روزهای بحرانی صنف طلا/اختلاف دستگاه های اجرائی و صنف طلاوجواهر کجاست؟

این روزها زیر پوست بازار زرگرها دلهره و اضطراب موج میزند و گروه های مجازی فعالان صنف طلاوجواهر پر از نگرانی ها نسبت به آینده کسب و کار در این صنف است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از سایت بازار طلا گلدنیوز ، بر اساس اخبار غیر رسمی در شهرهای تهران ، تبریز ، شیراز ، اصفهان ، یزد ، مشهد ، همدان ، زنجان و ... کسبه بازار طلا با تعطیلی مغازه های خود به اجرای سامانه جامع تجارت اعتراض کرده اند و گویا امروز برخی واحدهای صنفی طلافروشی در مشهد پلمپ شده اند.

اما آیا آنطور که در برخی رسانه ها مطرح می شود صنف طلاوجواهر برای فرار از مالیات به سامانه جامع تجارت تن نمی دهد یا ماجرا چیز دیگری است؟!

در همین رابطه بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و سکه تهران درباره علت اعتراض عده‌ای از طلافروشان در هفته‌ اخیر گفت: طلافروشان هیچ مشکلی با سامانه مؤدیان ندارند و این سامانه برای همه صنوف کشور است و صنف طلا و سکه هم از این قانون تبعیت و به سامانه مؤدیان پیوسته‌اند.

همچنین امروز ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ اتحادیه طلاوجواهر تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد :

همکاران ارجمند؛ پیرو اعلام مراجع ذی‌صلاح و با توجه به برگزاری جلسات متعدد هیات مدیره اتحادیه با مسئولین در خصوص سامانه جامع تجارت و تداوم پیگیری رفع مشکلات صنفی، واحدهای صنفی تحت پوشش این اتحادیه، نسبت به بازگشایی و فعالیت کسبی خود اقدام نمایند.

پلمپ طلافروشی های مشهد

نقطه کانونی اختلاف دستگاه های اجرائی و صنف طلاوجواهر کجاست؟

برای فهم بهتر علت اعتراض فعالان صنف طلا باید زیست بوم تجارت در این صنف را بهتر درک کنیم و آن را با ذهنیت اقتصادی سازمان امور مالیاتی و دولتمردان مقایسه کنیم.

فعالان صنعت طلا سود و زیان خود را در پایان هر سال مالی به ریال حساب نمی کنند بلکه با وزن طلا ، سود و زیان خود را می سنجند. به عنوان مثال یک طلافروش یا بنکدار طلا در پایان یک سال فعالبت محاسبه میکند که در ابتدای سال چند کیلو طلا داشته است و بعد از تجارت یکساله چند گرم یا چند کیلو طلا به داشته های طلایی اش اضافه شده است.

اما سازمان امور مالیاتی حساب سود و زیان را به ریال محاسبه میکند در حالیکه ریال برای طلافروشان تنها ابزار فروش به مصرف کننده نهایی است و مقیاس سود و زیان به گرم طلا محاسبه میشود.

به نظر مرکز ثقل اختلاف دستگاه های اجرائی و صنف طلاوجواهر از همین نقطه آغاز میشود. صنف طلا معتقد است با قسمت اول سامانه جامع تجارت یعنی ثبت معاملات در سامانه جامع تجارت و ایجاد صورتحساب الکترونیک و پرداخت مالیات از معاملات خود مشکلی ندارد اما با بخش دوم سامانه جامع تجارت یعنی ثبت سرمایه طلایی در این سامانه مشکل دارد چراکه نگران محاسبات ریالی دولت بر کل سرمایه خود مطابق قانون مالیات بر عایدی سرمایه است.

به زبان ساده تر فعالان صنف طلا میگویند با ثبت معاملات خود در سامانه جامع تجارت یکبار مالیات پرداخت میکنند و دوباره نباید به خاطر سرمایه های طلایی خود مشمول مالیات بشوند ؛ آن هم مالیاتی که عامل اصلی آن تورم بوده است و به نوعی مالیات بر تورم است.

البته هنوز هیچ مقام دولتی در خصوص نحوه محاسبه مالیات بر عایدی سرمایه در صنف طلا و جواهراظهار نظر رسمی نکرده است. اما فعالان این صنف با کنار هم گذاشتن مجموعه ای از خبرها و عملکردها به این نتیجه رسیده اند که با ثبت سرمایه خود در سامانه احتمالا مشمول این نوع از مالیات میشوند.

مبنای محاسبه مالیات بر عایدی سرمایه چیست؟

نکته دیگر که شاید به فهم تفاوت ذهنیت فعالان صنف طلا و مسئولان سازمان امور مالیاتی کمک کند این است که فرض کنیم سرمایه در گردش یک طلافروش ۱۰ کیلوگرم طلا است که بعد از کسب وکار یک ساله این سرمایه به ۱۰.۳ کیلوگرم افزایش پیدا میکند و در مقابل قیمت ریالی طلا نیز در طول یکسال دوبرایر شده است.

در این شرایط ،بر اساس نوع محاسبات حاکم بر بازار طلا ، سرمایه این طلافروش در طول یک سال ۳۰۰ گرم یا ۳ درصد افزایش پیدا کرده است ؛ اما این محاسبه از منظر دستگاه اجرایی چگونه خواهد بود؟ در حال حاضر فعالان این صنف بر این باورند که سازمانه امور مالیاتی با محاسبات ریالی (با فرض دوبرایر شدن قیمت طلا ) رشد سرمایه این طلافروش را هم دوبرابر محاسبه خواهد کرد و نسبت به آن مالیات بر عایدی سرمایه را محاسبه میکند!

هرچند که سازمان امورمالیاتی هنوز در این خصوص هیچ موضعی نگرفته است و نحوه محاسبه مالیات بر عایدی سرمایه برای فعالان این صنف را اعلام نکرده است.

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۳
کد خبر: 55119

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha