‌منتظر اوج‌گیری طلای جهانی باشیم؟

برآوردهای اخیر کارشناسان حوزه مالی آمریکا پس از سخنرانی پاول و آنالیز گزارش های اقتصادی اخیر این کشور، از آغاز سیاست های انبساطی از ماه سپتامبر حکایت دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد با در نظر گرفتن احتمالی این فرضیه باید در انتظار نزول شاخص دلار و رکوردزنی دارایی های بازار از جمله طلا و بازارهای ریسکی بود.
در این صوت فلز درخشان تا پایان سال جاری کانال ۲۵۰۰ دلاری را نیز فتح خواهد کرد.
در مقابل، مخالفان این دیدگاه معتقدند که پیش‎بینی‌ها پیش از انتشار داده های تورمی و واکنش جرمی پاول به آن، از اعتبار کافی برخوردار نیست و باید تا گزارش بعدی تورم(۱۵مه) منتظر ماند.
اما گفتنی است که علاوه بر سیاست های کلان آمریکا متغیرهایی دیگری نیز در روند صعودی این دارایی دخیل هستند.
از جمله آن ها باید به تشدید تنش های ژئوپلیتیکی و تقاضای بانک های مرکزی در جهان اشاره کرد.

برآوردهای اخیر کارشناسان حوزه مالی آمریکا پس از سخنرانی پاول و آنالیز گزارش‌های اقتصادی اخیر این کشور، از آغاز سیاست‌های انبساطی از ماه سپتامبر حکایت دارد. با در نظر گرفتن احتمالی این فرضیه باید در انتظار نزول شاخص دلار و رکوردزنی دارایی‌های بازار از جمله طلا و بازارهای ریسکی بود. اما گفتنی است که علاوه بر سیاست‌های کلان آمریکا متغیرهای دیگری نیز در روند صعودی این دارایی دخیل هستند. از جمله آنها باید به تشدید تنش‌های ژئوپلیتیک‌ و تقاضای بانک‌های مرکزی در جهان اشاره کرد.

خطر عقب‌نشینی طلا

8 copy

گرچه با تعویق جدول زمانی کاهش نرخ بهره، شاخص ارزی واکنشی مثبت نشان داد و در محدوده مثبت در حال نوسان بود، اما فلز زرد که بر خلاف این شاخص در حرکت است، با واکنشی سرد به این موضوع به ثبت رکوردهای سریالی خود ادامه داد. در این راستا برخی از اقتصاددانان تاکید کردند که کمیته فدرال رزرو در ماه سپتامبر نخستین سیاست انبساطی خود را اتخاذ خواهد کرد و پس از آن نیز در ماه نوامبر بار دیگر نرخ را کاهش خواهد داد. در این صورت فلز درخشان تا پایان سال جاری کانال ۲۵۰۰ دلاری را نیز فتح خواهد کرد. در مقابل، مخالفان این دیدگاه معتقدند که پیش‌بینی‌ها پیش از انتشار داده‌های تورمی و واکنش جرمی پاول به آن، از اعتبار کافی برخوردار نیست و باید تا گزارش بعدی تورم (۱۵مه) منتظر ماند. در صورتی که پاول توانایی لازم را جهت نزول تورم به زیر ۳ درصد نداشته باشد، به ناچار برای مدت زمانی بیشتری بر نرخ بهره با سطح ۵.۲۵ تا ۵.۵ درصدی پافشاری خواهد کرد. با این وجود طلا در معرض خطر عقب‌نشینی از کانال ۲۳۰۰ دلاری قرار گرفته و عبور آن از کانال ۲۵۰۰ دلاری به سال ۲۰۲۵ موکول خواهد شد.

خریداران پر و پا قرص

7 copy

بانک‌های مرکزی قوی‌ترین خریداران طلا در سه ماهه اول سال جاری به شمار می‌روند. آمارها بیان می‌کند که بانک‌ها در این دوران حدود ۲۹۰ تن طلا خریداری کرده‌اند که چین در صدر خریدارهای بزرگ بانک مرکزی قرار دارد. بانک خلق چین در این سه ماهه حدود ۲۷ تن طلا ذخیره کرد و ذخایر خود را برای هجدهمین ماه متوالی افزایش داد و مجموع ذخایر طلای خود را به ۲۲۶۴ تن رساند. البته در فهرست کشورها بر اساس خرید بانک‌های مرکزی و همچنین خرید از سوی خانوارها و سرمایه‌گذاران، ترکیه بیشترین خرید سه ماهه اخیر را به خود اختصاص داده و در صدر جدول قرار دارد. لازم به ذکر است که بانک‌های مرکزی در سال ۲۰۲۳ حدود ۱۰۳۷ تن طلا خریداری کرده‌اند که از رکورد آن در سال ۲۰۲۲ کمتر بود. دلیل این امر چیست؟ طلای جهانی در شرایط بی‌ثباتی جذابیت داشته و شیب تقاضا در این دوران صعودی است. این دارایی در درگیری‌های منطقه‌ای، تورم، رکود و نابسامانی‌های اقتصادی به پناهگاه امن سرمایه‌گذاران تبدیل می‌شود.

6 copy‌منتظر اوج‌گیری طلای جهانی باشیم؟

کاهش ETF‌های طلا

بررسی‌ها نشان می‌دهد که صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس طلا (ETF) از خریدهای نقدی و فیزیکی عقب مانده است. این درحالی است که قیمت طلا از آغاز سال ۲۰۲۴ در حال یکه‌تازی بود و هم اکنون نیز با قیمت ۲۳۰۰ دلار هفته معاملاتی‌اش را به پایان رساند. ناگفته نماند که در طول همه‌گیری کووید، دارایی‌های ETF عامل افزایش طلا به بالاترین رکورد آن دوران محسوب می‌شوند. دارایی سرمایه‌گذاران در ETFهای طلا معمولا با افزایش قیمت طلا افزایش می‌یابد و بالعکس. دارایی‌های ETF طلا در بیشتر سال ۲۰۲۴ کاهش داشته است، در حالی که قیمت طلا در حال رکوردزنی بود. بر اساس داده‌های شورای جهانی طلا، در پایان آوریل شاهد کاهش ذخایر جهانی ETF طلا به ۳۰۷۹ تن بود که پایین‌ترین رقم از فوریه ۲۰۲۰ تاکنون است. اگرچه آسیا و آمریکای شمالی شاهد جریان‌های ورودی بودند، اروپا همچنان به ثبت جریان‌های خروجی ادامه داد و این جریان‌ها را جبران کرد.

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۲
کد خبر: 55284

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha