ارزش درآمد خانوار در کدام استان کمتر شد؟ + نمودار

تورم نقطه به نقطه در استان‌هایی که سطح درآمدی پایین‌تری نسبت به سایر استان‌ها دارند، بالاتر بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، مقایسه آمار تورم نقطه به نقطه بین استان‌های مختلف کشور نشان می‌دهد که در ۲۰ استان، تورم نقطه به نقطه بیشتر از تورم کل کشور بوده و ۱۱ استان، تورمی کمتر از کل کشور داشته‌اند. در این بین سیستان و بلوچستان، با اختلاف زیاد، تورمی بالاتر از سایر استان‌ها داشته است. نکته جالب توجه این است که میانگین سهم از تولید کل کشور، برای استان‌هایی که تورمی بیشتر از تورم کل کشور داشته‌اند، کمتر از یک سوم استان‌هایی بوده که تورمی کمتر از تورم کل کشور داشته‌اند. میانگین سهم از تولید ۲۰ استان با تورم بالاتر از تورم کل، ۲ درصد و برای استانهای با تورم پایین‌تر ۶ درصد است.
تورم بالاتر در در استان‌های با سهم از تولید کمتر را می‌توان به این مساله نسبت داد که چه در رابطه با یک جامعه و چه در رابطه با خانوارها، هر چه درآمد کمتر باشد، سهم کالاهای ضروری از سبد مصرفی بیشتر است. لذا استان‌های با درآمد کمتر که افراد بیشتری از دهک‌های درآمدی پایین را نیز دربرمی‌گیرند، سهم کالای ضروری در سبد مصرفی آن‌ها بیشتر است. لذا افزایش قیمت شدید در قیمت کالاهای ضروری نظیر برخی اقلام خوراکی، باعث شده است که این استان‌ها با تورم بالاتری مواجه باشند.

ارزش درآمد خانوار در کدام استان کمتر شد؟ + نمودار

بنابراین با توجه به اینکه در استان‌های با سهم از تولید کم، سهم مواد خوراکی از سبد خانوار، بیشتر از بقیه استان‌ها است، و به دلیل اینکه تورم مواد خوراکی طی امسال (۷۰%) بالاتر از بقیه اقلام بوده، این قضیه کاملا طبیعی به نظر می‌رسد. همچنین در این استان‌ها احتمالا عرضه کالاها نیز وضعیت چندان مناسبی نداشته و لذا باعث شده تورم بیشتری را تجربه کنند. این وضعیت نشان‌دهنده این است که جدا از عواملی مانند آزادسازی قیمت‌های مواد غذایی و تورم انباشته‌شده ناشی از افزایش نقدینگی که سبب گسترش تورم کل کشور شده‌اند، عوامل دیگری باعث می‌شوند که اثر تورم بر برخی از استان‌ها بیشتر شود.
اگر چه با تمرکز بر ماه گذشته، بیشترین تورم ماهانه در دی ماه با ۱۱.۹% افزایش، مربوط به بخش حمل و نقل بوده که ناشی از افزایش نرخ کرایه‌ها است که امسال طی دو مرحله انجام شده به طوری که بخش اول آن در نیمه اول امسال بوده اما بخش دوم آن از اواخر پاییز اعمال شده است. با این حال در این بخش تورم نقطه به نقطه به حدود ۴۷% رسیده است که همچنان پایین‌تر از تورم خوراکی‌ها (۷۰%) و بهداشت و درمان (۵۳.۸%) است. بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها به دلیل سهم ۷۰ درصدی در شاخص کل تورم، با ۴.۲% افزایش، تاثیر بسزایی در افزایش تورم این ماه داشته است. در ذیل این گروه، سبزیجات با ۱۱.۷% و ماهی با ۷.۳% افزایش، بیشترین رشد قیمت را تجربه کرده‌اند. تورم بخش مسکن و اجاره نیز در این ماه ۲.۸% افزایش را تجربه کرده است که مشابه ماه گذشته بوده و باعث شده تورم نقطه به نقطه این بخش به ۳۹.۵% برسد که البته ۲ واحد درصد کمتر از ماه گذشته است.

۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۸
کد خبر: 38553
منبع: فرارو

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha