چرا «اپل‌زامبی‌ها» آیفون گران‌قیمت می‌خرند؟

کسی که در شرایط اقتصادی فعلی گوشی اپل می‌خرد ذاتا نباید در مورد چند میلیون کمتر و بیشتر وسواس به‌خرج دهد. بعضی‌ها چنین رفتاری را به عشق کورکورانه و میل وافر هواداران برند اپل به محصولات این شرکت مرتبط می‌دانند و می‌گویند «اپل زامبی‌ها» دیوانه هستند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از فرارو، گوشی آیفون به‌خودی خود گرانقیمت است، اما چه در بازار جهانی و چه در بازار ایران، اغلب خریداران ترجیح می‌دهند سراغ محصولی بروند که قیمت بیشتری دارد.

آیفون ۱۴ پرومکس همزمان عنوان گران‌ترین و پرفروش‌ترین گوشی اپل در نیمه اول سال را تصاحب کرده است. این گوشی حداقل هزار و ۱۰۰ دلار قیمت دارد که تقریبا در تمام دنیا عدد بالایی به‌حساب می‌آید. قیمت آیفون ۱۴ پرومکس با حافظه بیشتر به‌صورت پلکانی ۱۰۰ دلار افزایش پیدا می‌کند و در نسخه یک ترابایت به هزار و ۶۰۰ دلار می‌رسد. خرید آیفون با ظرفیت بالا و قیمت بیشتر در ایران هم رایج است. به‌نظر شما چه چیزی طرفداران اپل را وادار می‌کند دست به چنین رفتار عجیبی بزنند؟

قیمت آیفون در ایران؛ هرچه گران‌تر عزیزتر

رجیستر آیفون ۱۴ در ایران محقق نشد و خریداران ناچار هستند سراغ آیفون ۱۳ بروند، اما باز هم آیفون با ظرفیت بالا در اولویت قرار دارد. قیمت آیفون ۱۳ پرومکس با ظرفیت یک ترابایت در ایران بالای ۱۳۰ میلیون تومان است. خرید نسخه ۵۱۲ گیگابایت حدود ۱۰۰ میلیون آب می‌خورد و آیفون ۱۳ پرومکس با حافظه ۱۲۸ گیگابایت را تقریبا ۸۰ میلیون تومان می‌فروشند.

ارزان‌ترین آیفون سری ۱۳ چیزی در حدود ۳۷ میلیون تومان ارزش دارد، اما در بازار مردم ترجیح می‌دهند شش میلیون تومان بیشتر پول خرج کنند تا صاحب یک نسخه ۲۵۶ گیابایتی شوند.

آیفون ۱۳ پرو یک ترابایت و ۵۱۲ گیگابایت محبوبیت زیادی در بازار دارند و قیمت ۷۲ تا ۷۳ میلیونی آن‌ها باعث رنجش خاطر کسی نمی‌شود. همچنین خرید آیفون ۱۳ پرومکس ۲۵۶ گیگابایت به نسخه ۱۲۸ گیگابایتی همین گوشی ارجحیت دارد.

خریداران آیفون حتی وقتی سراغ مدل‌های قدیمی می‌روند، رفتار سخاوتمندانه خود را حفظ می‌کنند. آیفون ۱۲ پرو ۵۱۲ گیگابایت و آیفون ۱۲ پرومکس ۲۵۶ گیگابایت دقیقا به‌همین دلیل نسبت به سایر ظرفیت‌ها از شانس بیشتری در بازار فروش برخوردار هستند. شاید فکر کنید کسی که در شرایط اقتصادی فعلی گوشی اپل می‌خرد ذاتا نباید در مورد چند میلیون تومان ناقابل کمتر و بیشتر وسواس به‌خرج دهد. حتی بعضی‌ها چنین رفتاری را به عشق کورکورانه و میل وافر هواداران برند اپل به محصولات این شرکت مرتبط می‌دانند و می‌گویند «اپل زامبی‌ها» دیوانه هستند!

بیشتر بدانید | «اپل‌زامبی» یک اصطلاح برای توصیف گروهی از طرفداران پروپاقرص محصولات اپل است. وقتی برای کسی از واژه «اپل‌زامبی» استفاده می‌کنند که اعتقاد دارند او هر چه اپل می‌گوید را به‌صورت چشم و گوش بسته می‌پذیرد و محصولات تازه اپل را بدون تحقیق بهترین می‌داند. «اپل‌زامبی» معمولا به قصد تحقیر و سرزنش کاربرد دارد

چرا آیفون گرانقیمت محبوب است؟

قیمت آیفون ۱۴ مدل پایه در بازارهای جهانی ۸۰۰ دلار است. این عدد به پول ایران با احتساب دلار ۵۰ هزار تومانی حدود ۴۰ میلیون تومان می‌شود، اما در سایر نقاط دنیا امکان فروش اقساطی آیفون وجود دارد. آیفون ۱۴ مدل پایه، توسط خود اپل به‌صورت دو ساله با اقساط ماهیانه ۳۴ دلار عرضه می‌شود. اگر کسی احساس کند ۱۲۸ گیگابایت حافظه برایش کافی نیست، می‌تواند مدل ۵۱۲ گیگابایت را با اقساط ماهی ۴۶ دلار بخرد.

چرا «اپل‌زامبی‌ها» آیفون گرانقیمت می‌خرند؟

قیمت آیفون برخلاف فرمول شسته‌رفته بازارهای جهانی، برای ایرانی‌ها چندان بر اساس منطق تعیین نمی‌شود

قیمت آیفون ۱۴ پلاس بین ۹۰۰ دلار تا هزار و ۲۰۰ دلار است. مدل پایه با حافظه ۱۲۸ گیگابایت را می‌توان به‌صورت شرایطی، دو ساله با ماهی ۳۸ دلار قسط خریداری کرد. اقساط مدل ۵۱۲ گیگابایت، ماهیانه ۵۰ دلا می‌شود.

فروش آیفون ۱۴ پرو به‌شکل رسمی با قیمت هزار دلار آغاز می‌شود. همین گوشی را می‌توان با پرداخت ماهی ۴۲ دلار به‌صورت اقساطی خرید. اگر روی نسخه ۲۵۶ گیگابایتی دست بگذارید، قسط ماهیانه به ۴۶ دلار افزایش پیدا می‌کند. اقساط ماهیانه خریداران آیفون ۱۴ پرو با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت و یک ترابایت به‌ترتیب ۵۵ دلار و ۶۳ دلار خواهد بود.

قیمت آیفون ۱۴ پرومکس حداقل هزار و ۱۰۰ دلار است، ولی می‌توان آن را با اقساط ماهیانه ۴۶ دلار سفارش داد. آیفون ۱۴ پرومکس ۲۵۶ گیگابایت با اقساط ماهی ۵۰ دلار در دسترس است. اگر همین گوشی را با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت بخواهید، می‌توانید عوض پرداخت یک‌جای هزار و ۴۰۰ دلار، گوشی را به‌اصطلاح شرایطی بردارید و ماهی ۵۹ دلار قسط بدهید.

گران‌ترین گوشی اپل، آیفون ۱۴ پرومکس یک ترابایت با قیمت هزار و ۶۰۰ دلار است، اما در بسیاری از کشورهای دنیا که امکان خرید آیفون اقساطی وجود دارد، مشتریان می‌توانند همین گوشی را با پرداخت ماهی ۶۷ دلار در مدت دو سال، سفارش دهند. ۶۷ دلار حتی به پول خودمان عدد زیادی نیست و تقریبا معادل سه میلیون و ۳۵۰ هزار تومان می‌شود.

خرید آیفون با ظرفیت بالا علاوه بر قیمت، توجیه فنی هم دارد. آیفون برخلاف گوشی‌های سازگار با سیستم‌عامل اندروید، امکان پشتیبانی از کارت حافظه میکرو SD را ندارد و هرچقدر تعداد عکس، ویدئو، برنامه و بازی‌های روی گوشی بیشتر شود، کاربر به دردسر می‌افتد. بنابراین وقتی از نظر فنی و اقتصادی خرید آیفون با ظرفیت بیشتر، توجیه منطقی دارد (به‌خصوص وقتی پای فروش اقساطی آیفون وسط باشد)، کاربران با فراغ بال سراغش می‌روند. در بازار ایران اوضاع کمی متفاوت است.

چرا آیفون گرانقیمت در ایران محبوب است؟

قیمت آیفون در ایران برخلاف فرمول شسته‌رفته اپل در بازارهای جهانی، چندان بر اساس منطق تعیین نمی‌شود. واردکننده و فروشنده آیفون معمولا نگاهی به موجودی انبار می‌اندازد و ممکن است قیمت رنگ‌های متفاوت یک مدل آیفون با ظرفیت ثابت را با اختلاف چند میلیونی تعیین کند. معمولا هم تقاضا و استقبال خود مشتریان از یک رنگ را بهانه این کار قرار می‌دهند. این شیوه قیمت‌گذاری در مورد میزان حافظه هم صدق می‌کند.

قیمت آیفون ۱۳ با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت، حدود ۳۷ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان است. همین گوشی با حافظه ۲۵۶ گیگابایت، ۴۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. اختلاف شش میلیونی این گوشی‌ها را می‌توان با توجه به ظرفیت دو برابری آیفون گران‌تر و نبود قابلیت پشتیبانی از کارت حافظه میکرو SD توجیه کرد. جلوتر که برویم موضوع جذاب‌تر می‌شود.

قیمت آیفون ۱۳ پرو با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت، حدود ۷۳ میلیون تومان است. همین گوشی را می‌توان با ظرفیت یک ترابایت و حدود ۷۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید! خودتان را بگذارید جای خریدار و بگویید در چنین وضعیتی چه تصمیمی می‌گرفتید.

قیمت آیفون ۱۳ پرومکس ۱۲۸ گیگابایت، پارت‌نامبر LLA فعلا حدود ۸۲ میلیون است. اگر اصرار کنید با همین پارت‌نامبر محبوب LLA می‌توانید آیفون ۱۳ پرومکس ۲۵۶ گیگابایت را ۹۰ میلیون تومان بخرید. هشت میلیون تومان اختلاف قیمت در ازای دسترسی به فضای ذخیره‌سازی بیشتر، غیرمنصفانه به‌نظر نمی‌رسد. به‌خصوص برای کسی که می‌خواهد در وضعیت اقتصادی فعلی حدود ۸۰ تا ۹۰ میلیون تومان بابت خرید یک گوشی موبایل پول خرج کند.

۱۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۷
کد خبر: 46752

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha