حکم اعدام سهند نورمحمدزاده متهم مسدودکردن اتوبان اشرفی اصفهانی لغو شد

شرق نوشت: شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب که به عنوان شعبه هم عرض به پرونده سهند نورمحمدزاده رسیدگی می‌کرد، حکم خود را صادر و این بازداشتی اعتراضات را به ۱۰ سال تبعید به کهنوج کرمان و شش سال حبس محکوم کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد حامد احمدی، وکیل انتخابی سهند نورمحمدزاده، بازداشتی اعتراضات ایران خبر از صدور حکم شعبه هم عرض داد و گفت به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب که به عنوان شعبه رسیدگی کننده به پرونده سهند نورمحمدزاده انتخاب شده بود، مراجعه کردم و رای پرونده به من ابلاغ شد.

او درباره جزئیات حکم صادره نیز بیان کرد قاضی شعبه اعدام را رد کرده، ولی سهند را محارب دانسته و براین اساس هم به عقیده من حکم سنگینی صادر کرده است.

وکیل انتخابی سهند نورمحمدزاده تصریح کرد: شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب سهند نورمحمدزاده را به اتهام محاربه به ۱۰ سال تبعید به کهنوج استان کرمان، پنج سال حبس به اتهام اجتماع و تبانی و یک سال هم به اتهام اخلال در نظم عمومی محکوم کرده است.

این وکیل دادگستری درباره شیوه اجرای تبعید سهند نورمحمدزاده توضیح داد در قانون قید شده که محکومی که تبعید می‌شود، نباید با کسی مراوده داشته باشد از این رو احتمالا سهند به زندانی در کرمان خواهد رفت.

اتهام سهند نورمحمدزاده چیست؟

براساس کیفرخواست صادر شده، سهند نور محمدزاده فرزند جعفر متولد ۱۳۷۵ متهم است به محاربه از طریق تخریب و ایجاد حریق در وسایل عمومی به منظور اخلال در نظم و امنیت کشور و مقابله با حکومت اسلامی، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی.

براساس این گزارش، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده سهند نورمحمدزاده ۱۶ آبان امسال در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب اسلامی با حضور رئیس دادگاه، مستشار دادگاه، نماینده دادستان، متهمان، وکیل و خانواده متهم برگزار شد.

در ابتدای جلسه رئیس دادگاه از نماینده دادستان خواست با حضور در جایگاه کیفرخواست را قرائت کند.

نماینده دادستان اظهار داشت: براساس کیفرخواست صادر شده، سهند نور محمدزاده فرزند جعفر متولد ۱۳۷۵ متهم است به محاربه از طریق تخریب و ایجاد حریق در وسایل عمومی به منظور اخلال در نظم و امنیت کشور و مقابله با حکومت اسلامی، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی.

وی ادامه داد: همچنین علی هوشمندی فتوت فرزند بایرامعلی متولد ۱۳۶۱ متهم است به فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، اخلال در نظم و آسایش و آرامش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی و تخریب اموال عمومی.

نماینده دادستان بیان کرد: همچنین بهداد اسکندرنژاد فرزند مظفر متولد ۱۳۶۳ متهم است به اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و اخلال در نظم و آسایش و آرامش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی.

اجتهادی ادامه داد: متهمین مذکور جزو افرادی هستند که در تاریخ ۱۴۰۱/۰۷/۰۱ در اغتشاشات شهر تهران شرکت نموده و مرتکب جرم به شرح فوق الذکر شده‌اند. در پی اقدامات صورت گرفته از سوی سهند نورمحمد زاده بزرگراه آیت الله اشرفی اصفهانی برای مدتی مسدود شده و عبور و مرور خودروها با اخلال مواجه شده است. متهم نورمحمدزاده با کندن نرده‌های بزرگراه، آتش زدن سطل زباله و لاستیک موجبات انسداد بزرگراه را فراهم کرده بوده.

وی ادامه داد: همچنین متهم علی هوشمندی فتوت اقدام به تهیه و تحویل پنج حلقه لاستیک خودرو و الکل صنعتی به متهم سهند نور محمدزاده جهت ایجاد حریق در بزرگراه آیت الله اشرفی اصفهانی جهت انسداد مسیر خودروهای عبوری کرده و با سایر متهمین جهت آتش زدن سطل زباله مشارکت نموده است. متهم هوشمندی در اقدامی دیگر بنر تبلیغاتی کنار بزرگراه را به آتش کشیده و در فضای مجازی علیه نظام فعالیت کرده است.

نماینده دادستان بیان کرد: به استناد ماده ۲۷۹ قانون مجازات اسلامی و مواد ۵۰۰. ۶۱۰. ۶۱۷. ۶۱۸ این قانون مجازات این متهمین مورد استدعا است.

در ادامه جلسه به دستور قاضی فیلم لحظه انجام جرایم متهمان که در معابر شهری اقدام به جرم کرده اند، منتشر شد و رییس دادگاه از ضابط قضایی پرونده خواست تا در خصوص این فیلم توضیح دهد و متهمان را در آن مشخص کند.

ضابط قضایی این پرونده با بیان اینکه این فیلم مربوط به پاساژ تیراژه واقع در بزرگراه آیت الله اشرفی اصفهانی است، در ابتدا متهم سهند نورمحمد زاده را شناسایی کرد.

ضابط قضایی در خصوص جزئیات این فیلم گفت: همانطور که در فیلم مشاهده می‌کنید، اتوبوس بی آر تی به دلیل سد معبر از طریق قرار دادن نرده آهنی در مسیرحرکتش نمی‌تواند عبور کند. یکی از مسافران از اتوبوس پیاده می‌شود و قصد دارد مانع را حرکت دهد تا در ادامه، مسیر اتوبوس باز شود، اما در این لحظه متهم نورمحمدزاده به سمت وی چوبی را پرتاب می‌کند، اما مسافر به این اقدام متهم بی اعتنایی می‌کند تا اینکه متهم نورمحمدزاده به سمت شهروند حمله ور شد و وی را از محل فراری می‌دهد.

ضابط پرونده در ادامه گفت: پس از مدت‌ها توقف اتوبوس در محل اغتشاش و بسته شدن خیابان، مسافران از آن خارج و مجبور می‌شوند که این مسیر را به صورت پیاده طی کنند.

در ادامه این فیلم ضابط قضایی متهمان دیگر یعنی متهم هوشمندی فتوت و متهم اسکندرنژاد را شناسایی کرد.

ضابط قضایی خطاب به رئیس دادگاه گفت: در این لحظه ماموران حافظ امنیت به محل اغتشاش آمدند که متهم نورمحمدزاده و متهم اسکندرنژاد به سمت آن‌ها حمله ور شدند.

سهند نورمحمدزاده کیست و علت حکم اعدام او چیست؟+ فیلم و عکس

من جوزده شده بودم!

پس از توضیحات ضابط پرونده در خصوص فیلم منتشر شده و جرایم انجام شده توسط متهمان، قاضی از متهم نورمحمدزاده خواست تا با حضور در جایگاه نسبت به اتهامات وارده از خود دفاع کند.

ریاست دادگاه در ادامه ضمن تفهیم اتهام مجدد به متهم سهند نورمحمدزاده فرزند جعفر گفت: اتهامات شما دایر بر محاربه از طریق تخریب و ایجاد حریق در وسایل عمومی به منظور اخلال در نظم و امنیت کشور و مقابله با حکومت اسلامی، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، اخلال در نظم، آرامش و آسایش عمومی است، آیا این اتهامات را قبول دارید یا خیر؟

متهم نورمحمدزاده گفت: خیر آقای قاضی این اتهامات را قبول ندارم.

قاضی گفت: خودت را در تصویر دیدی که سطل زباله را آتش زدی؟

متهم نورمحمدزاده گفت: بله، اما من سطل زباله‌ای آتش نزدم، به سمت ماموران چوبی پرتاب نکردم، به مسافری حمله نکردم، من فقط نرده را گذاشتم جلوی راه اتوبوس.

قاضی گفت: مقابل پاساژ آمدی و قصد کندن نرده را داشتی، اما توان کندن آن را به تنهایی نداشتی تا اینکه دوستانت به تو کمک کردند، آیا این موضوع را قبول داری؟

متهم نورمحمدزاده گفت: خیر.

قاضی گفت: زمانی که مسافر به خط بی آرتی آمد به سمت او حمله کردی آیا قبول داری؟

متهم نورمحمدزاده گفت: خیر، من به سمت نرده رفتم، اما چوبی پرتاب نکردم. شناختی نسبت به آدم‌هایی که در آنجا بودند هم نداشتم.

قاضی گفت: چه عاملی باعث شد که به این سمت و سو بروی و اقدام به ایجاد اغتشاش کنی؟

متهم نورمحمدزاده گفت: من هیچ سابقه‌ای ندارم و در هیچ تجمعی تا به امروز حضور نداشتم، از کار خود پشیمان هستم، من فقط جو زده شده بودم همین.

قاضی پرسید: چه چیزی عامل و باعث این هیجان زدگی در شما بوده است؟

متهم نورمحمدزاده گفت: ساعت حوالی ۴ یا ۵ عصر بود، درب پاساژی که در آن کار می‌کردم نیمه بسته شده بود و جماعتی در مقابل آن جمع شده بودند، از طرف پونک مردم به سمت پایین می‌آمدند و من هم رفتم سوار موتورسیکلت خودم شوم و در کنار موتورم سطل آشغال آتش گرفته بود.

متهم نورمحمدزاده گفت: سطل آشغال را کمی کنار زدم تا به موتورم آسیبی نرسد.

قاضی گفت: شواهد نشان دهنده این است که شما لیدر و سرمنشا ایجاد این اغتشاش بودی.

متهم نورمحمدزاده گفت: من چطور می‌توانم در محلی که همه من را می‌شناسند اغتشاش ایجاد کنم، من نرده‌ای را نکندم، سطل آشغالی را آتش نزدم. مقابل پاساژ شلوغ شد و بقیه جو دادند وگرنه من هیچ اقدامی انجام ندادم.

سهند نورمحمدزاده کیست و علت حکم اعدام او چیست؟+ فیلم و عکس

اغتشاش از قبل حضور موکلم آغاز شده بود

در ادامه جلسه به دستور قاضی، احمدی وکیل متهم نورمحمدزاده برای دفاع از موکل خود در جایگاه حاضر شد.

وکیل متهم نورمحمدزاده گفت: همانطور که در تصاویر مشاهده کردیم هیچ تصویری مبنی بر این که موکل بنده اقدام به آتش زدن سطل زباله کند یا اینکه نرده‌ای را از جای خود کنده باشد، وجود نداشت.

احمدی ادامه داد: موکل من سابقه کیفری ندارد

وی افزود: موکل بنده از زمان مرگ مرحومه مهسا امینی در هیچ تجمعی شرکت نداشته تا اینکه در تجمع مورد اشاره حضور پیدا می‌کند که این اقدام حرکت اشتباه موکل بنده بوده و بیانگر این است که این اقدامش از قبل برنامه ریزی شده و تحت هدایت معاندین نیست.

احمدی گفت: در فیلم دیدیم قبل از اینکه موکل من در محل بزرگراه آیت الله اشرفی اصفهانی حضور پیدا کند چند دختر در محل بودند که اقدام به سر دادن شعار می‌کردند و این نشان‌دهنده این است که تجمع از قبل از حضور موکل بنده در محل آغاز شده بود.

موکل من سطل زباله آتش نزده، فقط لاستیک آتش زد

وی افزود: آتش زدن سطل زباله که نماینده دادستان از آن به عنوان فعل مجرمانه یاد کرد در فیلم مشاهده نشد و موکل بنده نیز این موضوع را رد می‌کند، او فقط یک حلقه لاستیک را آتش زد که لاستیک نیز از اموال عمومی به حساب نمی‌آید.

وکیل مدافع متهم نورمحمدزاده گفت: جوانان ما تحت جو معاندین و رسانه‌هایی که ۲۴ ساعته اقدام به تبلیغ علیه نظام می‌کنند، هستند.

وی افزود: با توجه به مطالعه پرونده تحقیق از خانواده وی و همچنین مدارک موجود می‌توانم موکل خود را فریب خورده معاندین عنوان کنم نه اغتشاشگر.

احمدی گفت: در خصوص اتهام اول وارده به موکل خود مبنی بر محاربه باید بگویم کسی که مسلمان و تابع اسلام است نمی‌تواند با اسلام مبارزه و با حکومت اسلامی مقابله کند.

سهند نورمحمدزاده کیست و علت حکم اعدام او چیست؟+ فیلم و عکس

وکیل مدافع متهم نورمحمدزاده با اشاره به اتهام دوم موکلش مبنی بر اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، گفت: موکل بنده در این اغتشاش هیچگونه اجتماع یا تبانی نداشته است.

وی افزود: موکل بنده درک سیاسی ندارد.

احمدی خطاب به ریاست دادگاه گفت: اتهامات وارده به موکل بنده سختگیرانه است لذا تقاضا می‌کنم برای وی فقدان سوء نیت مجرمانه در محاربه و اجتماع و تبانی در اغتشاشات را احراز کنید تا با توجه به رأفت، عطوفت نظام و انقلاب و اسلام، توبه موکل بنده را پذیرا باشید

در ادامه جلسه متهم سهند نورمحمد زاده با حضور در جایگاه نسبت به بیان آخرین دفاعیات خود اقدام کرد.

متهم نورمحمدزاده گفت: من هیچ گونه سوء قصدی نداشتم، فقط جو زده بودم، من هیچ چوبی را به سمت کسی پرتاب نکردم، از شما می‌خواهم من را مورد عفو قرار دهید، من را ببخشید تا به جامعه بازگردم.

۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۸
کد خبر: 40865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۷:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
   0 0
   نظری ندارم