شکست تیم ملی مقابل ژاپن/ والیبالیست‌ها انتقام نگرفتند + فیلم خلاصه بازی

تیم ملی والیبال ایران هفته دوم لیگ ملت‌های ۲۰۲۴ را با شکست مقابل ژاپن آغاز کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، تیم ملی والیبال ایران در آغاز هفته دوم لیگ ملت‌های ۲۰۲۴ از ساعت ۱۳ و ۵۰ دقیقه سه‌شنبه، پانزدهم خرداد به مصاف ژاپن میزبان هفته دوم رفت و با حساب سه بر صفر با نتایج ۲۵ بر ۲۳، ۲۵ بر ۲۲ و ۲۵ بر ۱۷ شکست خورد.

فیلم خلاصه بازی ایران و ژاپن در لیگ ملت های والیبال

ترکیب تیم ایران: محمدطاهر وادی، محمد ولی‌زاده، مهدی جلوه، امین اسماعیل‌نژاد، میثم صالحی، میلاد عبادی‌پور و آرمان صالحی

سرمربی: مائوریسیو موتا پائز

ترکیب تیم ژاپن: آکاهیرو یامائوچی، یوکی ایشیکاوا، ماساهیرو سکیتا، یوجی نیشیدا، ران تاکاهاشی، تایشی اونودرا و توموهیرو اوگاوا

سرمربی: فیلیپ بلین

ست اول: ۲۵ بر ۲۳ ژاپن

دقایق ابتدایی این ست پایاپای و نزدیک پیش رفت تا اینکه ژاپن ۱۱ بر ۸ جلو افتاد. در حالی که ژاپن ۱۲ بر ۹ جلو بود بین دو تیم رالی شکل گرفت که بعد از چند بار رفت و برگشت، تاکاهاشی با وجود دفاع، توپ را در زمین ایران جای داد و امتیاز سیزدهم را برای تیم خود گرفت. اسماعیل‌نژاد تک دفاع ژاپن را جا گذاشت و اسپک خود را در زمین ژاپن خواباند. در ادامه هم صالحی یک امتیاز مستقیم سرویس گرفت تا ایران دو امتیاز پیاپی کسب کند و بازی ۱۳ بر ۱۱ به نفع ژاپن باشد. بازیکنان ژاپن اسماعیل‌نژاد را دفاع کردند و ۱۸ بر ۱۲ پیش افتادند.

اسماعیل‌نژاد آبشار خود را به نوک انگشتان نیشیدا زد که توپ بیرون رفت و امتیاز برای ایران شد. در ادامه هم یک امتیاز مستقیم سرویس گرفت تا در حالی که بازی ۲۱ بر ۱۸ به سود ژاپن بود، بلین درخواست وقت استراحت کند. ایران چهار امتیاز پیاپی گرفت و اختلاف امتیاز را کم کرد اما بازی همچنان ۲۳ بر ۲۲ به سود ژاپن بود. ژاپن این ست را در نهایت ۲۵ بر ۲۳ برنده شد. ایران در ست نخست نمایش بهتری نسبت به بازیهای هفته قبل خود داشت.

ست دوم: ۲۵ بر ۲۲ ژاپن

اولین امتیاز این ست را ایشیکاوا پس از یک رالی زیبا با دفاع اسماعیل‌نژاد برای ژاپن گرفت. دو تیم امتیاز به امتیاز پیش رفتند. اونودرا سرویس خود را به تور زد و در ادامه اسماعیل‌نژاد آبشار خود را به امتیاز تبدیل کرد تا ایران ۹ بر ۷ جلو بیفتد اما ژاپن بازی را در امتیاز ۹ به تساوی کشاند. ولی‌زاده با دفاع نیشیدا ایران را ۱۴ بر ۱۳ پیش انداخت تا بلین درخواست وقت استراحت کند.

اونودرا امتیاز پانزدهم را پس از یک رالی برای ژاپن گرفت و پس از آن هم داور خطای آرایش تیمی ایران را گرفت تا حریف ۱۶ بر ۱۴ پیش بیفتد. بار دیگر بازی در امتیاز ۱۶ برابر شد. ایشیکاوا و تاکاهاشی دو امتیاز پیاپی برای تیم خود گرفتند تا ژاپن ۲۰ بر ۱۸ جلو بیفتد و پائز وقت استراحت درخواست کند. ژاپن اختلاف امتیاز خود را بیشتر کرد و در نهایت ست دوم را ۲۵ بر ۲۲ برنده شد. ایران در این ست هم مانند ست نخست نمایش نسبتا خوبی داشت اما دریافت‌های بی‌نقص و کارهای سرعتی روی تور ژاپنی‌ها، اجازه نداد ایران برنده شود.

ست سوم: ۲۵ بر ۱۷ ژاپن

در شروع این ست هم دو تیم رقابت نزدیکی داشتند. خطاهای انفرادی بازیکنان ایران زیاد شد و ژاپن ۹ بر ۶ جلو افتاد که پائز وقت استراحت گرفت. ضعف دریافت در زمین ایران باعث شد تا اختلاف امتیاز بیشتر شود و ژاپن ۱۲ بر ۷ تیم برتر میدان باشد. پائز دوتعویضه انجام داد و بربست و اسفندیار را به زمین آورد تا اختلاف امتیاز را جبران کند. ایشیکاوا سرویس زد که هیچکدام از بازیکنان ایران آن را دریافت نکردند و بازی ۱۹ بر ۱۴ به نفع ژاپن پیش رفت. در ادامه بازیکنان تعویضی ایران هم نتوانستند کمک کنند تا ژاپن ۲۵ بر ۱۷ برنده شود و بازی را ۳-۰ به سود خود کند.

ایران در دومین بازی خود در هفته دوم لیگ ملتها ساعت ۶:۳۰ صبح پنجشنبه به مصاف برزیل می‌رود.

ایران در هفته نخست این رقابت‌ها که در برزیل برگزار شد، نمایشی دلسردکننده و ناامیدکننده داشت و پس از انجام چهار بازی با قبول چهار شکست، آن‌هم با امتیازات عجیب‌وغریب، به کارش پایان داد.

تنها هنر تیم ملی در هفته نخست، کسب یک امتیاز از تیم ملی والیبال آرژانتین در شکست ۳ بر ۲ برابر این تیم بود. نتایج تیم ملی کار را به جایی رساند که ایران در رده‌بندی ۱۶ تیم حاضر در این مسابقات در رده آخر ایستاد تا حالا به معنای واقعی، کار صعود به المپیک غیرممکن باشد.

«لیگ ملت‌ها می‌تواند یک تورنمنت خیلی خوب برای تیم ایران باشد، به‌خصوص از لحاظ کسب تجربه برای جوانان تیم‌مان بسیار مفید است. از عملکرد سایر بازیکنان تیم ملی تا اینجای کار رضایت دارم، به خاطر اینکه همه صددرصد توان خودشان را در هفته اول گذاشتند و این نکته بسیار مهمی برای همه تیم بود. اگرچه اشتباهات فردی وجود داشت، ولی خب این‌ها مربوط به گذشته است و نگاه ما باید به آینده باشد»؛ این جملات بخشی از صحبت‌های میلاد عبادی‌پور، کاپیتان تیم ملی ایران و یکی از معدود چهره‌های شاخص این تیم پس از نتایج هفته نخست است.

او به خوبی می‌داند که اگر قرار باشد تیم ملی با همان رویه هفته نخست بازی کند، نمی‌توان امید داشت که پیشرفتی حاصل شود. «اگر از اشتباهات کوچک‌مان درس نگیریم، قطعا این اتفاقات دوباره تکرار خواهد شد. مهم‌ترین بخش ورزش این است که هر موقع شما برای کسب تجربه دچار اشتباه می‌شوید، دیگر این اشتباه را تکرار نکنید. برخی اشتباهات تکرار می‌شود، مانند خطای سرویس، اسپک یا دریافت که خب توسط بازیکنان تیم‌های بزرگ نیز اتفاق می‌افتد. اما یک‌سری اشتباهات ریز هستند که بیشتر در تیم‌هایی مانند تیم ملی ایران اتفاق می‌افتد و بازیکنان ما باید مواظب باشند خصوصا در برابر رقبا و تیم‌های بزرگ، به خاطر اینکه همین اشتباهات کوچک تعیین‌کننده نتیجه نهایی دیدار است».

با چنین تجربه و عملکردی ایران مهیا می‌شود تا روز سه‌شنبه در جدالی سخت و دشوار به مصاف تیم ملی ژاپن برود. تا یکی، دو سال قبل، صفت‌های سخت و دشوار عبارتی بود که ژاپنی‌ها درباره تقابل با ایران به کار می‌بردند، ولی شاهکار مدیریتی در والیبال ایران به فرماندهی محمدرضا داورزنی و به‌کارگیری مربی‌ای همچون بهروز عطایی، نه‌تن‌ها ایران را از چرخه تیم‌های برتر دنیا کنار راند، بلکه کاری کرد تا تیم ملی در آسیا هم پشت سر تیم ملی ژاپن تبدیل به تیم دوم قاره شود. حالا مسیر کاملا متفاوت است؛ هرچه ایران سقوط کرده، ژاپنی‌ها پیشرفت داشته‌اند و در زمره تیم‌های مدعی قهرمانی جای دارند. ژاپن همین سال گذشته زخم بزرگی بر صورت والیبال ایران انداخت و در فینال آسیا که به میزبانی ایران برگزار شد، جام قهرمانی را با نمایشی یک‌طرفه به سود خود کرد تا مشخص کند ایران دیگر آقای آسیا نیست.

حالا با آن عقبه، تیم ملی والیبال ایران باید رودرروی ژاپن بایستد؛ این بازی این بار به میزبانی سامورایی‌ها برگزار می‌شود و تعدادی توقع دارند ایران انتقام آن شکست در فینال آسیا را بگیرد؛ امری که نیاز به یک همدلی خاص دارد. میلاد عبادی‌پور درخصوص نخستین حریف ایران در هفته دوم لیگ ملت‌ها هم می‌گوید: «قطعا دیدار سختی برابر حریف خواهیم داشت، خصوصا که ژاپن میزبان است و باید برابر طرفداران ژاپنی با این تیم رقابت کنیم. ژاپنی‌ها در سال‌های اخیر نشان داده‌اند تیم‌شان دوباره راه افتاده است و حتی تیم‌های بزرگ دنیا را شکست داده‌اند. البته بازیکنان ایران نیز در دو دیدار آخر در هفته اول نشان دادند که دارند راه می‌افتند. مهم‌تر از نتیجه دیدار با ژاپن، این نکته اهمیت دارد که اشتباهات کوچک گذشته دیگر تکرار نشود و اگر این اتفاق رخ دهد، می‌توانیم نمایش خوبی برابر ژاپن داشته باشیم».

ژاپن تنها مشکل ایران در هفته دوم نیست؛ چراکه ایران باید با برزیل، ترکیه و بلغارستان نیز مصاف دهد. ناگفته پیداست که تیم ملی شانس زیادی مقابل برزیل هم در این هفته نخواهد داشت. والیبال ایران پیش از برگزاری هفته نخست دو دیدار دوستانه با برزیلی‌ها داشت که هر دو را واگذار کرد. با وجود این دیدارهای دشوار، ولی عبادی‌پور نظری متفاوت درباره رقبای ایران در این هفته دارد؛ «ورزش را نمی‌توان پیش‌بینی کرد، من در تمام مصاحبه‌هایم این جمله را تکرار می‌کنم. شاید برابر ژاپن و برزیل به پیروزی برسیم و مقابل بلغارستان و ترکیه شکست بخوریم. هیچ‌کس نمی‌تواند ورزش را پیش‌بینی کند. اگر روزت باشد، به پیروزی می‌رسی و اگر روزت نباشد، شکست می‌خوری. دیدارهای ما در هفته اول تعیین‌کننده بود و اصلا مهم نبود که حریف‌مان کیست و رفته بودیم که صددرصد توان خود را بگذاریم، ولی خب اشتباهات فردی باعث شد نتیجه لازم را نگیریم؛ هرچند هدف‌مان این بود که با تمام توان در هفته اول لیگ ملت‌ها حاضر شویم و والیبال خوبی از خودمان به نمایش بگذاریم».

به هر روی با تمام فعل و انفعالاتی که قرار است رخ دهد، نخستین بازی تیم ملی والیبال ایران ساعت ۱۳:۵۰ روز سه‌شنبه ۱۵ خرداد انجام خواهد شد. تیم ایران روز چهارشنبه با قرعه استراحت روبه‌روست، اما در روزهای پنجشنبه ۱۷، جمعه ۱۸ و شنبه ۱۹ خرداد به ترتیب با تیم‌های برزیل، بلغارستان و ترکیه بازی می‌کند که ساعت هر سه بازی ایران ۶:۳۰ صبح به وقت تهران است.

میلاد عبادی‌پور، جواد کریمی، محمدطاهر وادی، مرتضی شریفی، امیرحسین اسفندیار، پوریا حسین‌خانزاده، مبین نصری، امیرحسین ساداتی، میثم صالحی، امین اسماعیل‌نژاد، محمد بربست، محمد، ولی زاده، مهدی جلوه، علیرضا فراهانی مصلح آبادی، متین احمدی، آرمان صالحی و محمدرضا حضرت‌پور ۱۷ بازیکن ایران در هفته دوم لیگ ملت‌ها هستند. امیر خوش‌خبر (سرپرست تیم)، موریس موتا پائز (سرمربی)، پیمان اکبری (دستیار اول)، لئوناردو افونسو، عبدالرضا علیزاده، علی فتاحی و نوید مشجری (مربیان)، مارسلو زنگراند (بدنساز)، محمدامین شاکری (آنالیزور)، علی حدادی (فیزیوتراپ) و محمدناصر نقره‌ای به‌عنوان ماسور، اعضای کادر فنی تیم ملی والیبال ایران در رقابت‌های لیگ ملت‌های ۲۰۲۴ هستند.

جدول لیگ ملت‌ها ۲۰۲۴ در پایان هفته نخست لیگ ملت‌ها به این شکل است:

۱. ایتالیا چهار برد و ۱۱ امتیاز

۲. اسلوونی چهار برد و ۱۰ امتیاز

۳. کوبا سه برد و ۱۰ امتیاز

۴. فرانسه سه برد و ۹ امتیاز

۵. لهستان سه برد و ۹ امتیاز

۶. ژاپن سه برد و هشت امتیاز

۷. کانادا دو برد و ۷ امتیاز

۸. برزیل دو برد و ۶ امتیاز

۹. آرژانتین دو برد و ۶ امتیاز

۱۰. هلند دو برد و ۶ امتیاز

۱۱. آلمان یک برد و ۳ امتیاز

۱۲. آمریکا یک برد و ۳ امتیاز

۱۳. صربستان یک برد و سه امتیاز

۱۴. بلغارستان یک برد و سه امتیاز

۱۵. ترکیه بدون برد و یک امتیاز

۱۶. ایران بدون برد و یک امتیاز

۱۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۴
کد خبر: 56122

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha