نظام ماکیاولیستی پشت «قصابان غاصب» ایستاده و مظلوم را رها کرده است

عبدالکریم سروش در واکنش به حمله رژیم صهیونیستی به بیمارستان المعمدانی گفت: من هیچ کلمه خوبی جز «قصابان غاصب» و «غاصبان قصاب» برای این‌ها نیافتم تا حداقلی از حساسیت خود را نسبت به این حوادث تاریک و شیطانی بیان کنم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، دکتر عبدالکریم سروش در واکنش به حملات رژیم صهیونیستی گفت: ما آرام نشسته‌ایم و سخن می‌گوییم و مباحثه می‌کنیم در حالی‌که در آن‌سوی جهان در غزه و فلسطین مردم حتی آب خوردن ندارند، امنیت ندارند، برق ندارند و فرزندانشان شیر و غذا ندارند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر باید به درگاه خدا شکرگزاری کنیم که از چنین نعمت‌هایی برخورداریم و از سوی دیگر بر آن قصابان غاصب را لعنت بفرستیم و بر ظالمان خشم بفرستیم که چنین موقعیت غیرانسانی را بر یک عده انسان بزرگوار مظلوم و ستم کشیده روا داشته‌اند. نظام ماکیاولیستی جهانی را نگاه می‌کنیم که چگونه یک‌دست شده‌اند، برای اینکه پشت ظالم بایستند و مظلوم‌ را رها کرده‌اند.

وی افزود: اما در اینجا درس عدالت و حقوق بشر به مردم می‌دهند، اما وقتی پای منافع پست پیش می‌آید، همه این درس‌ها فراموش می‌شود و خطابه‌ها به خفگی و خفقان می‌افتد و دهان‌ها بسته می‌شود و فقط ذهن‌های زیرک شیطانی شکوفا و فعال می‌شوند، برای اینکه به خیال و زبان خود بگویند اسرائیل حق دفاع مشروطه از خویشتن دارد و حقوق دیگر آدمیان را نادیده می‌گیرد.

وی گفت: من هیچ کلمه خوبی جز «قصابان غاصب» و «غاصبان قصاب» برای این‌ها نیافتم تا حداقلی از حساسیت خود را نسبت به این حوادث تاریک و شیطانی بیان کنم. بر ما است به زبان و بیان و عمل و از طریق کارهای سیاسی و مالی از این مظلومان دفاع کنیم و حداقل وظیفه انسانی خود را نشان دهیم. ظلم، همیشه در جهان بوده است همیشه هم کسانی بوده‌اند طرف ظالم و مظلوم ایستاده‌اند. تاریخ و دین و تعهدات انسانی به ما می‌گوید در کدام سو بایستیم و طرفدار حق باشیم و شاکر نعمت‌های خدا باشیم و دیگران محروم را سهیم کنیم.

سروش افزود: وقتی برخی مطالب را در دفاع از مظالم اسرائیل می‌خوانم، حقیقتا شرمنده و متأسف می‌شوم و بر فقدان وجدان جمعی بر پاره‌ای از این هموطنان تاسف می‌خورم که چرا باید انسان به درجه‌ای برسد که از حیوانیت دفاع کند و جانب ستم‌دیدگان را نگیرد؟ حداقل اگر دفاع نمی‌کنند ساکت بنشینید و به ظاهر بی‌طرفی پیشه کنید. نه اینکه جانب آن قصابان و غارتگران را بگیرید و پروایی از پیامدهای سخن خود نداشته باشند. دعا می‌کنیم برای پیروزی ستم‌دیدگان برای رواج صلح و عدالت در این جهانِ بی‌اخلاقِ ماکیاولیسمی، دعا می‌کنیم برای اینکه خداوند دل‌ها را نرم کند و به سوی عدل و انصاف بروند و بتوانند قدری از این فاجعه ها جلوگیری شود.

وی پیشنهاد داد: حداقل کاری که مردم در اروپا و آمریکا می‌توانند انجام دهند، این است که در این تظاهرات شرکت کنند و صدای خود را بلند کنند و به حامیان غارتگران نشان دهند هنوز دل‌های پاک و وجدان‌های منصفی هست که از حق و حقیقت دفاع کند؛ بلکه آن‌ها به خاطر حقوق بشر و عدالت و به خاطر قدرتی که در این طرف می‌بینند، قدری سر خضوع پایین بیاورند و قدری در اصلاح و تصحیح امور اهتمام بورزند.

۲۸ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۲
کد خبر: 48236

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha