ارائه فهرست محرمانه دکتراهای بیکار به استانداران

معاون وزیر کار خبر داد: به زودی فهرست بیکاران در مقطع دکتری به صورت محرمانه در اختیار استانداری‌ها قرار خواهد گرفت و استان‌ها با تقسیم بیکاران بین دستگاه‌ها، متناسب باشرایطی که دارند اقدام خواهند کرد.

به گزارش خبرنگاراقتصادی پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، مرداد ماه ۱۴۰۲ محمود کریمی بیرانوند, معاون اشتغال وزارت کار بیان کرد: با راه‌اندازی سامانه نظام جامع اطلاع‌رسانی بازار کار، تجزیه و تحلیل شغلی تمام مردم ایران انجام و اطلاعات لازم برای شناسایی کارجویان اعم از دانش‌آموختگان و سایر افراد جویای کار فراهم می‌شود.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به این‌که در سامانه جستجوی شغل، اطلاعات جویندگان کار شفاف می‌شود، ادامه داد: سامانه جستجوی شغل با هدف اتصال سریع کارجویان و کارفرمایان، ارتقای سطح کیفی و کمی خدمات کاریابی‌ها و استفاده بهینه از فناوری‌های نوین ارتباطی و اطلاعاتی راه اندازی شد.

کریمی‌بیرانوند تصریح کرد: تمام متقاضیان جویای کار می‌توانند با ثبت‌نام، تکمیل مشخصات فردی(پروفایل) شغلی و جستجو در فرصت‌های شغلی موجود در سامانه جستجوی شغل و از طریق دفاتر کاریابی به کارفرمایان معرفی و مشغول به کار شوند.یکی از دغدغه‌های همیشگی بازار کار اطلاعات در این حوزه است و موضوع بعدی هوشمندسازی فعالیت‌های این بخش است که به وسیله این سامانه انجام می‌شود.

به گزارش تسنیم؛ ایجاد نظام جامع اطلاعات بازار کار یکی از بندهای سیاست‌های کلی اشتغال از سوی مقام معظم رهبری بود که در سال ۹۰ ابلاغ شد. می‌توان گفت طی مدت ۱۲ سالی که از ابلاغ این سیاست‌ها می‌گذرد هنوز هم نظام جامع اطلاعاتی دقیق از بازار کار وجود ندارد و پیشتر معاون اشتغال وزارت کار خبر از رونمایی سامانه نظام جامع اطلاع‌رسانی بازار کار تا پایان سال ۱۴۰۲ داده بود. کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند این‌که تمام مشاغل دارای شناسنامه شغلی و اطلاعات جمع‌آوری‌شده باشند می‌تواند برای سیاست‌گذاری بهتر و دقیق‌تر در مسیر اشتغالزایی و کاهش نرخ بیکاری مؤثر باشد.

اما محمود کریمی بیرانوند، معاون اشتغال وکارآفرینی وزیر تعاون در آخرین اظهارات خود در نشست مشترک با روسای کمیسیون‌های تخصصی کانون ملی مراکز مشاوره و خدمات کارآفرینی گفت: طبق گزارش مرکز آمار، نرخ بیکاری کل کشور در سال ۱۴۰۲به عدد ۸ و یک دهم درصد رسید که کمترین نرخ بیکاری در دهه‌های اخیر را نشان می‌دهد.

وی افزود: بیکاری فارغ التحصیلان هم سال گذشته به کمترین میزان در این سال‌ها یعنی عدد ۱۱و هشت دهم درصد رسید که کاهش بیش از سه درصدی را نشان می‌دهد.

کریمی بیرانوند گفت: نرخ بیکاری جوانان ۱۵تا ۲۴سال هم به حدود ۲۱و دو دهم رسیده است این درحالی است که خالص اشتغال ایجادی کشور به روایت مرکز آمار ایران در سال ۱۴۰۲به عدد ۷۷۵نفر رسید. یکی از بازوهای وزارت کار در محقق شدن این آمار هم در سال ۱۴۰۱ و هم در سال ۱۴۰۲مراکز مشاوره و کارافرینی هستند.

بیرانوند گفت: در حال حاضر ۱۵۰۰مرکز کار آفرینی و مشاوره کسب و کار در قالب شتابدهنده، فضای کار اشتراکی و مراکزی که به صورت تخصصی به کسب وکارها مشاوره می‌دهند، در کشور در حال فعالیت هستند. یکی از اقداماتی که مراکز مشاوره کشور موفق به انجام آن شدند، این بوده که فرایند نظارت بر اشتغال ایجاد شده توسط دولت را در سراسر کشور انجام دادند و گزارشی که در خصوص ایجاد یک میلیون شغل به مردم ارائه میدهیم، در واقع توسط مراکز مشاوره ما که بخش خصوصی هستند، صورت می‌گیرد.

معاون وزیرکار در خصوص همکاری پیش روی مراکز مشاوره در راستای تحقق شعار سال در حوزه کسب وکار گفت: یکی از برنامه‌های وزارت کار در سال ۱۴۰۳این است که بتوانیم کسب وکارهایی که مشکل دارند را به صورت موردی به مراکز مشاوره متصل کنیم که به زودی با رفع موانع موجود، موج جدیدی از کسب وکارها آغاز خواهد شد.

وی افزود: این طرح در قالب توسعه طرح مرکز تماس اشتغال کشور است که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی راه اندازی شده است. در این طرح به سراغ واحدهای تولیدی خواهیم رفت که در راه تولید مشکلی دارند.

بیرانوند همچنین در خصوص تحقق شعار سال در حوزه کاهش نرخ بیکاری گفت: در فاز دوم با استفاده از نظام جامع بازار کار، افراد بیکار کشور را در مقاطع تحصیلی مختلف شناسایی خواهیم کرد و در این مرحله مابه سراغ بیکاران خواهیم رفت ومسایل آنان را برطرف خواهیم کرد.

وی افزود: مرحله شناسایی دو سال زمان برده است و در مرحله نهایی است که به زودی در فاز اول، فهرست بیکاران در مقطع دکتری به صورت محرمانه در اختیار استانداری‌ها قرار خواهد گرفت و استان‌ها با تقسیم بیکاران بین دستگاه‌ها، متناسب باشرایطی که دارند اقدام خواهند کرد.

بیرانوند افزود: فازهای بعدی این طرح در خصوص فارغ التحصیلان بیکار در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس خواهد بود.

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۷
کد خبر: 55490

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha