این افراد بدون شغل ماندند

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با بیان اینکه امروز بیشتر کارفرمایان دیگر به دنبال کارگر ساده نیستند و به کارگر حرفه‌ای و کاربلد نیاز پیدا کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با تبریک هفته ملی مهارت بر لزوم ارتقاء سطح مهارت کارگران و نیروهای کار تاکید کرد و گفت: بدون تردید ارتقای سطح مهارت نیروی کار هم در افزایش بهره‌وری فرد و بهره‌وری بنگاه اقتصادی موثر خواهد بود و هم به افزایش کیفیت تولید منجر خواهد شد.

وی افزود: متاسفانه با عدم وجود نیروی ماهر در کشور رو به رو هستیم و آن نیروی ماهر و کارآزموده در داخل هم کم است و در فکر رفتن به کشورهای دیگر است. در بحث مهارت افزایی یکی از مولفه‌های اصلی این است که امکان مهارت آموزی را برای همه اقشار نوجوان و جوان و کسانی که قرار است وارد عرصه اشتغال و بازار کار شوند، در حوزه‌های صنعت، خدمات و تولید فراهم کنیم.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران خاطرنشان کرد: درحال‌حاضر در آگهی‌های درخواست نیروی کار کمتر عنوان "کارگر ساده" می‌بینیم و کارفرمایان اکثرا به دنبال نیروی کار ماهر یا کارگر حرفه‌ای هستند، حتی کارخانه‌های بسیاری به ما مراجعه می‌کنند و درخواست چند نیروی متخصص و کاربلد می‌دهند ولی فاقد چنین نیروهایی هستیم، از طرفی تعهدی که آن کارگاه یا کارخانه در بحث تامین معیشت نیروی حرفه‌ای و متخصص باید داشته باشد را نمی‌بینم.

سمیه گلپور با بیان اینکه مهارت آموزی باید از سنین پایین و دوران مدرسه آغاز شود، گفت: در بدو ورود فرزندان به مدارس این نقد جدی وارد است که مهارت آموزی که منجر به کسب اشتغال و ساختن آینده جوانان شود، در برنامه اصلی آموزش و پرورش دیده نشده یا به شکلی نبوده که عملیاتی شود. عمده دروسی که ارائه می‌شود، یکسری محفوظات کلی است که بچه‌ها یاد می‌گیرند و هیچ ارتباطی بین این دروس با افزایش مهارت‌هایشان یا کسب مهارت‌های اجتماعیشان وجود ندارد.

وی چرخه ارائه آموزشهای مهارتی و فنی و حرفه‌ای در هنرستان‌ها را کامل ندانست و گفت: ممکن است هنرستان‌ها بخشی از فرآیند مهارت افزایی را تامین کنند ولی حلقه مفقوده‌ای بین آنچه که افراد در هنرستان‌ها در مقطع دبیرستان یا مراکزی که قرار است مهارت آموزی کنند وجود دارد، از این رو نیازمند ساماندهی یکپارچه در این زمینه هستیم.

این مقام مسئول کارگری با تاکید بر همراهی و هم افزایی سه وزارتخانه آموزش و پرورش، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و علوم، تحقیقات و فناوری در بحث مهارت آموزی اظهار کرد: این سه وزارتخانه نقش کلیدی دارند و باید با یکدیگر یک برنامه، دورنما و چشم‌انداز مدون و مشخص را در خصوص مهارت آموزی و مهارت افزایی و آینده بازار کار جوانان بنویسند تا افراد از سنین پایین مهارت را فرا گرفته و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه بدون هیچ دغدغه‌ای وارد بازار کار شوند.

وی طرح "تابستانه مهارت" را مطلوب و اثربخش دانست اما تاکید کرد که خروجی آن باید نتیجه بخش باشد و در حد یک دوره کوتاه آموزشی نباشد بلکه به حرفه آموزی دانش‌آموزان و آشنایی آنها با محیط کسب و کار منجر شود.

گلپور ادامه داد: در وزارت کار بخشهایی مثل سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار و دانشگاههای علمی کاربردی را داریم ولی نخ تسبیحی نیست که آنها را به هم متصل کند و یک متولی می‌خواهد.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران افزود: وزارت کار باید در این زمینه تولیگری و این سازمان‌ها و بخشها را در یک راستا به خط کند و پیوندی بین آنها ایجاد کند که از اساس اصل استعدادیابی فرزندان این مرز و بوم به درستی انجام شود تا هم عمرشان بیهوده نگذرد و هم مهارت‌هایی که اکنون مورد نیاز است سریعتر فرا گرفته و وارد بازار کار شوند.

۱۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۵
کد خبر: 45586
منبع: ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha