کم‌محلی خریداران به بازار مسکن ۱۴۰۲

داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد که در سال ۱۴۰۱ تعداد معاملات مسکن در هر ماه تا ۱۴ هزار مورد هم ثبت شده در حالی که در سال ۱۴۰۲ این تعدد هیچ‌گاه بالاتر از ۵ هزار مورد نبوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، طی سال‌های اخیر بازار مسکن در کل کشور با نوساناتی همراه بوده که این نوسانات پیش از سایر شهرها و بیش‌تر از همه در شهر تهران نمایان شده است. قیمت مسکن در پایتخت از متری ۴۴ میلیون تومان در تیر ماه سال گذشته به متری ۸۰ میلیون تومان در دی ماه سال جاری رسیده و همین رشد چشم‌گیر خرید و معامله این کالای ضروری را به امری دشوار بدل کرده است.

این مسئله در کاهش رشد ماهانه تعداد معاملات در شهر تهران قابل مشاهده است. در سال ۱۴۰۱ و با وجود جهش‌هایی که طی این سال در قیمت مسکن رخ داده بود، تعداد معاملات مسکن در تهران به ۱۴ هزار مورد هم رسیده بود در حالی که در سال ۱۴۰۲ و با وجود کاهش قیمت مسکن در برخی ماه‌ها، تعداد معاملات مسکن هیچ‌گاه فراتر از ۵ هزار مورد نبوده است. به نظر می‌رسد بخشی از کاهش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر نیز به واسطه همین کمبود تقاضای موثر در بازار مسکن پایتخت باشد.

اُفت و خیزهای معامله مسکن در تهران طی سال ۱۴۰۱

داده‌های بدست آمده از مرکز آمار نشان می‌دهد که در ۱۹ ماه گذشته بالاترین تعداد معامله مسکن در شهر تهران مربوط به خرداد ۱۴۰۱ بوده است. در این ماه، تقریبا ۱۴ هزار و ۱۰۰ مسکن در تهران معامله شده است. در ماه بعد، این رقم به حدود ۸ هزار و ۷۰۰ واحد رسیده که نشان‌دهنده کاهش ۳۸ درصدی تعداد معاملات مسکن در این شهر است. میانگین قیمت وزنی هر متر مربع مسکن در تهران در تیر سال گذشته ۴۴ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان بوده است.

در واقع، از تیر ۱۴۰۱ تا مهر ماه آن سال تعداد معامله مسکن در پایتخت به طور مداوم کاهش یافته است به طوری که در مهر تنها حدود ۴ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در این شهر خرید و فروش شده است. در مهر ماه، قیمت هر متر مربع مسکن در پایتخت حدود ۴۶ میلیون و ۴۷۹ هزار تومان برآورد شده است.

این رویه از آبان ۱۴۰۱ معکوس می‌شود. در آبان ماه میانگین قیمت خانه در تهران رو به افزایش گذاشت و روند صعودی آن تا اسفند ماه ادامه پیدا کرد. با اینکه تعداد معاملات مسکن نیز از آبان افزایشی بود اما روند صعودی آن کوتاه بود و بهمن ماه دوباره رو به کاهش گذاشت.

به بیان دقیق‌تر، در آبان سال گذشته تعداد معاملات مسکن در تهران به ۷ هزار و ۴۰۰ واحد رسید. این رقم در آذر ۵۹.۲ درصد افزایش یافت و تعداد معاملات را به ۱۱ هزار و ۸۰۰ مورد رساند. در نهایت، تعداد خرید و فروش مسکن در تهران در دی سال گذشته به حدود ۱۲ هزار مورد رسید. درست در همین ماه، میانگین قیمت هر متر خانه بیش از ۶۱ میلیون تومان برآورد شده بود؛ برآوردی که در اسفند ماه رکورد زد و به ۷۱ میلیون و ۲۹۹ هزار تومان رسید. این افزایش مداوم قیمت سبب شد تا بخشی از تقاضای موثر برای خرید خانه در تهران کاهش یابد به طوری که تعداد معاملات مسکن در اسفند سال گذشته ۳۱ درصد نسبت به بهمن ماه کاهش یافت و به ۷ هزار و ۷۰۰ مورد رسید.

بنابراین، پرونده بازار مسکن تهران در سال ۱۴۰۱ در حالی بسته شد که رشد قیمت مسکن افزایش یافت و رشد تعداد معاملات پس از یک دوره افزایش، نزولی شد.

021128

بازار مسکن تهران در ۱۴۰۲؛ بی‌حاشیه و کم‌نوسان

داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد که در سال ۱۴۰۲، نه تنها قیمت مسکن در تهران نوسان فزاینده خاصی نداشته و عمدتا کاهشی بوده بلکه تعداد معاملات مسکن نیز در سطحی به مراتب کمتر از سال ۱۴۰۱ قرار گرفته است.

به بیان دقیق‌تر، در فروردین سال جاری تعداد معاملات مسکن به ۲ هزار مورد رسیده که نسبت به اسفند سال گذشته کاهش ۷۳.۶ درصدی دارد. با این حال، قیمت مسکن در این فصل ۱.۳ درصد نسبت به اسفند افزایش یافته است. در اردیبهشت ماه اما یک جهش موقتی در قیمت مسکن رخ داده به طوری که قیمت هر متر مربع خانه در تهران از حدود ۷۱ میلیون تومان در فروردین به ۸۱ میلیون تومان در اردیبهشت رسیده است. تعداد معاملات نیز به ۵ هزار مورد رسیده و رشد ۱۴۴ درصدی نسب به فروردین داشته است.

از اردیبهشت به بعد، نوسان قیمتی بازار مسکن تهران آرام گرفته به طوری که تا دی ماه، رشد قیمت در ۴ ماه منفی و در سایر ماه‌ها کمتر از ۳ درصد بوده است.

تعداد معاملات نیز تا شهریور کاهشی و پس از آن تا دی ماه افزایشی بوده است. برای مثال، تعداد معاملات مسکن در تهران در شهریور سال جاری ۳ هزار مورد بوده که ۱۱ درصد کمتر از مرداد است. آخرین آمار موجود مربوط به دی ۱۴۰۲ است که در آن تعداد معاملات مسکن حدودا ۴ هزار و ۵۰۰ مورد برآورد شده که ۹.۷ درصد بیش‌تر از آذر است. قیمت مسکن نیز در این ماه متری ۸۰ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان به ثبت رسیده است.

021128

۲۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۲
کد خبر: 52516

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha