بررسی مولفه‌های مهم بازار با آغاز تابستان

پتانسیل بازار برای رشد محیاست، بازار در اغلب صنایع در قیمت‌های کنونی ارزنده ارزیابی می‌شود و مجامع پیش رو می‌توانند دلگرم کننده بوده و گزارشات خوب ماهانه و به دنبال آن گزارشات مطلوب فصلی می‌توانند محرک بازار باشند. همچنین نزدیک شدن نرخ دلار نیما به دلار آزاد و نیز افزایش نرخ تسعیر ارز صنایع نیز می تواند شرایط تحلیل صنایع مختلف را تحت تاثیر قرار داده و جز مولفه هایی باشد که بازار را به نوعی به جلو سوق دهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از سنا؛ مدیر سبدگردانی شرکت مشاورسرمایه گذاری فاینتک گفت: اکنون بازارسرمایه در فضایی قرار دارد که با وجود پتانسیل‌های موجود در بازار و کف سازی شاخص، شاهد کم رونقی آن هستیم. همچنین حجم معاملاتِ پایین و کم عمقی بازار بیانگر نااطمینانی از شرایط فعلی است، تردید و بی اعتمادی در رفتار سرمایه گذاران به وضوح هویداست و در این میان غیر قابل پیش‌بینی بودن سیاست‌ها و تصمیمات کلان کشور، مزید علت شده و تردید را دو چندان کرده است.

وحیده موسوی افزود: بورس اوراق بهادار، بهار را پر رونق آغاز کرد و عمق بازار نوید روزهای بهتری را می‌داد بطوری‌که شاخص کل از ۱ میلیون و ۳۶۷ هزار واحد در ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ به عدد ۱ میلیون و ۶۰۶ هزار واحد در ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ رسید.

وی درباره این رشد توضیح داد: با تصویب بودجه و روشن شدن وضعیت درآمدی و هزینه ای دولت و شفاف شدن تقریبی شرایط مولفه های کلان اقتصادی شاهد رشد بازار در فروردین و اردیبهشت ماه بودیم؛ در این میان آزادسازی قیمت‌ها و کاهش قیمت‌گذاری دستوری، حذف ارز ۴۲۰۰، افزایش بهای نفت و اصلاح نرخ خوراک برای صنایع ذینفع موجبات صعود بازار را فراهم کرد.

موسوی بیان کرد: در این میان بازار فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرد تا در ایستگاه خرداد با در جا زدن های پی در پی؛ شاهد بازار کم عمق و کم هیجانی باشیم و شاخص با نزولی شدن در روزهای گذشته در تاریخ ۳۱ خردادماه در عدد ۱ میلیون ۵۳۹ هزار واحد به ایستگاه پایانی بهار برسد.

مدیر سبدگردانی مشاور سرمایه‌گذاری فاینتک تصریح کرد: سال ۲۰۲۲ و به احتمال قوی سال ۲۰۲۳ به دلیل افزایش شرایط تورمی سال‌هایی بحرانی برای اقتصاد جهانی و بازارهای مالی خواهد بود. همچنین در حوزه بین الملل باتوجه به قیمت‌های جهانی و شرایط حاکم بر اقتصاد آمریکا و تصمیمات فدرال رزو، شاهد افزایش سیاست های انقباضی دولت آمریکا هستیم. این شرایط به گونه‌ای است که اعضای FOMC (کمیته بازار باز فدرال) نرخ بهره را افزایشی ارزیابی کرده؛ به طوری که نرخ بهره را برای سال ۲۰۲۲ عدد ۳.۴% و برای سال ۲۰۲۳ عدد ۳.۸% پیش بینی کرده اند.

به گفته وی افزایش نرخ بهره آمریکا موجبات رشد شاخص دلار، افزایش نگرانی از پیش آمدن شرایط تورمی و کاهش قیمت جهانی کامودیتی‌ها را در پی خواهد داشت. از آنجا که درصد زیادی از بازار سرمایه ایران کامودیتی محور است (حدودا ۶۰ درصد) مسلما کاهش قیمت جهانی کامودیتی‌ها بر بازارسرمایه ایران تاثیر منفی می‌گذارد، ولی باتوجه به این که نرخ تورم موجود در ایران قابل مقایسه با اقتصادهای جهانی نبوده و شرکت‌های صادرات محور ما تغییر سیاست فروش را غالبا اعمال می‌کنند؛ ‌ بنابراین واکنش صنایع کامودیتی محور ما به کاهش قیمت‌های جهانی کمتر محسوس است، البته باید توجه داشت این امر در زمان افزایش قیمت‌های جهانی نیز صادق است.

این فعال بازارسرمایه عنوان کرد: در حوزه بازار نفت؛ کاهش تقاضای چین و به تبع آن کاهش قیمت جهانی نفت می‌تواند بر صنایع پالایشگاهی ما با توجه به شرایط تحریم تاثیر دوچندان بر جای گذارد، ولی باتوجه به بحران جهانی جنگ روسیه و اوکراین به نظر می‌رسد ایران بتواند جایگاه خود را در حوزه صادرات نفت ارتقا بخشیده، درآمدهای نفتی افزایش یافته و عملکرد صنایع این حوزه بهبود قابل توجهی یابد.

موسوی اظهار داشت: پیش‌بینی بازارسرمایه در شرایط کنونی دشوار است. در حوزه دیپلماسی موجود، با ابهامات زیادی مواجه هستیم و شرایط برجام چندین سال است که بازارسرمایه را تحت شعاع خویش قرار داده و عملکرد صنایع از متغییرهای تاثیر پذیر از برجام به شدت متاثر می‌شوند.

وی افزود: این که در حوزه سیاست خارجی موفق عمل کنیم و برجام به نتیجه مطلوب برسد مقوله‌ای مهم و حائز اهمیت است؛ گرچه بر این باورم که فضای مذاکرات و اخبار برجام تا حدودی تاثیر خود را بر بازار گذاشته و به قولی تاثیرات متفاوت توافق برجام تا حدودی پیش خور شده است، ولی باید توجه داشته بازار در شرایط فعلی نیازمند شُوک خبری است و این شُوک می‌تواند سمت و سوی بازار را مشخص کند؛ بنابراین توافق در مسئله برجام بسیار حائز اهمیت است.

مدیر سبدگردانی مشاورسرمایه گذاری بیان داشت: باتوجه به شرایط کنونی بازار سرمایه و ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیتماتیک موجود که به شدت بازار را متاثر می‌سازد، باید اذعان داشت که فضای پیش رو فضایی مه آلود و سرشار از بیم و امید است. بازار همچنان از عدم شفافیت در حوزه دیپلماسی و سیاست های داخلی دولت مردان، تصمیمات غیر اصولی، اخبار متناقض و سفته‌بازی رانت‌خواران در حوزه صنایع مختلف رنج می‌برد، همین امر موجب می‌شود سرمایه‌گذاران محتاط عمل کرده و نسبت به شرایط خوش‌بین نباشند.

وی در ادامه افزود: رفتار هیجانی سرمایه گذاران با توجه به ارزندگی سهام، بیانگر نااطمینانی، ناامنی، ترس از آینده و انتظارات رکودی بالاست؛ هرچند شرایط تورمی اقتصاد کنونی حکایت از بحران اقتصادی بالا دارد و انتظارات تورمی سرمایه گذاران نیز بالا است؛ ولی سیاست‌های کنترلی نرخ ارز، تحریم‌های بین‌المللی، کمبود انرژی (برق - گاز) برای صنایع مختلف، غیر پیش بینی بودن اقتصاد، تصمیمات ناگهانی، اخبار ضد و نقیض، سیاست‌های اشتباه و ... همه و همه دست به دست هم داده تا شرایط را برای سرمایه‌گذاران ناامن و پیش بینی آینده بازار را غیر ممکن سازد.

این کارشناس بازارسرمایه گفت: با تمام تفاسیر و ریسک‌های موجود، به نظر می‌رسد پتانسیل بازار برای رشد محیاست، بازار در اغلب صنایع در قیمت‌های کنونی ارزنده ارزیابی می‌شود و به نظرم مجامع پیش رو می‌توانند دلگرم کننده بوده و گزارشات خوب ماهانه و به دنبال آن گزارشات مطلوب فصلی می‌توانند محرک بازار باشند. همچنین نزدیک شدن نرخ دلار نیما به دلار آزاد و نیز افزایش نرخ تسعیر ارز صنایع نیز می تواند شرایط تحلیل صنایع مختلف را تحت تاثیر قرار داده و جز مولفه هایی باشد که بازار را به نوعی به جلو سوق دهد.

۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۶
کد خبر: 29666

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha