۹
   0 0
   اولا .... خوردین منم هر چی در میاریم صاب مغازها کرایشونو میگیرن واسه ما نمیمونه مایه خمیر کیسه ای هشصد تومن جمع کنین بابا
  • یه نانوا IR ۲۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۹
   0 0
   شما بی وجدانا خیلی گ... خوردین که نانوا دزد هست شما بیاید یک ساعت نه ظهر یا اواسط روز یه ساعت از عصر بیایید کنار تنور انشالله هرکس به نانوا تهمت میزنه بچه‌هاش جلوش پرپر بشن