آخرین نتایج انتخابات ریاست جمهوری ترکیه/قلیچدار اوغلو در ایران اول شد!

به گزارش شبکه های تلوزیونی ترکیه در اکثر مناطق اولین نتایج شمارش آرا نشان دهنده پیشتازی اردوغان و بیش از حد انتظار بودن آرا سینان اوآن نامزد ائتلاف آتا می باشد. بالا بودن میزان رای سینان اوآن مسیر را به سوی به دور دوم کشیده شدن انتخابات هموارتر می کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد به نقل از سایت موسسه بین المللی گلوبال کادرو احمد ینر رییس شورای عالی انتخابات پایان ساعت ممنوعیت اعلام نتایج انتخاباتی را ساعت ۱۸:۳۰ اعلام کرد و از این ساعت به بعد اعلام آمار و ننایج انتخابات در شبکه های مختلف تلوزیونی بلامانع اعلام شد و از هم اکنون خبرگزاری ها و شبکه های تلوزیونی نتایج اولیه را منتشر می کنند .
انتظار میرود تا ساعت ۲۱ به وقت ترکیه نتیجه قطعی انتخابات ریاست جمهوری مشخص شود.
به گزارش شبکه های تلوزیونی ترکیه در اکثر مناطق اولین نتایج شمارش آرا نشان دهنده پیشتازی اردوغان و بیش از حد انتظار بودن آرا سینان اوآن نامزد ائتلاف آتا می باشد. بالا بودن میزان رای سینان اوآن مسیر را به سوی به دور دوم کشیده شدن انتخابات هموارتر می کند.

«ائتلاف جمهور» اردوغان پیروز انتخابات پارلمانی

نتیجه انتخابات پارلمانی ترکیه تقریبا قطعی شده و ائتلاف جمهور اردوغان نیمی از کرسی‌های مجلس را از آن خود کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از سی‌ان‌ان ترک، بر اساس آرا شمرده شده از ۶۰۰ کرسی پارلمان ترکیه، "ائتلاف جمهور" رجب طیب اردوغان شامل حزب عدالت و توسعه، حزب جنبش ملی‌گرا و حزب رفاه نو (متعلق به پسر نجم‌الدین اربکان) در مجموع ۳۲۲ کرسی را از آن خود می‌کند.

هم‌چنین "ائتلاف ملت" کمال قلیچداراوغلو به عنوان ائتلاف احزاب اپوزیسیون ۲۱۲ کرسی را کسب می‌کند.

در همین حال ائتلاف کار و آزادی نیز ۶۶ کرسی را به دست می‌آورد.

* آرای احزاب پارلمان ترکیه به تفکیک و بر اساس شمارش نزدیک به ۹۹.۸۵ درصد آرا به شرح زیر است:

- حزب عدالت و توسعه (اردوغان) ۲۶۶ کرسی؛ در انتخابات ۲۰۱۸، ۲۹۵ کرسی ۲۹-

- حزب جمهوری خلق (قلیچداراوغلو) ۱۶۸ کرسی؛ در انتخابات ۲۰۱۸، ۱۴۶ کرسی ۲۲+

- حزب سبز و آینده چپ ۶۲ کرسی؛ در انتخابات ۲۰۱۸، ۶۷ کرسی ۵ -

- حزب جنبش ملی گرا ۵۱ کرسی؛ در انتخابات ۲۰۱۸، ۴۹ کرسی ۲+

- حزب خوب ۴۴ کرسی؛ در انتخابات ۲۰۱۸، ۴۳ کرسی ۱-

- حزب رفاه نو ۵ کرسی؛ در انتخابات ۲۰۱۸ صفر ۵+

- حزب کارگران ترکیه ۴ کرسی؛ در انتخابات ۲۰۱۸ صفر ۴+

دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه در ۷ خرداد قطعی شد / تمام آرا شمارش شدند
اردوغان: ۴۹.۳۵ درصد،قلیچدار اوغلو: ۴۵ درصد
رسانه‌های ترکیه اعلام کردند در نهایت تمام آرای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور شمارش شدند و هیچ کدام از نامزدها نتوانستند بیش از نیمی از آرا را کسب کنند و دور دوم دو هفته بعد برگزار می‌شود.

قلیچداراوغلو در ایران اول شد

در انتخابات خارج از کشور ترکیه، شهروندان این کشور که در ایران مقیم هستند بیشترین رای را به قلیچدار اغلو دادند. قلیچدار اوغلو ۵۳.۹۲ درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

اردوغان با کسب ۴۲.۸۶ درصد آرا جایگاه دوم و پس از آن سینان اوغان قرار دارد.

لحظه به لحظه با نتایج:

۰۴:۵۰ سنان اوغان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه با بیان اینکه حضورش در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه تاثیر زیاد و محوری داشته است گفت: طی روزهای آینده با رهبران «ائتلاف آتا» رایزنی خواهد کرد تا درباره آنچه که در دور انتخابات می‌توان انجام داد تصمیم گیری کنند.

اوغان بیش از ۵ درصد آراء را به خود اختصاص داده است و حمایت وی از هر یک از طرفین انتخابات در دور دوم، بسیار تعیین کننده خواهد بود.

۰۳:۵۵ کمال قلیچدار اوغلو در سخنانی گفت: میزان مشارکت گسترده ای در انتخابات به دست آمده است و هیچکس حق ندارد ادعای پیروزی کند. وی تاکید کرد، نتایج انتخابات نشان می‌دهد که مردم به اردوغان اعتماد نکرده اند و آراء حزب و عدالت توسعه کاهش یافته است.

قلیچدار اوغلو طعنه‌ای هم به سخنرانی اردوغان از بالکن ساختمان حزب عدالت و توسعه زد و گفت: انتخابات در بالکن پیروز نمی‌شود.

رقیب اردوغان در ادامه افزود: داده های انتخاباتی هنوز در حال تکمیل است اما ما دور دوم را میپذیریم.

وی با اشاره به دور دوم انتخابات تاکید کرد، در صورت قطعی شدن دور دوم انتخابات پیروز خواهیم شد.

آخرین نتایج انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

۰۳:۵۰ احمد ینر رئیس کمیسیون انتخابات ترکیه در یک نشست خبری نتایج رسمی ۹۱.۹۳ درصد آراء که تا این لحظه شمارش شده را اعلام کرد. بر این اساس، اردوغان موفق شده ۴۹.۴۹ درصد آرا را به خود اختصاص دهد و رقیبش قلیچدار اوغلو نیز ۴۴.۷۹ درصد را کسب کرده است. هرچند که هنوز دور دوم انتخابات قطعی نشده است اما آمارهای غیررسمی نشان می‌دهد که هیچ یک از نامزدها احتمالا موفق به کسب «۵۰ درصد به علاوه یک رای» از کل آراء ماخوذه برای پیروزی در یک مرحله نخواهند شد.

آخرین نتایج انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

۰۲:۴۰ رجب طیب اردوغان در جمع هواداران خود در مقابل مقر حزب عدالت و توسعه حاضر شد و سخنرانی کرد.

وی که به همراه همسرش از بالکن ساختمان حزب متبوع خود سخنرانی میکرد گفت: ما در این انتخابات با اختلاف زیاد پیشتاز هستیم. وی تاکید کرد، میدانیم که در این انتخابات برتری داریم ما منتظر نتیجه رسمی انتخابات می‌مانیم.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه از حضور مردم در انتخابات تمجید کرد و افزود: مشارکت در انتخابات ترکیه در جهان بی نظیر است و این بیشترین میزان مشارکت در تاریخ سیاسی ماست؛ برنده این انتخابات مردم ما و ترکیه به خاطر پایبندی به اراده ملی هستند.

اردوغان که بارها در طول سخنرانی بارها مورد تشویق طرفداران خود قرار گرفت در ادامه سخنرانی، اردوگاه رقیب را به باد انتقاد گرفت و گفت: حزب جمهوری خواه خلق و برخی شهرداران تلاش کردند تا نتایج را زیر سوال ببرند، اما این واقعیت را تغییر نمی‌دهد. اشاره اردوغان به شهردار استانبول و آنکارا است که از حامیان قلیچدار اوغلو هستند.

وی همچنین تاکید کرد، یکی از بهترین سیستم ها را برای انتخابات دارد و هیچکس حق ندارد آن را زیر سوال ببرد و باید به اراده رای دهندگان احترام گذاشت. اردوغان تاکید کرد، نتیجه انتخابات هر چه که باشد، من از ۵۶ میلیون شهروند ترکیه فارغ از رایی که دادند تشکر می‌کنم.
اردوغان اشاره‌ای هم به دو مرحله ای شدن انتخابات کرد و گفت: اگر مردم تصمیم بگیرند که این انتخابات را در دور دوم تکمیل کنند، ما برای آن آمادگی داریم و از پیروزی خود آگاه هستیم اما هنوز نمی‌دانیم که به دور دوم نیاز داریم یا نه.

رئیس جمهور ترکیه همچنین در این سخنرانی بر پیروزی ائئلاف جمهور در انتخابات پارلمانی تاکید کرد.

آخرین نتایج انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

۰۲:۳۰ با شمارش ۹۶.۱۵ درصد برگه‌های رای، اردوغان با ۴۹.۴۴ درصد پیش است و کمال قلیچدار اوغلو با ۴۴.۸۶ درصد و سنان اوغان با ۵.۲۶ درصد آراء در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

۰۲:۱۷ کمیسیون عالی انتخابات ترکیه میزان مشارکت در انتخابات را در داخل ۸۸.۷۵ درصد و میزان مشارکت در خارج از این کشور را ۵۱.۹۲ درصد اعلام کرد. این کمیسیون همچنین تاکید کرد، اتهامات وارده به این کمیسیون مبنی بر تاخیر عمدی در بازگشایی و شمارش صندوق‌ها صحت ندارد. کمیسیون عالی انتخابات ترکیه همچنین گفته که تا کنون ۸۹.۹۷ درصد صندوقهای رای شمارش شده است.

۰۲:۱۰ سنان اوغان دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره احتمال دستکاری نتیجه انتخابات در خارج از ترکیه هشدار داد.

اوغان در توییتی نوشته: «شنیده‌ایم که دستکاری‌هایی در روند شمارش آرا در خارج از کشور انجام می‌شود.» وی به کمیسیون عالی انتخابات ترکیه هشدار داد که تدابیر لازم را فوراً انجام دهد و از انجام سریع روند شمارش آراء در خارج از کشور اطمینان حاصل کند.

۰۱:۴۵ با شمارش ۹۳ درصد آراء انتخابات پارلمانی ترکیه، «ائتلاف جمهور» به رهبری رجب طیب اردوغان موفق به کسب ۳۲۴ کرسی پارلمان شده است. «ائتلاف ملت» به رهبری کمال قلیچدار اوغلو نیز ۲۱۱ کرسی پارلمان ترکیه را کسب کرده است. سایر احزاب ۶۵ کرسی پارلمانی را تا کنون در اختیار گرفته‌اند.

۰۱:۳۸ با اعلام ۹۵.۰۹ درصد آراء شمارش شده، اردوغان ۴۹.۵۲ درصد و کمال قلیچدار اوغلو ۴۴.۷۶ درصد آراء را به خود اختصاص داده‌اند. «سنان اوغان» نیز موفق به کسب ۵.۲۸ درصد آراء مردم ترکیه شده است. «محرم اینچه» که از انتخابات کناره گیری کرده بود هم ۰.۴۴ درصد آراء را کسب کرده است. طبق قوانین انتخاباتی ترکیه به دلیل اینکه انصراف محرم اینچه در مهلت قانونی انجام نشده بود اسم او در لیست انتخابات باقی ماند.

۰۱:۱۹ به گزارش الجزیره، کمال قلیچدار اوغلو با انتقاد از رفتار انتخاباتی رقیب گفته، اردوغان برای مسدود کردن سیستم(اعلام نتایج) به نتایج رای برخی صندوقها اعتراض می‌کند. وی با بیان اینکه صندوقهایی وجود دارد که ۶ و ۱۱ بار به نتایج آن اعتراض شده است خطاب به رقیب گفته، «شما مانع اراده (مردم) ترکیه هستید.»

قلیچدار اوغلو همچنین گفته: شما نمی توانید از طریق اعتراضات از اتفاقاتی که می‌افتد جلوگیری کنید.

۰۱:۱۰ با شمارش ۹۴.۲۴ درصد آراء، شمار آراء اردوغان به ۴۹.۵۹ درصد رسید و قلیچدار اوغلو نیز ۴۴.۶۷ درصد آراء را به خود اختصاص داده است.

به‌روز رسانی: ۲۱:۴۰

بر اساس تازه‌ترین نتایج انتخابات پارلمانی ترکیه به نقل از الجزیره، حزب عدالت و توسعه اردوغان تاکنون ۲۸۵ کرسی، حزب جمهوری خلق قلیچداراوغلو ۱۵۴ کرسی، حزب سبز و آینده چپ ۵۷ کرسی، حزب جنبش ملی‌گرا ۵۵ کرسی، حزب خوب ۴۵ کرسی و حزب رفاه ۴ کرسی از پارلمان ترکیه با ۶۰۰ کرسی را از آن خود کرده‌اند.

به‌روز رسانی: ۲۱:۲۵

طبق آمار سی‌ان‌ان ترک و براساس شمارش ۵۹.۴ درصد صندوق‌های شمارش شده، اردوغان ۵۱.۶ درصد، قلیچداراوغلو ۴۲.۵ درصد و اوغان ۵.۳ درصد رای به دست آورده‌اند.

با این حال خبرگزاری خصوصی آنکا (Anka) در گزارشی از پیشتازی اندک قلیچداراوغلو خبر داد. حزب جمهوری خلق قلیچداراوغلو هم گفت که نامزدش طبق آمار آنها پیشتاز است و به زودی به آستانه ۵۰ درصد لازم برای جلوگیری از کشیده شدن انتخابات به دور دوم میرسد و شامگاه یکشنبه به عنوان رئیس جمهور اعلام خواهد شد.

به‌روز رسانی: ۲۱:۱۰

طبق آمار سی‌ان‌ان ترک و براساس شمارش ۵۴.۶ درصد صندوق‌های شمارش شده، اردوغان ۵۱.۹ درصد، قلیچداراوغلو ۴۲.۳ درصد و اوغان ۵.۳ درصد رای به دست آورده‌اند.

هم‌زمان با اعلام این نتایج سینان اوغان در پیامی توییتری نوشت: پاییز دارد می‌آید!

همچنین شماری از طرفداران اردوغان با انتشار نتایج اولیه در استانبول و آنکارا به شادی پرداختند.

به‌روز رسانی: ۲۰:۵۵

طبق آمار سی‌ان‌ان ترک و براساس شمارش ۵۱ درصد صندوق‌های شمارش شده، اردوغان ۵۲ درصد، قلیچداراوغلو ۴۲.۱ درصد و اوغان ۵.۳ درصد رای به دست آورده‌اند.

به‌روز رسانی: ۲۰:۵۰

طبق آمار سی‌ان‌ان ترک و براساس شمارش ۴۹.۳ درصد صندوق‌های شمارش شده، اردوغان ۵۲.۱ درصد، قلیچداراوغلو ۴۲ درصد و اوغان ۵.۳ درصد رای به دست آورده‌اند.

هم‌چنین قلیچداراوغلو در پیامی مدعی شده وی در انتخابات پیشتاز است.

«منصور یاواش» شهردار آنکارا نیز ادعا کرده بر اساس اطلاعاتی که در اختیار دارد، قلیچداراوغلو، نامزد مورد حمایت وی، پیشتاز انتخابات است.

«اکرم امام‌اوغلو» شهردار استانبول نیز گفت طبق آماری که در اختیار دارم قلیچداراوغلو، رئیس جمهور بعدی ترکیه است.

در همین حال احزاب مخالف رجب طیب اردوغان، خبرگزاری آناتولی را به فریبکاری در انتشار نتایج انتخابات متهم کرده‌اند.

به‌روز رسانی: ۲۰:۴۰

طبق آمار سی‌ان‌ان ترک و براساس شمارش ۴۵.۷ درصد صندوق‌های شمارش شده، اردوغان ۵۲.۳ درصد، قلیچداراوغلو ۴۱.۸ درصد و اوغان ۵.۳ درصد رای به دست آورده‌اند.

به‌روز رسانی: ۲۰:۲۷

طبق آمار سی‌ان‌ان ترک و براساس شمارش ۴۰ درصد صندوق‌های شمارش شده، اردوغان ۵۲.۷ درصد، قلیچداراوغلو ۴۱.۴ درصد و اوغان ۵.۴ درصد رای به دست آورده‌اند.

۱۹:۲۵- نتایج شمارش ۱۳.۴ درصد آرا

تی آرتی گزارش داد که بر اساس شمارش ۱۳.۴ درصد آرا، اردوغان ۵۷.۴۶ درصد آرا را بدست آورده و قلیچدار اوغلو ۳۶.۶۶ درصد آرا را داشته است.

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

۱۹:۲۱ تی آرتی ترکیه نیز اعلام کرد که نتایج اولیه حاکی از پیشتازی اردوغان در مقابل رقیب انتخاباتی خود است.

۱۹:۲۰ پیشتازی اردوغان در شمارش اولیه آرا

تلویزیون ترکیه اعلام کرد که نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه حاکی از آن است که اردوغان ۴۹.۸۴ درصد آرا را بدست آورده و قلیچدار اوغلو تا کنون ۴۵.۷۲ درصد آرا را بدست آورده است.

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۴
کد خبر: 42575

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha