نرخ اشتغال به بالای ۴۰ درصد رسید

بررسی آمارهای مرکز آمار ایران بیانگر این است که نرخ اشتغال در ۹ استان در فصل پاییز امسال بالای ۴۰ درصد بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد مطابق آخرین آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران نرخ بسکاری در ۱۹ استان روند کاهشی داشته و این نرخ در ۲۴ استان تک رقمی شده است. به عبارت بهتر در پاییز امسال در ۲۴ استان نرخ بیکاری تک رقمی و در ۷ استان رقمی مانده است.

کدام استان ها بیشترین کاهش نرخ بیکاری را داشتند؟

آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران بیانگر این است که بیشترین کاهش نرخ بیکاری در استان‌های کردستان، همدان و یزد به ثبت رسیده است. به ترتیب این نرخ در استان کردستان از ۱۳.۸ به ۹.۷ درصد، استان همدان از ۹‌.۶ به ۷ درصد و یزد از ۹.۵ به ۷ درصد رسیده است.

کدام استان ها کمترین نرخ بیکاری را دارند؟

استان‌های مازندران با ۵.۱ درصد، خراسان‌رضوی با ۵.۴ و تهران با ۵.۴درصد سکان‌دار پایین‌ترین نرخ بیکاری فصل پاییز امسال در کشور هستند.
کاهش نرخ بیکاری و افزایش آمار اشتغال به روایت آمارها در دولت سیزدهم دیده شده است.

افزایش نرخ اشتغال در ۱۹ استان

براساس گزارش‌گیری مرکز آمار، بررسی وضعیت اشتغال در فصل پاییز امسال نسبت به فصل پاییز سال ۱۴۰۱ نشانگر افزایش این نرخ از ۳۷.۷ به ۳۸.۳ است.
از این‌رو بررسی نسبت اشتغال جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر، بیانگر رشد ۰.۶ درصدی نرخ اشتغال در فصل پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته(پاییز ۱۴۰۱) است. طبق تعریف گزارش مرکز آمار، اشتغال ۴۴ ساعت و بیشتر در هفته ۷۱.۹ درصد از جمعیت شاغل را تشکیل می‌دهد و ۲۸.۱ درصد نیز کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار می‌کنند. بررسی روند اشتغال در استان‌های کشور نشان می‌دهد که این روند در ۱۸ استان نیز رشد داشته است. همچنین بیشترین روند افزایش اشتغال به استان‌های خراسان‌شمالی با ۴‌۴ درصد، هرمزگان با ۳.۵ درصد و گلستان با ۲.۲ درصد اختصاص دارد.نرخ اشتغال در ۹ استان در فصل پاییز امسال بالای ۴۰ درصد است و استان زنجان همچنان رکورددار بیشترین نرخ اشتغال در کشور با ۴۶.۲ درصد است.

۱۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۰
کد خبر: 50841

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha