چه مقدار از پوشش گیاهی ایران در دهه گذشته سوخت؟ + نمودار

روند آتش‌سوزی‌ها در دو دهه گذشته در ایران نشان می‌دهد که به طور متوسط هر ساله به‌ویژه با فرا رسیدن ماه‌های گرم، بیش از ۱۰۰۰ فقره آتش‌سوزی صرفا در جنگل‌ها رخ داده و حدود ۳۵۰۰ هکتار از عرصه‌های جنگلی گرفتار آتش‌سوزی شدند. ضمن آنکه برخی از این عرصه‌های جنگلی به طور کامل از بین رفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، هر ساله با شروع فصل گرم، نگرانی‌ها برای آتش‌سوزی‌ جنگل‌ها هم بالا می‌گیرد. جنگل‌های ایران حدود ۸ درصد مساحت کشور را تشکیل می‌دهند. بخشی از همین پوشش جنگلی کم در سایه بی‌توجهی مسئولان مربوط و کمبود امکانات متحمل خسارات زیادی از جمله قطع درختان و آتش‌سوزی می‌شود. این آتش‌سوزی‌ها گاه عمدی و گاه غیرعمدی است.

چه مقدار از پوشش گیاهی ایران در دهه گذشته سوخت؟ + نمودار

اخیرا Global wildfire information system آماری در خصوص آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع در ایران ارائه کرده است. بنا بر این گزارش، ۳۵۷ هزار و ۷۲۹ هکتار جنگل، بوته‌زار و علفزار و زمین‌های در ایران طی سال ۲۰۲۳ میلادی در آتش سوخت.

پیش از این مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی درباره وضعیت جنگل‌های ایران پرداخت. در این گزارش آمده که روند آتش‌سوزی‌ها در ۲۰ سال گذشته در ایران نشان می‌دهد که به طور متوسط هر ساله به‌ویژه با فرا رسیدن ماه‌های گرم، بیش از ۱۰۰۰ فقره آتش‌سوزی صرفا در جنگل‌ها رخ داده و حدود ۳۵۰۰ هکتار از عرصه‌های جنگلی گرفتار آتش‌سوزی شدند. ضمن آنکه برخی از این عرصه‌های جنگلی به طور کامل از بین رفت.

اختلاف زیاد آمار آتش‌سوزی در منابع داخلی و خارجی مربوط به محاسبه زمین‌های زراعی، بوته‌زارها و علفزارها در بررسی‌هاست.

۲۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۷
کد خبر: 54209
منبع: اکو ایران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha