نتایج قابل تامل رصد اشتغال / جوان‌ها با کدام مدارک تحصیلی، راحت‌تر کار پیدا می‌کنند؟ + جدول

وزارت علوم امسال طرح رصد اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی را در ۴ مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اجرا کرده که براساس نتایج آن آمارهای درخور تأملی به دست آمده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، چندین سال است طرح پایش اشتغال دانش‌آموختگان اجرایی می‌شود و وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان ۴ سال قبل به عنوان نمونه آماری در نظر گرفته می‌شود.

در سال جاری نیز وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان ۴ سال قبل یعنی دانش‌آموختگان مهر سال ۹۶ تا شهریور سال ۹۷ مورد بررسی قرار گرفته است.

دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم که این طرح را پیگیری می‌کند، از دانشگاه‌ها خواسته حداقل ۳۰ درصد دانش‌آموختگان هر رشته را بدین منظور مورد بررسی قرار دهند.

با استفاده از آمار اخذ شده از ۷۴ دانشگاه، پژوهشگاه و مؤسسه آموزش عالی، میانگین وزنی درصد اشتغال کل کشور بر حسب مقطع تحصیلی ترسیم شده که به شرح زیر است:

درصد اشتغال

مدرک سال ۱۳۹۷ سال ۱۳۹۸ سال ۱۳۹۹ سال ۱۴۰۰ سال ۱۴۰۱
کاردانی - ۶۰ ۴۶ ۵۱ ۶۵
کارشناسی ۴۹ ۶۳ ۴۹ ۴۱ ۵۰
کارشناسی ارشد ۵۲ ۶۴ ۶۵ ۵۳ ۶۱
دکتری ۸۲ ۸۲ ۷۴ ۸۱ ۴۷

بر اساس این جدول، بالاترین نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۱ مربوط به مقاطع کارشناسی و دکتراست و پایین‌ترین نرخ بیکاری نیز مربوط به مقاطع کاردانی و کارشناسی ارشد می‌شود.

همچنین، آمارها نشان می‌دهد که درصد اشتغال در مقطع دکتری در سال ۱۴۰۱ نسبت به ۴ سال قبل به کمترین میزان خود رسیده است در حالی که درصد اشتغال در مقطع کاردانی بیشترین افزایش را داشته است.

در سال ۱۴۰۱ درصد اشتغال نسبت به سال ۱۴۰۰ در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد افزایش داشته اما درصد اشتغال در مقطع دکتری از ۸۱ درصد به ۴۷ درصد کاهش یافته است.

طرح رصد اشتغال فارغ‌التحصیلان در سال‌های اخیر با اهدافی چون ایجاد نظام مناسب اطلاع‌رسانی به ذی‌نفعان در رابطه با وضعیت اشتغال هر یک از رشته‌های دانشگاهی، رصد آمار و اطلاعات در خصوص رشته‌های آموزشی مازاد و مورد نیاز بازار کار و ارائه اطلاعات نتایج به مراجع ذی‌ربط، رصد مستمر ظرفیت‌های محیطی و شرایط بازار کار محلی – منطقه‌ای، بررسی ابعاد اقتصادی و اشتغالی رشته‌های دانشگاهی در تعامل با دیگر گروه‌ها و کمیته‌های تخصصی وزارت علوم، شناسایی شکاف دانشی و مهارتی دانش‌آموختگان در بازار کار و ترسیم وضعیت کلی اشتغال و بیکاری دانش‌آموختگان در رشته‌ها و زمینه‌های مختلف پیگیری و اجرایی شده است.

۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۷
کد خبر: 38991
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha