تایم‌لاین حمله ارتش رژیم صهیونیستی به رفح

ارتش رژیم صهیونیستی با هدف فشار بر حماس در مذاکرات آتش بس، شب گذشته حملات دامنه‌داری را در شرق رفح آغاز کرده است. این مساله، واکنش‌های زیادی در پی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، پس از آنکه سخنگوی عرب زبان ارتش رژیم صهیونیستی عصر روز دوشنبه به طور رسمی از آغاز مرحله اول عملیات زمینی ضد اهدافی وابسته به جنبش حماس در شرق رفح در جنوب غزه خبر داد، شاهد واکنش رسانه‌ها، مقامات کشورها و سازمانهای مختلف جهان بودیم که این واکنش‌ها همچنان ادامه دارد.

سازمان همکاری اسلامی امروز با صدور بیانیه‌ای تهاجم اسرائیل به رفح را گسترش دامنه نسل‌کشی علیه مردم فلسطین در باریکه غزه توصیف کرد.

این نهاد اسلامی در ادامه افزود که تهاجم ارتش اسرائیل به گذرگاه رفح، نقض آشکار تصمیمات و رویه‌های مصوب در دیوان بین‌المللی دادگستری است.

پیش از این مصر، برزیل، ونزوئلا و سازمان همکاری اسلامی نیز آغاز عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در شرق رفح را محکوم کردند.

با افزایش گمانه‌زنی‌ها در خصوص آغاز عملیات نظامی اسرائیل در شرق رفح، دیروز دوشنبه هاکان فیدان وزیر خارجه ترکیه از پیوستن آنکارا به شکایت «نسل کشی در غزه» آفریقای جنوبی براساس بندهای ۶۲ و ۶۳ خبر داد.

برهمین اساس برخی منابع عبری از احتمال صدور قرار بازداشت برای مقامات ارشد اسرائیلی از جمله بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، یوآو گالانت وزیر جنگ و هرتصی هلوی رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی خبر دادند. به دنبال انتشار این خبر دستگاه وزارت خارجه و لابی‌های اسرائیل در واشنگتن با اعمال نفوذ در کنگره به دنبال جلوگیری از صدور این حکم هستند.

روزنامه عبری یدیعوت آحارونوت با انتشار گزارشی اختصاص مدعی شد که کریم خان مسئول اصلی رسیدگی به پرونده نسل کشی اسرائیل در غزه، در نامه‌ای از سوی ۱۲ نماینده مجلس آمریکا تهدید شده است. در متن این نامه آمده است که اگر دیوان بین‌المللی دادگستری اقدام به صدور قرار بازداشت علیه نتانیاهو کند، آنگاه مجلس نمایندگان آمریکا تحریم‌های سختی علیه کریم خان وضع خواهد کرد.

ادعای سی‌ان‌ان: عملیات رفح با هدف فشار بر حماس است

شبکه سی‌ان‌ان به نقل از یک منبع آگاه از برنامه‌های رژیم صهیونیستی مدعی شد که «عملیات محدود (رژیم) اسرائیل در رفح با هدف حفظ فشار بر حماس برای موافقت در زمینه توافق آتش‌بس و آزادی اسرا است».

این منبع آگاه در گفت و گو با سی ان ان ادعا دارد که (رژیم) اسرائیل، قبل از تماس تلفنی روز دوشنبه بین جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم، واشنگتن را از طرح های خود برای تخلیه منطقه شرق رفح و آغاز عملیات مطلع کرده بود.

این منبع همچنین عملیات اخیر رژیم صهیونیستی در رفح را «بسیار محدود» توصیف کرد و مدعی شد که این حمله بزرگی نیست که رژیم اسرائیل درچند هفته گذشته به شکل علنی درباره آن پیام داده بود.

برزیل و ونزوئلا حمله اسرائیل به رفح را محکوم کردند

به گزارش روزنامه ال پائیس، وزارت امور خارجه برزیل در بیانیه‌ای اعلام کرد: اسرائیل با انتخاب این اقدام نظامی برای تشدید عمدی درگیری در منطقه‌ای که مشخص است در حال حاضر جمعیت غیرنظامی بسیاری از غزه در آن ساکن دارد، یک بار دیگر بی‌علاقگی خود را نسبت به رعایت اصول اولیه حقوق بشر و حقوق بشردوستانه نشان می‌دهد.

بر اساس این یادداشت رسمی، «اسرائیل با آغاز عملیات نیروهای مسلح خود علیه شهر رفح، درخواست‌های جامعه بین‌المللی از جمله نزدیک‌ترین متحدان خود برای خودداری از حمله را نادیده گرفت».

وزارت امور خارجه برزیل می‌افزاید: چنین عملیاتی ممکن است تلاش‌های میانجی‌گری برای مذاکرات جاری را نیز به خطر بیندازد.

برزیل بار دیگر درخواست خود از سازمان‌های حاکمیتی جهانی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد که مسئول حفظ صلح هستند را برای غلبه بر بی تفاوتی و ناکارآمدی که به فاجعه انسانی در نوار غزه منجر شده است، تکرار کرد.

بر اساس این گزارش، دولت برزیل بر عزم خود برای «ترغیب همه طرف‌ها به توقف فوری خشونت، شرکت در گفت‌وگو برای آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها (اسیران صهیونیست) و همچنین بر تعهد خود به راهکار دو دولتی بر اساس مرزهای ۱۹۶۷» تاکید کرد.

در پایان این بیانیه آمده است که این تنها راهی است که می‌تواند «صلح پایدار را برای مردم اسرائیل و فلسطین و همچنین برای منطقه خاورمیانه» ارائه کند.

وزارت امور خارجه ونزوئلا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: ونزوئلا بمباران شهر رفح در جنوب نوار غزه توسط رژیم صهیونیستی را به شدت محکوم می‌کند؛ اسرائیل به سیاست‌های جنایتکارانه و توسعه‌طلبانه خود در این شهر ادامه می‌دهد.

طبق اعلام دولت کاراکاس، این «اقدام غیرقانونی» ناقض قوانین بین‌المللی است و به افزایش تعداد قربانیان بی‌گناه و ایجاد بی‌ثباتی بیشتر در منطقه می‌انجامد.

در ادامه این بیانیه آمده است: ونزوئلا با حمایت بی حد و حصر خود از آرمان فلسطین و ادعای عادلانه موجودیت و حاکمیت آن، همبستگی مطلق خود را با مردم و دولت فلسطین اعلام می‌کند.

دولت ونزوئلا از جامعه بین‌الملل خواست تا «تمام اقدام‌های سختگیرانه» لازم را برای «احیای مجدد قانونمندی و عدالت بین‌المللی در منطقه و اجتناب از تشدید درگیری ناشی از وحشیگری نسل‌کشی اسرائیل در فلسطین» اعمال کند.

تاکید اردن و قطر بر لزوم ممانعت از حمله رژیم صهیونیستی به «رفح»

وزرای امور خارجه اردن و قطر امروز (سه‌شنبه) بر لزوم جلوگیری از حمله رژیم صهیونیستی به رفح تاکید کردند.

به گزارش الجزیره، وزارت امور خارجه اردن اعلام کرد که «ایمن الصفدی» وزیر امور خارجه این کشور در تماسی تلفنی با «محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی» وزیر خارجه قطر نسبت به هر گونه حمله به رفح هشدار دادند.

دو طرف در این گفت‌وگوی تلفنی بر لزوم تکاپوی دیپلماتیک فعال و موثر جامعه بین‌المللی برای جلوگیری از حمله احتمالی تاکید کردند.

همچنین وزارت امور خارجه مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد که حمله نظامی رژیم صهیونیستی به شهر رفح را به شدت محکوم می‌کند.

در این بیانیه آمده است: از اسرائیل می‌خواهیم بیشترین حد خویشتنداری را به کار گیرد و از سیاست لبه پرتگاه دوری کند.

وزارت امور خارجه مصر تاکید کرد: تنش‌ (نظامی) خطرناک رژیم صهیونیستی در رفح زندگی بیش از یک میلیون فلسطینی را تهدید می‌کند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: عملیات اسرائیل شاهرگ حیاتی نوار غزه و گذرگاه امن این منطقه برای خروج مجروحان و بیماران را تهدید می‌کند.

حمله گسترده پهپادی و موشکی حزب الله به مواضع ارتش اسرائیل

منابع رسانه‌ای امروز (سه‌شنبه) از حمله ترکیبی حزب‌الله لبنان با استفاده از چند موشک و پهپاد به مواضع رژیم صهیونیستی در شمال فلسطین اشغالی خبر دادند.

شبکه المیادین در این باره اعلام کرد که چند پهپاد تهاجمی از خاک لبنان به سمت شمال فلسطین اشغالی شلیک شد.

بر پایه این گزارش، سامانه‌های پدافندی در شمال فلسطین اشغالی فعال شده و چند موشک به سمت اهدافی در آسمتان منطقه شلیک کردند.

رسانه‌های صهیونیستی نیز گزارش دادند که حزب‌الله لبنان عملیات ترکیبی را با پرتاب چند پهپاد و موشک در منطقه «اصبع الجلیل» شمال اراضی اشغالی را هدف قرار داده است.

رسانه‌های مذکور از شنیده شدن صدای چند انفجار در شهرک‌های شمال فلسطین اشغالی خبر دادند.

این منابع همچنین از اصابت چند پهپاد به یک هدف نظامی در شمال فلسطین اشغالی خبر دادند.

سازمان ملل: اسرائیل مانع از ورود ما به گذرگاه رفح شده است

سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد مقام‌های رژیم صهیونیستی مانع از ورود اعضای این سازمان به گذرگاه رفح شده‌اند.

«ینس لایرکه» سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل امروز (سه‌شنبه) در کنفرانس مطبوعاتی در ژنو اظهار کرد: ما در حال حاضر در گذرگاه رفح حضور نداریم چراکه دفتر «کوگات» (دفتر هماهنگی امور کابینه اسرائیل در اراضی فلسطینی) به ما اجازه ورود به این منطقه را که گذرگاه اصلی کمک‌های بشردوستانه است، نداد.

به گزارش خبرگزاری رسمی فلسطین «وفا»، این مقام سازمان ملل در ادامه گفت: حجم ذخایر سوخت در نوار غزه تنها برای مدتی کافی است و طولانی شدن مدت ممنوعیت انتقال سوخت به غزه، عملیات امدادرسانی انسانی را مختل می‌کند.

مصر: حمله به رفح تهدید شاهرگ حیاتی نوار غزه است

وزارت خارجه مصر امروز سه شنبه حمله ارتش رژیم صهیونیستی به شرق شهر رفح در جنوب نوار غزه را محکوم کرد و آن را تهدیدی برای شاهرگ حیاتی این منطقه دانست.

وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد که حمله نظامی رژیم صهیونیستی به شهر رفح را به شدت محکوم می‌کند.

در این بیانیه آمده است: از اسرائیل می‌خواهیم بیشترین حد خویشتنداری را به کار بگیرد و از سیاست لبه پرتگاه دوری کند.

وزارت خارجه مصر تاکید کرد: تنش‌ (نظامی) خطرناک رژیم صهیونیستی در رفح زندگی بیش از یک میلیون فلسطینی را تهدید می‌کند.

در بخش دیگری آمده است: عملیات اسرائیل شاهرگ حیاتی نوار غزه و گذرگاه امن این منطقه برای خروج مجروحان و بیماران را تهدید می‌کند.

پیش از این صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نسبت به حمله رژیم صهیونیستی به شهر رفح در جنوب نوار غزه هشدار داد و اعلام کرد که ۶۰۰ هزار کودک در این شهر مکان امنی برای پناه بردن ندارند.

کاهش ارزش پول رژیم صهیونیستی با آغاز حمله به رفح

ارزش پول رژیم صهیونیستی همزمان با آغاز حمله به شهر رفح در جنوب نوار غزه کاهش یافت.

به گزارش پایگاه «عربی۲۱»، همزمان با آغاز حمله زمینی ارتش رژیم صهیونیستی به شرق شهر رفح، ارزش (شیکل) پول این رژیم در مقابل دلار آمریکا ۱.۳ درصد کاهش یافت و به ۳.۷۵ شکل مقابل هر دلار رسید.

این درحالی است که در پایان هفته گذشته با افزایش احتمال دستیابی این رژیم و مقاومت فلسطین به توافق آتش بس در نوار غزه، نرخ برابری شیکل مقابل دلار رو به بهبود بود.

با انتشار اخبار مثبت درباره احتمال برقراری آتش بس، در روزهای پایانی هفته گذشته ارزش شِکِل مقابل دلار به ۳.۷ شیکل مقابل هر دلار آمریکا رسیده بود.

شمار شهدای غزه به ۳۴ هزار و ۷۸۹ نفر رسید

وزارت بهداشت فلسطین ظهر امروز سه شنبه اعلام کرد که ارتش رژیم صهیونیستی در طول ۲۴ ساعت گذشته با شش مورد جنایت، ۵۴ شهروند فلسطینی را شهید و ۹۶ نفر دیگر را زخمی کرد.

با احتساب این شهدا، شمار شهدای فلسطین از آغاز تجاوزگری ارتش رژیم صهیونیستی به نوار غزه در هفتم اکتبر (۱۵ مهر) به ۳۴ هزار و ۷۸۹ نفر و شمار زخمی ها به ۷۸ هزار و ۲۰۴ نفر رسید.

درگیری شدید مقاومت فلسطین و ارتش اسرائیل در شرق رفح

منابع رسانه‌ای امروز (سه‌شنبه) از حملات راکتی مقاومت فلسطین به پایگاه نظامی رژیم صهیونیستی و خودروهایشان در محور گذرگاه‌های ‌«کرم ابوسالم» و رفح خبر دادند.

گردان‌های القسام، شاخه نظامی حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد: تانک مرکاوای اشغالگران را با راکت «یاسین ۱۰۵» هدف قرار دادیم و در شعله‌های آتش سوخت.

در این بیانیه همچنین آمده است: ما با سربازانی که در داخل ساختمانی نزدیک تانک در محله «الشوکه» در شرق شهر رفح سنگر گرفته بودند، درگیر شدیم.

شبکه الجزیره پیشتر گزارش داد که گردان‌های شهید عزالدین القسام همچنین نظامیان رژیم صهیونیستی در پایگاه کرم ابوسالم را با راکت‌های «رجوم» هدف قرار داد.

گردان‌های القسام نیز اعلام کرد: نیروهای نفوذ کرده دشمن در شرق گذرگاه «رفح» را با راکت و خمپاره سنگین هدف قرار دادیم.

خبرنگار شبکه الجزیره نیز اعلام کرد: آژیرهای خطر در منطقه کرم ابوسالم در جنوب نوار غزه به صدا درآمده است.

رادیو ارتش رژیم صهیونیستی نیز گزارش داد: چند گلوله خمپاره به کرم ابوسالم شلیک شد و تاکنون گزارشی از تلفات جانی دریافت نشده است.

روزنامه عبری زبان هاآرتص نوشت: شش گلوله خمپاره از نوار غزه به سمت منطقه کرم ابوسالم شلیک شد که تلفاتی نداشت.

ارتش رژیم صهیونیستی شهر رفح در جنوب نوار غزه از جمله اطراف گذرگاه زمینی با مصر را در بحبوحه هشدارهای بین‌المللی درباره تهاجم به شهر و تضعیف فرصت دستیابی به توافق آتش‌بس به شدت بمباران کرد، در حالی که مقاومت نیز به پاسخ‌گویی پرداخته است.

گردان‌های عزالدین القسام پیشتر نیز عملیات منحصر به فردی را در نزدیکی گذرگاه رفح انجام داده و شماری از نظامیان رژیم صهیونیستی را با یک حمله راکتی به هلاکت رسانده بود.

چین و فرانسه: حمله اسرائیل به رفح به یک فاجعه انسانی بزرگ تر منجر می‌شود

شی جینپینگ و امانوئل مکرون، روسای جمهوری چین و فرانسه هشدار دادند که حمله رژیم صهیونیستی به رفح به یک فاجعه انسانی بزرگ تر منجر می‌شود.

شی و مکرون دوشنبه در بیانیه مشترکی اعلام کردند که با کوچ اجباری غیرنظامیان فلسطینی مخالف هستند.

این بیانیه در جریان سفر شی به فرانسه صادر شد. روسای جمهوری چین و فرانسه در دیدار خود در پاریس درباره مناسبات دوجانبه و تحولات خاورمیانه گفت‌وگو کردند.

رژیم صهیونیستی از اشغال بخش فلسطینی گذرگاه رفح خبر داد

صبح امروز سه شنبه، ارتش رژیم صهیونیستی از اشغال بخش فلسطینی گذرگاه رفح در مرز جنوب نوار غزه با مصر خبر داد.

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که بخش فلسطینی گذرگاه رفح به اشغال ارتش این رژیم درآمده است.

این سخنگو افزود که نظامیان تیپ ۴۰۱ ارتش رژیم صهیونیستی بخش فلسطینی گذرگاه رفح را تصرف کردند.

سخنگوی هیات گذرگاه های نوار غزه نیز اعلام کرد که این گذرگاه به علت حضور تانک های ارتش رژیم صهیونیستی در داخل آن بسته شده است.

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۲۹
کد خبر: 55134

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha