پیامد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از سبد معیشت کارگران!

یک کارشناس روابط کار با بیان اینکه باید شرایط زندگی کارگران را در سال آینده آسان کنیم و دستمزد کارگران را متناسب با افزایش قیمتها رشد دهیم، گفت: اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی از سبد معیشت کارگران حذف شود معیشت خانوارهای کارگری به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

حمید حاج اسماعیلی در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر ضرورت تعیین رقم هزینه سبد معیشت کارگران گفت: علیرغم آنکه چند سالی است رقم سبد معیشت در کمیته دستمزد تعریف می شود ولی تاثیرگذاری آن روی تعیین مزد جدی نبوده است.

وی افزود: باید قبول کنیم که کارگران در کشور دچار عقب ماندگی مزدی هستند. دستمزد کارگران متناسب با افزایشی که در قیمت کالاها و اقلام خوراکی ها اتفاق افتاده رشد نکرده و هر سال قدرت خرید خانوارهای کارگری کاهش پیدا کرده است.

حاج اسماعیلی ادامه داد: در سالهای اخیر که شرایط تورمی در کشور تغییر کرده و تحت تاثیر فشارهای خارجی، شرایط بازار کار نامساعد شده است، خانوارهای کارگری آسیب پذیرتر شده اند به نحوی که با مشکلات عدیده ای در زندگی مواجه هستند لذا باید شرایط زندگی کارگران در سال آینده را تسهیل کنیم و بهبود بخشیم.

این کارشناس روابط کار تاکید کرد: شرایط اقتصادی و ثبات سیاستهای مالی و ارزی کشور در سال آینده قابل پیش بینی نیست و ممکن است نوسانات نرخ ارز و بازارهای داخلی،  نابسامانی ها و بحران کرونا همچنان ادامه داشته باشد لذا وظیفه ذاتی دولت و کارفرمایان این است که در قبال کارگران مسئولانه و متعهدانه عمل کنند.

حاج اسماعیلی با اشاره به بودجه ۱۴۰۰ گفت: اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی از سبد معیشت کارگران حذف شود احتمال اینکه در آینده قیمت کالاهای اساسی با افزایش روبه رو شود وجود دارد و این امر می تواند معیشت کارگران را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

به گفته وی، اخباری که این روزها از افزایش مالیات بر ارزش افزوده شنیده می شود، نشان می دهد که مالیات بر ارزش افزوده افزایش خواهد یافت و زمانی که نرخ این مالیات بالا برود روی کالاهای اساسی و مورد خرید مردم یا خدماتی که ارائه می شود، اثر می گذارد و به تناسب آن قدرت خریدشان را کاهش می دهد.

این کارشناس حوزه کار تصریح کرد: اگر با شرایط موجود دستمزد کارگران در سال آینده به اندازه کافی افزایش نیابد، مشکلات بیشتری برای زندگی کارگران ایجاد خواهد شد.

۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۹
کد خبر: 11945

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =