آتش‌سوزی گسترده در میدان گمرک تهران / جزئیات حریق اعلام شد + فیلم

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از آتش‌سوزی گسترده انبار لوازم موتورسیکلت در میدان رازی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، سید جلال ملکی گفت: حوالی ساعت ۱۲ امروز حادثه آتش‌سوزی یک انبار در میدان رازی به سامانه ۱۲۵ اعلام و با توجه به وسعت آتش سوزی ماموران پنج ایستگاه آتش نشانی به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: شدت آتش‌سوزی زیاد است و ماموران در حال مهار آتش سوزی هستند.

ملکی خاطرنشان کرد: جزییات پس از پایان عملیات مهار اعلام می‌شود.

مصدومیت ۱۷ تن در حریق خیابان مولوی تاکنون/ شهروندان اطراف محل حادثه تجمع نکنند

سرپرست اورژانس استان تهران از مصدومیت ۱۷ تن شامل دو آتش‌نشان و دو عابرپیاده در پی حادثه حریق رخ داده در محدوده میدان رازی تهران خبر داد.

محمد اسماعیل توکلی در گفت‌وگو با ایسنا، دراین‌باره گفت: وقوع حادثه آتش‌سوزی در این محل حوالی ساعت ۱۱:۳۰ به سامانه ۱۱۵ اورژانس تهران اطلاع داده شد که با توجه به تعداد تماس‌ها و نوع گزارش دریافتی، در مجموع شش دستگاه آمبولانس، پنج دستگاه موتورلانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس به محل حادثه واقع در خیابان مولوی، محدوده میدان رازی اعزام شد.

وی با بیان اینکه عوامل اورژانس در محل مستقر هستند، گفـت: تا کنون ۱۰ نفر درپی این حادثه مصدوم شدند که البته هیچکدام به طور مستقیم ناشی از حریق نبود. دو نفر از مصدومان آتش‌نشان بودند که یکی خدمات درمانی را در محل دریافت کرد و دیگری به مرکز درمانی منتقل شد. همچنین دو تن دیگر از مصدومان نیز از عابران پیاده و تماشاگران محل حادثه بودند.

توکلی همچنین در ساعت ۱۴ امروز آماری جدید از مصدومان را اعلام کرد و گفت:‌ تا این لحظه ۱۵ نفر در پی این حادثه مصدوم شده‌اند که شش نفر از آنان به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.  

وی در اعلام تازه‌ترین آمار مصدومان تا ساعت ۱۵ گفت:‌ ۱۷ نفر در این حادثه دچار آسیب‌دیدگی شدند که هشت نفرشان به مراکز درمانی منتقل شده و ما بقی خدمات درمانی را در محل دریافت کردند.

سرپرست اورژانس استان تهران از مردم خواست که در اطراف محل حادثه تجمع نکرده و اجازه دهند تا امدادگران و نیروهای خدماتی به راحتی در محل تردد کنند.

به گفته توکلی، عوامل اورژانس تا زمان پایان عملیات لکه‌گیری از سوی آتش‌نشانی و ایمن‌سازی کامل، در محل حادثه حضور خواهند داشت و در پایان نیز آمار نهایی از مصدومان و خدمات امدادی ارائه شده را اعلام خواهد کرد.

انبار سوخته میدان رازی ۵ بار اخطار ایمنی گرفته بود/ نگرانی از وضعیت ایمنی انبارها

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران امروز در حاشیه عملیات  این حادثه با انتقاد از بی‌توجهی مالکان برخی از ساختمان‌ها به موضوع ایمنی گفت که برای انباری که در میدان رازی دچار حریق شده است، تنها در سال ۱۴۰۱ پنج اخطار ایمنی صادر شده بود.

وی گفت: در بررسی‌های اولیه‌ای که انجام دادیم، مشخص شد که در سال گذشته کارشناسان آتش‌نشانی طی پنج مرتبه اقدام به بازدید ایمنی ازاین انبار کرده و طی هر بازدید هم اخطار دریافت کرده است. اما متاسفانه توجهی به این اخطارها نشده بود.

وی درباره اینکه خلاءهای ایمنی این انبار چه بوده است، گفت:‌ در گزارش‌های آتش‌نشانی موجود است که نسبت به سیستم‌های اعلام و اطفای حریق تذکراتی داده شده بود. درباره مقاوم سازی سازه‌ها، اصلاح نوع چیدمان انبار و... هم اخطار و تذکر صادر شده بود، اما توجهی به آن نشد تا اینکه در نتیجه این بی‌توجهی‌ها یک انبار در آتش سوخت و جان‌های بسیاری به خطر افتاد.

انسداد خیابان مولوی درپی آتش‌سوزی

سرهنگ علی‌اصغر شریفی رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از انسداد خیابان مولوی درپی وقوع حریق در محدوده میدان رازی خبر داد و گفت: از همان دقایق نخست وقوع حادثه، ماموران پلیس اقدام به اجرای محدودیت ترافیکی و استقرار در محل کردند، در حال حاضر خیابان مولوی از محدوده تقاطع با خیابان ولیعصر (عج) مسدود است و خودروهایی که قصد تردد به سمت شمال را دارند باید از خیابان ولیعصر تردد کنند.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ ادامه داد:‌ توصیه پلیس به رانندگان، موتورسیکلت سواران و حتی عابران پیاده این است که از تردد غیرضروری در این محدوده پرهیز کنند تا ماموریت امدادگران با سرعت بیشتری انجام شود.

شریفی وضعیت ترافیک در این محدوده را پرحجم اما روان اعلام کرد و گفت:‌ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی تا زمان اطفای کامل حریق انجام عملیات لکه گیری و ایمن‌سازی در محل و معابر منتهی به آن مستقر خواهند بود و در صورت رفع خطر نسبت به بازگشایی مسیر اقدام خواهد شد.

انبار سوخته میدان رازی ۵ بار اخطار ایمنی گرفته بود/ نگرانی از وضعیت ایمنی انبارها

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با انتقاد از بی‌توجهی مالکان برخی از ساختمان‌ها به موضوع ایمنی گفت که برای انباری که در میدان رازی دچار حریق شده است، تنها در سال ۱۴۰۱ پنج اخطار ایمنی صادر شده بود.

پیش از ظهر امروز بود که دود غلیظ برخاسته به آسمان در محدوده میدان رازی تهران که بیشتر به میدان و محله گمرک مشهور است، توجه مردم را به خود جلب کرد. دودی که خیلی زود تصاویر ثبت شده از آن راهی شبکه‌های اجتماعی شده و حساسیت افکار عمومی را افزایش داد. منشا این دود یک انبار به مساحت حدود ۳۰۰۰ مترمربع بود که در آن قطعات و لوازم یدکی موتورسیکلت، لاستیک و ... نگهداری شده بود. انباری که به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران جزو انبارهای ناایمن شهر تهران محسوب می‌شود و متاسفانه مسئولان یا مالکان آن نیز توجه چندانی به ایمنی آن نداشته است.

از بی‌توجهی به اخطارهای آتش‌نشانی تا آتش‌سوزی

سیدجلال ملکی در گفت‌وگو با ایسنا درباره ایمنی این انبار گفت: در بررسی‌های اولیه‌ای که انجام دادیم، مشخص شد که در سال گذشته کارشناسان آتش‌نشانی طی پنج مرتبه اقدام به بازدید ایمنی ازاین انبار کرده و طی هر بازدید هم اخطار دریافت کرده است. اما متاسفانه توجهی به این اخطارها نشده بود.

وی درباره اینکه خلاءهای ایمنی این انبار چه بوده است، گفت:‌ در گزارش‌های آتش‌نشانی موجود است که نسبت به سیستم‌های اعلام و اطفای حریق تذکراتی داده شده بود. درباره مقاوم سازی سازه‌ها، اصلاح نوع چیدمان انبار و... هم اخطار و تذکر صادر شده بود، اما توجهی به آن نشد تا اینکه در نتیجه این بی‌توجهی‌ها یک انبار در آتش سوخت و جان‌های بسیاری به خطر افتاد.

نگرانی از ایمنی انبارها

ملکی چندی پیش نیز در گفت‌وگویی با ایسنا، درباره ایمنی انبارها هشدار داده و گفته بود:‌ «موضوع ایمنی در انبارها از مواردی است که موجب نگرانی ما نیز شده. متاسفانه برخی از مالکان واحد مسکونی خود را به انبار نگه‌داری از اجناس تبدیل می‌کنند آن هم بدون اطلاع به شهرداری و فکر می‌کنند اگر موضع را اطلاع رسانی کنند، شهرداری فقط از آنها مالیات خواهد گرفت. این انبارها بیشتر در محدوده بازار تهران وجود دارد و گاهی به سامانه ۱۲۵ خبر می‌دهند که یک ساختمان مسکونی دچار حریق شده اما وقتی به محل می‌رویم تازه معلوم می‌شود که این ساختمان انبار نگهداری از اجناس بوده است.»

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه در برخی از ساختمان‌ها نیز مالکان با تغییر کاربری پارکینگ آن را به انبار تبدیل می‌کنند، گفته بود: «چیدمان انبار و نحوه سیم‌کشی و لوله کشی آن متفاوت و دارای یکسری استاندارد است اما متاسفانه در این تغییر کاربری‌ها این موضوعات مغفول واقع می‌شود و همین موضوع خطر آفرین می‌شود، حالا شما خودتان بگویید اگر در پارکینگ یک ساختمان مسکونی که به انبار تبدیل شده حریقی رخ دهد چه اتفاقی می‌افتد و چه حجمی از دود وارد طبقات می‌شود؟باز انبارهایی که در حاشیه شهر واقع شده در صورت وقوع حادثه تلفات انسانی کمتری خواهد داشت، اما انبارهای بی‌نام و نشان مرکز شهر، همانند انباری از باروت هستند که ممکن است یک جرقه کوچک در سیم‌کشی آن جان‌ده‌ها نفر را به خطر بیاندازد.»

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۴
کد خبر: 42797

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha