مرور تاریخ در بزرگترین شهر خشتی جهان

بزرگترین شهر خشتی جهان و دومین شهر تاریخی دنیا که حالا بافت تاریخی آن لقب شهر جهانی به خود گرفته، مهیای میزبانی از گردشگران نوروزی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از خبرگزاری مهر، نیره شفیعی پور: یزد را با القاب و عناوین بسیاری می‌شناسند، شهری که به شهر اولین‌ها نیز شهرت دارد، شهر قنات و قنوت و قناعت، دیار خشت و خاک و خاطره، حسینیه ایران، شهر دوچرخه‌ها، شهر بادگیرها و حالا شهر جهانی یزد که این روزها مهیای میزبانی از مهمانان نوروزی است.

پس از دو سال سختی که بر حوزه گردشگری شهر جهانی یزد به واسطه شیوع کرونا گذشت، یزد این روزها آماده میزبانی از گردشگرانی است که برای تماشای بزرگترین شهر خشتی جهان به مرکز ایران سفر کرده‌اند.

وجود ۴۵۰۰ اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده در یزد

یزد بالغ بر ۴ هزار و ۵۰۰ اثر ثبت شده ملی دارد و در کنار آن جاذبه‌های طبیعی و هوای معتدل و مطبوع، مقصد بسیار مناسبی برای سفرهای نوروزی است.

علاوه بر بافت تاریخی یزد که مقصد اول گردش بسیاری از گردشگران است، تک بناها و مجموعه‌های تاریخی بسیاری در گوشه و کنار این شهر جهانی، بخشی از تاریخ را در دل خود محبوس کرده‌اند.

مرور تاریخ در بزرگترین شهر خشتی جهان

تنوع جاذبه‌های تاریخی و طبیعی یزد به اندازه‌ای است که اگر مسافران نوروزی همه تعطیلات را در یزد بمانند، باز هم فضاهای نادیده بسیاری وجود دارد که فرصت گشت و گذار در آنها را نیافته‌اند.

در این گزارش تعدادی از بناهای تاریخی و جاذبه‌های طبیعی شهر و استان یزد معرفی می‌شود تا کسانی که قصد سفر به دیار خشت و خاک و خاطره را دارند، با این آثار آشنایی مختصری پیدا کنند.

بافت تاریخی یزد مقصد اصلی سفر گردشگران داخلی و خارجی به یزد

بافت تاریخی، اصلی‌ترین جاذبه تاریخی استان یزد است، بافتی که چند سالی است در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده و حالا نه تنها گردشگران داخلی بلکه گردشگران خارجی نیز در سفر به ایران و یزد، مشتاق بازدید از این منطقه هستند.

بافت تاریخی یزد که بزرگ، پویا و دارای حیات و زندگی است، بالغ بر ۷۰۰ هکتار وسعت دارد که ۱۱۰ هکتار آن در یونسکو ثبت جهانی شده است.

مرور تاریخ در بزرگترین شهر خشتی جهان

این بافت دارای ترکیبی موزون از خانه‌ها، بناهای خشتی، ساباط‌ها و محله‌های قدیمی است و برافراشتگی بادگیرها بر فراز خانه‌ها، درب‌های چوبی با کلون‌ها پر رمز و راز، آب انبارهای پر پله، مسجد و بازارچه و حمام همه و همه در کنار هم، فضایی مملو از زندگی و شور و انرژی ایجاد کرده و در چنین فضایی ثبت خیال انگیز تصاویر خالی از لطف نیست.

بافت تاریخی یزد از شمال به خیابان دولت آباد، از جنوب به خیابان کاشانی، از شرق به محله فهادان و از غرب به خیابان مطهری محدود می‌شود و داخل این محدوده بافت تاریخی محسوب می‌شود و اغلب گردشگرانی که می‌خواهند وارد بافت تاریخی شوند یا از خیابان مسجد جامع یا از خیابان فهادان و از کنار برج و باروی قدیمی یزد، وارد این بافت می‌شوند.

یک روز خاطره‌انگیز نوروزی در بافت تاریخی یزد

گرچه همه راه‌های گردشگری یزد به بافت تاریخی ختم شده و سایر بناها و جاذبه‌های گردشگری مورد غفلت قرار گرفته، اما این بافت به اندازه کافی دارای جذابیت و زیبایی است و گردشگران می‌توانند یک روز کامل خود را در این بافت سپری کنند.

ورود از کنار برج و باروی یزد و بازدید از این برج، بازدید از محله فهادان به عنوان یکی از اصلی‌ترین کانون‌های محله‌ای بافت تاریخی، بازدید از زندان اسکندر، خانه لاری‌ها، خانه حیران، گالری‌های نقاشی و موزه‌های متعدد، بازارچه‌های صنایع دستی، حمام خان، کوچه‌های آشتی کنان، گذر مسجد جامع، بازدید از مسجد جامع یزد، بازدید از هتل‌های سنتی و کافه‌های زیبای خشتی و تناول عرقیات گیاهی و خیار سکنجبین، روز یک گردشگر علاقه مند به معماری و زیبایی و عکسبرداری را می‌سازد.

مرور تاریخ در بزرگترین شهر خشتی جهان

در بسیاری از کوچه پس کوچه‌های بافت تاریخی، فرصت بازدید از یک خانه قدیمی فراهم می‌شود بی‌شک ورود به هر یک از این خانه‌ها، جذابیتی برای گردشگران خواهد داشت که می‌توانند ساعت‌ها وقت خود را درآن سپری کنند. خانه‌هایی با حیاط مرکزی، اتاق‌های سه دری و پنج دری، حوض‌های فیروزه‌ای که اغلب با داربست مو و پیچک مسقف شده‌اند، پنجره‌های رنگی، زیرزمین‌های اسرار آمیز، بادگیرهای برافراشته، تالار و.... که علاوه بر ثبت زیبایی‌های یک بنای قدیمی، می‌تواند آلبومی مملو از تصاویر خاطره‌انگیز و منحصر به‌فرد برای گردشگران بسازد.

بعد از بافت تاریخی، یکی از مهمترین بناهایی که مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرد، باغ دولت آباد است. این باغ زیبا و قدیمی که یکی از موقوفات بزرگ یزد نیز به شمار می‌رود، در محله پامنار واقع شده است.

بلندترین بادگیر جهان بر فراز عمارت باغ دولت آباد

عمارت زیبای باغ دولت آباد که بلندترین بادگیر جهان، قرن‌هاست بر فراز آنجا خوش کرده، یکی از بناهای زیبا، تاریخی و منحصر به‌فرد است. این باغ نیز ثبت جهانی شده و ارزش آن را دارد که ساعت‌ها برای آن وقت گذاشت.

مرور تاریخ در بزرگترین شهر خشتی جهان

حوض طولانی با فواره‌های بلند که در دو سمت با شمشاد و درختان نارنج و کاج محاصره شده است، قدم زدن با عطر و بوی بهار نارنج را در بهار طبیعت، دلپذیر می‌کند به ویژه اینکه چشم‌انداز این قدم زدن دل انگیز، بلندترین بادگیر جهان و عمارت زیبای آن باشد.

باغ دولت آباد در زمره ۹ باغ ایرانی ثبت جهانی شده

این باغ که یکی از ۹ باغ ایرانی ثبت جهانی شده است، در سال ۱۱۶۰ هجری قمری و در دوره زندیه بنا نهاده شده و شهر یزد پیرامون این باغ زیبا توسعه یافت.

بعد از این باغ زیبا و بازدید از بلندترین بادگیر جهان، بازدید از طولانی‌ترین و کهن‌ترین قنات جهان خالی از لطف نیست.

مرور تاریخ در بزرگترین شهر خشتی جهان

قنات زارچ به طول ۸۰ کیلومتر طول دارد و قدمت آن به ۳ هزار سال پیش باز می‌گردد و این قنات نیز در سال ۲۰۱۶ میلادی در یونسکو ثبت جهانی شد.

یکی از مهمترین محل‌های بازدید این قنات، محله کوشک نو در شهر یزد است و این بخش برای بازدید گردشگران آماده سازی شده است.

گردشگری قنات مورد توجه میراث فرهنگی یزد

گردشگری قنات از مباحثی است که امسال مورد توجه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: امسال گردشگری قنات در دستور کار قرار گرفته و شرایط برای علاقه مندان به بازدید از داخل قنات فراهم شده است.

مرور تاریخ در بزرگترین شهر خشتی جهان

احمد آخوندی با بیان اینکه برخی قنات‌ها خشک شده اما در برخی آنها نیز آب جریان دارند، افزود: لباس مناسب برای گردشگری قنات فراهم شده و علاقه‌مندان می‌توانند بدون واهمه از خیس شدن لباس‌های خود با راهنما وارد قنات شوند و از این سازه خارق العاده دست بشر بازدید کنند.

وی با بیان اینکه در سایر بناهای گردشگری یزد نیز شرایط برای حضور گردشگران فراهم است، عنوان کرد: امکانات مورد نیاز گردشگران در حوالی بافت تاریخی و بناهای ارزشمند تاریخی از جمله پارکینگ و سرویس بهداشتی و … دیده شده است.

مرور تاریخ در بزرگترین شهر خشتی جهان

آخوندی اظهار امیدواری کرد: یزد امسال نیز بتواند میزبان شایسته ای برای گردشگران نوروزی باشد و امیدواریم با معرفی جذابیت‌های تاریخی و طبیعی یزد بتوانیم طول مدت ماندگاری گردشگران را در یزد افزایش دهیم.

نه تنها شهر یزد بلکه استان یزد مملو از جاذبه‌هایی است که حتی یک تعطیلات دو هفته‌ای نیز کفاف آن را نمی‌دهد و بی‌شک میزبانی شایسته مردمان مهمان نواز و خونگرم یزد، شوق سفرهای چندین باره به این دیار را در همه گردشگران ایجاد می‌کند.

۲۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۸
کد خبر: 26342

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha