اسپانیا - فرانسه با طعم فینال ؛ سه‌شنبه ۱۹ تیر از ساعت ۲۲:۳۰ + لینک پخش زنده

اسپانیایی‌ها به‌خوبی می‌دانند وقتی قرار است مقابل تیمی بازی کنند که سابقه قهرمانی در جام جهانی را دارد و در سال‌های اخیر هم باثبات‌ترین تیم اروپا بوده، نباید زودتر از موعد جشن قهرمانی بگیرند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، امشب، سه‌شنبه، از ساعت ۲۲:۳۰ تیم‌های ملی فوتبال فرانسه و اسپانیا در نیمه‌نهایی یورو ۲۰۲۴ که به میزبانی کشور آلمان برگزار می‌شود، به مصاف یکدیگر می‌روند تا حساس‌ترین بازی این مرحله برگزار شود.

لینک پخش زنده بازی اسپانیا - فرانسه از ساعت ۲۲:۳۰

درست است که اهمیت دیدار نیمه‌نهایی هم دست‌کمی از فینال ندارد، ولی با نگاهی به کارنامه این دو تیم مشخص می‌شود که این بازی شایسته یک فینال تمام‌عیار بود. اسپانیا در شرایطی خودش را به این مرحله رسانده که بسیاری آن‌ها را بخت اصلی قهرمانی می‌دانند. این تیم در یک‌چهارم نهایی موفق شده آلمان میزبان را در یک بازی مهیج از پیش‌رو بردارد و خودش را به مرحله ماقبل پایان برساند. سبک بازی روان و جذاب اسپانیا به همراه چهره‌های جوانی که در این تیم بازی می‌کنند، آن‌ها را تبدیل به جذاب‌ترین تیم یورو کرده است.

با این حال، اسپانیایی‌ها به‌خوبی می‌دانند وقتی قرار است مقابل تیمی بازی کنند که سابقه قهرمانی در جام جهانی را دارد و در سال‌های اخیر هم باثبات‌ترین تیم اروپا بوده، نباید زودتر از موعد جشن قهرمانی بگیرند. فرانسه هرچند در این جام تیم جذابی نشان نداده، ولی کاراکتر یک قهرمان را حفظ کرده‌ و حالا بیش از هر زمان دیگری به حضور در فینال نزدیک شده است. آن‌ها در مرحله قبلی در ضربات پنالتی از سد پرتغال عبور کرده و امیدوارند از دست انتقاداتی که به آن‌ها می‌شود، از همین مرحله جان سالم به در ببرند.

نکته عجیب درباره تیم ملی فرانسه اینکه تا به الان فقط سه گل زده‌اند که یکی را خودشان از روی نقطه پنالتی زده و دوتای دیگر گل به خودی است. البته آن‌ها تنها یک بار هم دروازه‌شان فروریخته که نشان از خط دفاعی منسجم این تیم دارد. روی کاغذ بخت بیشتر با اسپانیاست، چون هم به لحاظ سبک بازی و هم به لحاظ آمارهای رودررو از فرانسه برتر است، ولی محرومیت چند ستاره آن‌ها در این بازی، کار را برای لاروخا ساده نمی‌کند. این دو تیم تا به الان جدال‌های زیادی داشته‌اند، ولی به لحاظ برد، اسپانیا ۱۶ بار برنده شده و فرانسه ۱۳ بار.

هر دو تیم هم تا به الان سابقه قهرمانی در این رقابت‌ها را داشته‌اند؛ هرچند که اینجا هم اسپانیایی‌ها ۳ بر ۲ از فرانسه پیش هستند. باوجوداین اسپانیایی‌ها پیش از این دیدار با احترام درباره فرانسوی‌ها صحبت می‌کنند.

دیگر بازی این مرحله را فردا شب تیم‌های انگلیس و هلند برگزار خواهند کرد تا برندگان دو بازی مرحله نیمه‌نهایی ۲۴ تیرماه در دیدار فینال برابر هم قرار گیرند.

اسپانیا؛ با سرعت به سوی جام

از ابتدای تورنمنت اسپانیا در کنار آلمان مدعیان اصلی قهرمانی بودند و از دیدار مرحله یک‌چهارم نهایی خیلی‌ها به‌عنوان فینال زودهنگام مسابقات یاد کردند. حالا با برد اسپانیا و با توجه به این که شرایط لاروخا از ۳ تیم دیگر مرحله نیمه‌نهایی بهتر است، به نظر می‌رسد که شانس اول قهرمانی باشند. اسپانیا در طول تورنمنت کمترین لغزش را داشته و هر وقت هم که به خطر نزدیک شده، زود خودش را از مخمصه بیرون کشیده است. دیدار مقابل آلمان، سخت‌ترین چالش شاگردان لوئیس دلافوئنته بود که با کمی چاشنی شانس در دقیقه آخر از رفتن بازی به ضربات پنالتی جلوگیری کردند. حالا لاروخا امید زیادی دارد با جوان‌های باانگیزه‌اش پس از ۱۲ سال دوباره جام قهرمانی را بالای سر ببرد و از آلمان سبقت بگیرد تا پرافتخارترین تیم یورو باشد. اسپانیا خاطره تلخ ناکامی در نیمه‌نهایی را دوره قبلی داشته و نمی‌خواهد این اتفاق بعد از ۳ سال تکرار شود.

فرانسه؛ تحول در نیمه‌نهایی؟

«همینه که هست!» واکنش فرانسوی‌ها به نمایش‌های عجیب و دور از انتظارشان در یورو ۲۰۲۴ است! خروس‌ها در ۵ بازی ۳ گل زده‌اند در حالی که فوق‌ستاره‌ای مثل کیلیان امباپه را دارند و از بازیکنان تکنیکی زیادی بهره می‌برند. با این وجود، شرایط بازی‌ها به گونه‌ای رقم خورده که با ۲ گل‌به‌خودی و یک ضربه پنالتی به گل رسیده‌اند و تا این مرحله بالا آمده‌اند. البته که نمی‌توان روی ماجرای گلزنی فرانسه این تیم را به درستی قضاوت کرد، چرا که در فاز دفاعی عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته‌اند و با دریافت یک گل که آن‌هم از روی نقطه پنالتی بوده، سد محکمی مقابل رقبا ساخته‌اند. در هر صورت بازی‌های فرانسه در طول این تورنمنت برای مخاطبان فوتبال جذاب نبوده و شاید در نیمه‌نهایی تیم دیدیه دشان تیم متفاوتی باشد. نمی‌توان منکر این قضیه شد که خستگی بعد از یک فصل فوتبال باشگاهی هم می‌تواند روی رقابت‌های ملی تأثیر بگذارد. به طور کلی هم یورو ۲۰۲۴ آنطور که انتظار می‌رفت جذاب نبوده است.

آخرین جدال
۱۰ اکتبر ۲۰۲۱ در دیدار نهایی مسابقات لیگ ملت‌های اروپا، فرانسه با نتیجه ۲-۱ در ورزشگاه سن‌سیرو از سد اسپانیا گذشت و قهرمان شد. در آن دیدار بنزما و امباپه برای فرانسه و اویارسابال برای اسپانیا گلزنی کردند.

آمار بازی
۳۶) اسپانیا و فرانسه ۳۶ مرتبه در طول تاریخ به مصاف هم رفته‌اند که لاروخا ۱۶ برد داشته، خروس‌ها ۱۳ بازی را برده‌اند و ۷ بازی هم با تساوی خاتمه یافته است.
۱۰۲) نبرد اسپانیا – فرانسه قدمتی ۱۰۲ ساله دارد. اولین دیدار دو تیم که دوستانه بود سال ۱۹۲۲ برگزار شد و آن بازی را اسپانیا با ۴ گل برد. در ۴ بازی نخست دو تیم لاروخا پیروز شد.
۱۹) تا سال ۱۹۸۴ دو تیم ۱۹ مرتبه به مصاف هم رفتند که همه این بازی‌ها دوستانه بود. اولین بازی رسمی‌شان در یورو ۱۹۸۴ برگزار شد.
۴) این دو تیم ۴ مرتبه در یورو به مصاف هم رفته‌اند که فرانسه ۲ بازی را برده، یک بازی به سود اسپانیا خاتمه یافته و یک بازی هم مساوی شده است.
۱) اولین قهرمانی تاریخ فرانسه در جام ملت‌های اروپا سال ۱۹۸۴ با برتری مقابل اسپانیا در پاریس به‌دست آمد. خروس‌ها آن بازی را با ۲ گل پلاتینی و بلونه بردند.
۴) در ۴ بازی آخر اسپانیا و فرانسه، دو تیم به تساوی نرسیده‌اند. سهم هر تیم ۲ برد بوده است.
۶) این ششمین حضور اسپانیا بین ۴ تیم برتر جام ملت‌های اروپاست. لاروخا در ۵ حضور قبلی ۳ مرتبه قهرمان شده است. فقط دوره قبلی از راه‌یابی به فینال بازماندند.
۶) فرانسه هم برای ششمین مرتبه بین ۴ تیم برتر یورو قرار می‌گیرد. خروس‌ها ۲ مرتبه قهرمان شده‌اند و ۲ مرتبه پای فینال شکست خورده‌اند.
۳) اسپانیا کنار آلمان با ۳ جام پرافتخارترین تیم‌های جام ملت‌های اروپا هستند. در صورت قهرمانی لاروخا، این تیم از ژرمن‌ها سبقت خواهد گرفت.
۱) دیدیه دشان در صورت قهرمانی با فرانسه اولین و تنها فردی خواهد بود که به‌عنوان سرمربی و کاپیتان در جام ملت‌های اروپا و جام‌جهانی قهرمان می‌شود.
۱۱) اسپانیا با ۱۱ گل زده در کنار آلمان برترین خط حمله‌های یورو را در اختیار دارند. لاروخا شانس دارد در این رکورد از آلمان جدا شود.
۳) فرانسه با تنها ۳ گل زده در ۵ بازی قبلی تا مرحله نیمه‌نهایی یورو رسیده است! همین آمار باعث انتقاد زیادی از تیم دیدیه دشان شده.
۱) با وجود رکورد بد گل زده، خروس‌ها با یک گل خورده بهترین خط دفاعی یورو را در اختیار داشته‌اند. در واقع این تیم در ۴ بازی گلی دریافت نکرده است و تنها گلی که خورده هم در بازی با لهستان از روبرت لواندوفسکی و از روی نقطه پنالتی بود.
۹۰) با ۹۰.۸ درصد پاس سالم، فرانسه بعد از آلمان دومین تیم خوب در این آمار است. اسپانیا با ۹۰.۲ درصد پاس سالم چهارم است.
۲۳۰) آمار ۲۳۰ بازیابی توپ در این آمار اسپانیا را بالاتر از همه تیم‌های یورو قرار داده است. فرانسه با ۲۰۰ بازیابی در رده پنجم قرار دارد.
۱۰۸) یورو ۲۰۲۴ از لحاظ تعداد گل وضعیت خیلی خوبی نداشته؛ در این تورنمنت ۱۰۸ گل ثبت شده که میانگین ۲.۲۵ گل برای هر بازی را نشان می‌دهد.
۳) کودی خاکپو بدشانس بود که در بازی با ترکیه قبل از ضربه زدنش مدافع حریف توپ را وارد دروازه خودی کرد. ستاره هلند در صدر جدول گلزنان است، اما فعلاً گیورگس میکاتادزه از گرجستان، جمال موسیالا از آلمان و ایوان شرانتس از اسلواکی شرکای او هستند.
۳) لامین یامال ستاره ۱۶ ساله اسپانیا با ۳ پاس‌گل در صدر جدول گلزنان یورو قرار گرفته است.

مصدومان و محرومان
مصدومیت سنگین در دیدار مقابل آلمان، پدری را از ادامه تورنمنت محروم کرد. دنی کارواخال، آلوارو موراتا و رابین لِنورماند هم محرومان اسپانیا برای این بازی حساس هستند. دیدیه دشان خوش‌شانس است که بدون تلفات فرانسه را به مرحله نیمه‌نهایی رسانده.

ترکیب احتمالی دو تیم
اسپانیا:
سیمون، ناواس، ناچو، لاپورت، کوکوریا، مرینو، رودری، روئیس، یامال، ویلیامز و اولمو
فرانسه: مانیان، کونده، اوپامکانو، سالیبا، هرناندس، کانته، شوامنی، رابیو، گریزمن، تورام و امباپه

برنامه و نتایج کامل یورو ۲۰۲۴ به وقت ایران + لینک پخش زنده

۱۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۵
کد خبر: 57251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha