پزشکیان در مناظره: وقتی بنزین ۲۵هزارتومانی را گفتم در دولت نبودم/بدون گفتگو با مردم قیمت بنزین را افزایش نمی دهم

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در مناظره انتخابات گفت: آن موقعی که حرف بنزین ۲۵هزارتومانی را زدم که من در دولت نبودم. من نگاهم این است که باید محرومان را دید؛ اگر قرار است سوبسید بدهیم اول باید به آنها بدهیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد دومین مناظره مرحله دوم انتخابات ریاست‌جمهوری دوره چهاردهم شامگاه سه‌شنبه ۱۲ تیر با حضور آقایان مسعود پزشکیان و سعید جلیلی با موضوع فرهنگی_سیاسی برگزار شد.

مسعود پزشکیان در بخش اول این مناظره در پاسخ به سوالی درباره قانون اقدام راهبردی مجلس و اینکه به گفته ظریف این قانون مانع از بازگشت آمریکا به برجام شد، علت مخالفت شما با این قانون چیست؟ گفت: دیشب اینگونه تداعی شده که من خدمت سردار ملی کشور حاج قاسم سلیمانی بی‌احترامی داشتم، بنده ایشان را یک الگو برای غرور ملی و خار چشم دشمنان می‌دانم و الگویی که اگر جوانان راه او را ادامه دهند خیلی از مشکلات مملکت را با دیدی که ایشان داشت می‌توان مرتفع کرد.

پزشکیان گفت: اینکه گفته شود قانون را قبول نداریم به هیچ عنوان درست نیست ما از ابتدا گفتیم که چارچوب قانون را اجرا می‌کنیم. از اول گفتیم که سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری را طی خواهیم کرد. در نتیجه امکان ندارد که ما قانون را اجرا نکنیم.

وی افزود: یکی از بحث‌هایی که در این قانون وجود دارد این است که آمریکا باید تمام تعهدات خود را انجام بدهد تا ما به برجام بازگردیم؛ این مسئله‌ای است که باید با مجلس و شورای عالی امنیت ملی و سایر دستگاه‌های مرتبط صحبت کنیم تا ببینیم این چالش را چطور می‌توانیم با یک زبان مشترک حل و فصل کنیم.

پزشکیان در پاسخ به این سوال که آیا شما معتقدید اگر آمریکایی‌ها به تعهدات خود بازنگردند، ما باید باز هم با او مذاکره کنیم؟ عنوان کرد: اصلا این طور نیست. ما وقتی وارد گفتگو می‌شویم اصولا نباید با یک گزینه وارد شویم. آیا ما در کشور تصمیم بر این داریم که تنها با یک گزینه وارد مذاکره شویم یا گزینه‌های مختلفی در دست داشته باشیم که بخواهیم حرف خودمان را بر اساس عزت حکمت و مصلحت اشاره کردند را در اختیار داشته باشیم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: همیشه یک گزینه ممکن است به شکست بیانجامد و سیاست و حاکمیتی مطلوب است که گزینه‌های مختلف را در اختیار داشته باشد. مجبوریم برای رشد و شکوفایی اول با کشورهای منطقه تعامل و تبادل کنیم و بعد با کشورهای دیگر این کار را داشته باشیم.

وی افزود: لازمه این کار داشتن گزینه‌های مختلف است و استفاده از کارشناسان و نخبگان و هماهنگی و تعامل و در نتیجه چهارچوب‌های قانونی. ما هیچ وقت قرار نیست تمام تحریم‌ها را لغو کنیم یا نکنیم. این یک گفتگوست؛ بستگی دارد که چه می‌دهیم و چه می‌گیریم.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرد: اول مسئله موضوع نگاه ما است؛ آیا می خواهیم مشکلمان را با دنیا حل کنیم یا خیر؟ من معتقدم باید از بن بست خارج شویم تا مشکلات کشور را حل کنیم.

فقط در این مدت پول کشور را زیاد کردیم

پزشکیان در ادامه سخنانش تصریح کرد: قرار بود تورم را تک رقمی کنند، ۳ سال است ۲ رقمی است؛ فقط در این مدت پول کشور را زیاد کردیم؛ می‌توانید از کارشناسان بپرسید و یا از بانک مرکزی بگیرید.

وی افزود: واقعیت قضیه این است؛ می‌گویید اله کردیم؛ خب اگر اله کردید کجاست؟ مگر نمی‌گفتید اشتغال ۲ برابر می‌شود و سالی یک میلیون مسکن درست می‌کنیم. در این ۳ سال فقط برای ۹۰۰ هزار مسکن فقط مجوز داده‌اند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه آیا زندگی مردم در دوره آقای خاتمی بهتر بود یا الان؟ تاکید کرد: می‌گویند بلدیم و برنامه داریم؛ خب برنامه را می‌دادید آقای رئیسی اجرا می‌کرد، چرا ندادید؟ مگر شما با آنها نبودید؟

پزشکیان بیان داشت: تمام بلد بودن این فرد این است که در شورای امنیت رئیس بوده و چهار تا کاغذ را بررسی می‌کرده آدمی که مدیریت نکرده حالا برای کشور می‌گوید برنامه دارم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه شما دولت خاتمی را با وضعیت فعلی مقایسه کنید، گفت: دیروز از آقای جلیلی سوال کردم دولت رئیسی برنامه داشت یا نداشت؟ اگر برنامه داشت، این برنامه شما چیست؟ یعنی میخواهید از نو ریست کنید؟

پزشکیان ادامه داد: از این طرف می‌گوید قانون را اجرا نمی‌کنی و از طرف دیگر می‌گوید من برنامه دارم؛ خب قانون که وجود دارد؛ آن را باید اجرا کنید.

وی تصریح کرد: دیروز ۱۵۰ اقتصاددان از برنامه‌های دولت من حمایت کردند.

دولت سایه، زندگی مردم را بهتر نخواهد کرد

پزشکیان در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: آقای جلیلی می‌خواهد رئیس‌جمهور شود ولی جلوی دیدگاه مردم به من تهمت می‌زند که من ادامه‌ دهنده راه دولت آقای روحانی هستم.

وی در ادامه اظهار داشت: مردم عزیز شب گذشته شما تفاوت‌های دو مسیر را دیدید که عبارت بود از سیاست‌گذاری و برنامه ریزی از بالا توسط گروه محدود یا سیاست‌گذاری و برنامه ریزی با بهره‌گیری از خرد جمعی را. من برنامه‌ریزی عامرانه و از بالا برای مردم را قبول ندارم و برنامه ریزی باید با مشارکت کارشنان دولتی، خصوصی و اندیشکده‌ها تدوین و همین گروه‌ها اجرا و نظارت کنم. برنامه ریزی پشت درهای بسته در دولت سایه، زندگی مردم را بهتر نخواهد کرد. من به این شیوه پایان خواهم داد چنانکه در بهداشت و درمان پایان دادم.

پزشکیان خاطرنشان کرد: مردم آگاه ایران؛ گام اصلی برای بهبود معیشت شما رفع تحریم‌ها و تغییر در نحوه تعامل با دنیا است. من به سرعت در این زمینه اقدام خواهم کرد. با این حال همه مشکلات کشور ناشی از تحریم‌های آمریکا نیست. من به دنبال جهش تولید با مشارکت مردم هستم. من برنامه خود را برای پیشرفت اقتصاد ایران بیان کرده‌ام.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرد: بیش از ۱۴۰ اقتصاددان با گرایش‌های مختلف از این برنامه حمایت کرده‌اند. من اقتصاد ایران را بر اساس تعامل با جهان، حاکمیت قانون، شایسته گزینی و مشارکت گسترده مردم اصلاح خواهم کرد.

پزشکیان گفت‌: قهرمان ملی ما، شهید سپهبد بزرگوار سلیمانی امنیت عراق را تامین کرد ولی ما بازار را می‌دهیم به دیگران. مدیریت ضعیف یعنی اینکه مذاکره کنیم اما نتیجه آن این شود که پرونده ایران به شورای امنیت برود.

وی افزود: من تعهد می‌کنم که به دنبال عدالت و رفع تبعیض هستم. تعهد می‌کنم تلاش کنم هیچ خانواده ایرانی نگران فرزند خود نباشد. علت وضعیت فعلی مدیران نالایق و بی تجربه و غیرکارشناس هستند.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: می‌گویند آنها که دور من جمع شده‌اند بد هستند. دور شما چه کسانی جمع شده‌اند. آنها که از سفارت عربستان بالا رفتند.

اینکه یک آدمی با مسکن مهر مخالفت کرده به من چه ربطی دارد؟

پزشکیان گفت: ایشان می‌گوید من حزبی هستم؛ این یک دروغ واضح است؛ زیرا من حزبی نیستم. این را همه می‌دانند. ولی این جلوی دیدگان مردم تهمت می‌زند.

وی افزود: آقای جلیلی دیروز در مناظره قافیه را باخته و امروز آمده است. ایشان فقط تهمت زده و جواب سوال شما را نداده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: فردی که می‌خواهد رئیس‌جمهور شود و مثل آب خوردن تهمت می‌زند فردا چه بلایی می‌خواهد سر مردم بیاورد؟

پزشکیان تصریح کرد: من و خانواده‌ام برای ساختن خانه بهداشت کارگری می‌کردم؛ ۶۰۰ خانه بهداشت به نیت ۶۰۰ شهید ساختم.

پزشکیان با بیان اینکه باز تکرار می‌کنم که من نه حزبی هستم و نه جناحی و نه دسته‌ای، بیان داشت: می‌گوید دور و بر من اینها جمع شده‌اند؛ الان بیشتر گروه قالیباف و شهید رئیسی دارند با من کار می‌کنند.اینها دولت فلان‌اند؟ من بارها گفته‌ام مسیر من مسیر مولا علی(ع) است؛ شاخص برای من مردم هستند.

وی با بیان اینکه با کل دعواهای ما ۴۰ درصد مردم آمدند رای دادند، تاکید کرد: با کل دعواهای ما ۴۰ درصد مردم آمدند؛ ۶۰ درصد مردم نیامدند و هیچکداممان را قبول ندارند. این تفکر بیاید، ‌می‌شود ۲۰ درصد. آیا با این ۲۰ درصد می‌شود بر سایر اکثریت حکمرانی کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به جلیلی که مطرح کرد یکی از افراد ستاد پزشکیان گفته با مسکن مهر مخالف است، بیان داشت: اینکه یک آدمی با مسکن مهر مخالفت کرده به من چه ربطی دارد؟ من کجا گفتم مخالفم؟ مردم ببینید اینها کی هستند؟ این منطق رئیس جمهور فرداست.

بدون گفتگو با مردم نباید قیمت بنزین را افزایش داد

پزشکیان در بخش دیگری از اظهاراتش درباره برنامه دولت احتمالی‌اش برای مدیریت مصرف حامل‌های انرژی گفت: اول اجازه بدهید که این نکته را بگویم. مردم عزیز؛ بدانید که برادرمان که فردا می خواهد رئیس جمهور شود؛ الان با تمام قوا مسئولان دولت فعلی یعنی بخشداران و استانداران و ... برایشان کار می‌کنند وحتی برخی را تهدید می‌کنند که اگر رای ندهید چنین و چنان می‌شود.

وی افزود: انرژی را الان بیشتر پولدارها مصرف می‌کنند و هزینه این را آدمهایی می‌دهند که بنزین یا برق اضافی مصرف نمی‌کنند. اگر قرار است عادلانه باشد باید این یارانه به همه داده شود. البته باید به کسی که مصرف نمی‌کند نیز بدهند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: بدون کارشناسی و گفتگو با مردم افزایش قیمت بنزین نباید رخ می‌داد اما نمی‌شود سوبسید را بدهیم به پولدارها ولی بقیه هزینه گرانی را بدهند. باید راه حلی را پیدا کنیم که بتوانیم سهم همه را بدهیم.

پزشکیان گفت: آن موقعی که حرف بنزین ۲۵ هزارتومانی را زدم که من در دولت نبودم. من نگاهم این است که باید محرومان را دید؛ اگر قرار است سوبسید بدهیم اول باید به آنها بدهیم. نباید با سوبسید دادن به امثال من سفره آنها را کوچک کنیم.

حل مشکل بورس یک نسخه ساده نیست

پزشکیان بیان داشت: آقای جلیلی می‌گوید اله خواهیم کرد و بعد گفت روحانی اینکار را کرد. روحانی به من چه ربطی دارد؟ من نگاه خودم را دارم.

وی افزود: اینها اگر این طرح (وان) را داشتند چرا در دوره شهید رئیسی این را اجرا نکردند؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: موضع من درباره بورس، آقای عبدو هم مصاحبه و هم اعلام کرده. نگاه من درباره بورس همان است که دکتر عبدو گفته است.

پزشکیان تاکید کرد: اقتصاد یک نفر نیست؛ اینطور نیست که یک نفر برای اقتصاد نقشه بکشد؛ مجموعه‌ای از اقتصاددانان هستند. بسته به تخصص، نسخه می‌نویسند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم کاری کنیم کارشناسان مربوط به آن رشته را در این رابطه به کار میگیریم که چگونه بورس را کنترل کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: اصولاً دولت نباید در قیمتها دخالت کند و به تولید دستور بدهد که چه کند. مداخله دولت همین بلا را سر بورس و بازار و تولید کننده می‌آورد.

پزشکیان افزود: از نظر تخصصی و علمی آنچه دیروز خدمتتان گفتم، اقتصاد بهداشت و درمان و صنعت و پول و مالی و بورس زمین تا آسمان فرق دارند؛ از کارشناسان مربوطه جهت حل این ناترازیها قطعا استفاده می‌کنیم.

وی گفت: حل مشکل بورس یک نسخه ساده نیست. تحریم‌ها هم مهم است که اگر حل نکنیم موج تحریم در خود بورس تاثیرگذار خواهد بود.

نباید هیچ انسانی گرسنه سرش را روی بالش بگذارد

پزشکیان در بخش دیگری از اظهارات درباره نحوه تخصیص یارانه به دهک‌های مختلف درآمدی گفت: دیروز گفتم که یک رسانه گفته ما به مولوی عبدالحمید بی‌احترامی کردیم. بعد معلوم شد دروغ بوده و پول گرفتند و رجانیوز که مدعی اصولگرایی است این را پخش کرده است.

وی افزود: من می‌گویم در حاکمیت اسلامی هیچ انسانی نباید گرسنه سرش را روی بالش بگذارد. اما در ارتباط با یارانه‌ها طبیعی است نباید به من و آدمهایی که ماشین آنچنانی سوار می‌شوند یارانه بدهند. باید از اینها که پولدارند بگیرند و به محرومان بدهند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: من نخواهم گذاشت فقرا و محرومین گرسنه سر را به بالین بگذارند. اول باید ببینیم با چه مواجه هستیم. فعلاً نقشه ای وجود ندارد؛ الان همه دارند یارانه می‌گیرند. اول باید ببینیم به چه کسانی یارانه بدهیم و به چه کسانی ندهیم.

پزشکیان درباره برنامه‌اش برای بهبود بازار بورس عنوان کرد: درباره بورس دکتر عبدو مصاحبه کرده و نگاه ما موضع آقای عبدو تبریزی است. اقتصاد هم یک‌ نفر نیست. اصولا دولت نباید در قیمت‌ها دخالت کند. مداخله دولت در اقتصاد بلاهای زیادی بر سر بورس و بازار می‌آورد. ثبات و امنیت را به بورس برمی گردانیم و کسری دولت را از بورس جبران نمی کنیم.

حاکمیت باید به مشکلات مسکن و بی خانمان ها رسیدگی کند

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در واکنش به اینکه وی گفته بود که یارانه ۴۵ هزار تومانی کمر اقتصاد را خم کرده است، گفت: خبرنگاران همیشه سر و ته جملات را قطع می‌کنند. رسانه پول گرفته علیه من حرف زده از خودم سوال کنید. من نگفتم یارانۀ ۴۵ هزار تومانی کمر اقتصاد را خم کرده است.

پزشکیان با بیان اینکه تورم در دولت رئیسی بالای ۴۰ درصد بوده، تصریح کرد: کسی که می‌گفت با یک میلیون شغل درست می‌کنم توهم برش داشته بود یا نداشته بود؟

وی افزود: مردم ببینید اگر در این ۳ سال، سفره‌هایتان خوب شده، به آقای جلیلی رای بدهید. یک آدمی که می‌گفت با یک میلیون تومان شغل ایجاد می‌کنم، متوهم نیست؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه بدترین وضعیت تورم برای دولت شهید رئیسی است، افزود: مردم عزیز آیا سفره های شما با ۱۰ برابر شدن یارانه خوب شده است؟

پزشکیان بیان داشت: حاکمیت باید به مشکلات مسکن و بی خانمانها رسیدگی کند. هیچ انسانی نباید گرسنه بخوابد.

وی ادامه داد: در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که گدایی می‌کنند، هیچ انسانی نباید گرسنه بخوابد. طبیعی است نباید به من و آدمهایی که ماشین آنچنانی سوار می‌شوند یارانه بدهند. باید از اینها که پولدارند بگیرند و به محرومان بدهند.

راه شهید رئیسی در مسکن را پیگیری می‌کنم

پزشکیان در بخش دیگری از اظهاراتش عنوان کرد: در طرفداران من هم چپ هست و هم راست و هم مذهبی و حتی کسی که نماز نمیخواند. ولی من قانون را اجرا خواهم کرد.

وی افزود: دولت شهید رئیسی گفته بود یک میلیون مسکن درست می‌کنم؛ قانون بود ولی منابعش را ندیده بودند. می‌گفتند یک میلیون مسکن درست می‌کنیم و یک میلیون شغل ایجاد می‌کنیم و تورم هم تک رقمی می‌کنیم. آیا شد؟

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرد: نه تنها راه شهید رئیسی در مسکن را پیگیری می‌کنم بلکه آمایش سرزمینی را هم که در سیاستهای مقام معظم رهبری هست به شدت پیگیری می‌کنم.اگر آمایش سرزمینی را دنبال نکنیم آینده تهران با فاجعه روبرو خواهد شد.

پزشکیان ادامه داد: ما باید بتوانیم به کارمندان پولی بدهیم که بتوانند حداقل در خانه‌ای که می‌نشینند زندگی کنند. این به تورمی برمی‌گردد که دولت ایجاد می‌کند. وقتی دولت شبانه جیب مردم را خالی می‌کند نمی‌شود مشکل مسکن مردم را حل کنیم.

بازار را باید آزاد بگذاریم

پزشکیان با بیان اینکه قانون وجود دارد ولی چرا اجرا نمی‌شود؟ گفت: تا منابع برای مسکن گذاشته نشود هیچ دولتی نمی‌تواند اجرا کند. با حقوقی که ما به کارمندان می‌دهیم صد سال دیگر هم نمی‌تواند در تهران مسکن بسازد.

وی افزود: وقتی دولت شبانه جیب مردم را خالی می‌کند نمی‌شود مشکلش را حل کند. اگر آمایش سرزمینی را دنبال نکنیم آینده تهران با فاجعه روبرو خواهد شد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: باید بتوانیم به کارمندان پولی بدهیم که بتوانند حداقل در خانه‌ای که می‌نشینند زندگی کنند. این به تورمی برمیگردد که دولت ایجاد می‌کند.

پزشکیان ادامه داد: در رابطه با سوال مجری و قیمت‌ها؛ بارها گفته‌ام علت تورم، دولتی است که از جیب مردم پول را برمی‌دارد. دولت یا بزرگ می‌شود و ناترازی بوجود می‌آید و مجبور می‌شود پول چاپ کند و یا دولت از بانکها پول اضافه برمیدارد.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم ارز وارد کشور کنیم و صادرات کنیم می‌توانیم جلوی تورم را تا حد زیادی بگیریم و فشار را از روی مردم برداریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: در موقعی که تحریم است نهایتاً قیمتها گران می‌شود و نمی‌توانیم خرید کنیم و دولت دست می‌برد در جیب مردم.کاری که الان در داخل می‌توانیم بکنیم بدون رفع تحریم‌ها، توجه به ناترازی انرژی و ارز و مدیریت است.

وی با بیان اینکه به هر کسی ارز ترجیحی می‌دهند رانت می‌دهند، تاکید کرد: الان کلی داریم سوبسید یارانه و برق و ... می‌دهیم که اگر آن را کنترل کنیم می‌توانیم به بهداشت و معیشت و ... برسیم.

پزشکیان گفت: به هر کسی ارز ترجیحی می‌دهند رانت می‌دهند. باید ارز را تک نرخی کنیم، غیر از دارو و نهاده‌ها و آنچیزهایی که به معیشت مردم ربط دارد. ارز را تک نرخی می‌کنیم که بازار تصمیم بگیرد.

پزشکیان با بیان اینکه بازار را باید آزاد بگذاریم، تصریح کرد: دولت نباید در ارز دخالت کند؛ باید در دارو و کالاهای اساسی سوبسید بدهد و بقیه چیزها را خود بازار تنظیم کند. این را خیلی از کارشناسان اتفاق نظر دارند.

واردات خودرو را آزاد می‌کنم

پزشکیان در بخش دیگری از اظهاراتش درباره برنامه‌اش برای بهبود بازار خودرو گفت: خیلی از آدمها هستند که دلار دارند و اگر اجازه بدهید ماشین وارد کشور می‌کنند؛ چرا اجازه نمی‌دهیم؟ من واردات خودرو را با ارزهایی که دارند آزاد می‌کنم.

وی افزود: اگر شما رقابت را باز کنید و ماشین‌ها وارد شوند ماشین خودش را تنظیم می‌کند. من معتقدم که در حوزه خودرو بازار خودش را تنظیم می‌کند، لازم نیست من دخالت کنم.

پزشکیان گفت: مملکت را به کجا رسانده‌ایم که مردم حتی به واردات خودروی دست‌ دوم هم راضی شده‌اند ولی همین را هم به مردم اجازه نمی‌دهیم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: بازار را نباید به روی خودروی خارجی ببندیم. واردات خودرو را با ارزهایی که دارند آزاد می‌کنم.

در ادارات ما بعضی افراد نیم‌ساعت هم کار نمی‌کنند

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: اول یک تعرضی به آقای جلیلی بکنم؛ کارشناس ایشان فرقی بین لندکروز و ... (احتمالا ۲۰۶) را نمی‌داند.

پزشکیان با بیان اینکه مدیریت سرمایه‌های بازنشستگان باید صورت بگیرد، تصریح کرد: مدیریت و کنترل ساختار و سرمایه‌های بازنشستگان باید صورت بگیرد و سرمایه‌هایشان هدر نرود.

وی ادامه داد: باید کارخانه‌ها و شرکتها وساختمانهایی که در اختیار بازنشستگان است، طوری باید مدیریت شوند که به بهره وری برسد نه اینکه ضرر بدهد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه بازنشسته‌ها بدون هزینه باید خدمات درمانی داشته باشند، افزود: باید بر اساس تورم حقوق بازنشستگان را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: در ادارات ما بعضی افراد نیم‌ساعت هم کار نمی‌کنند چرا سازمان جدیدی درست کنیم؟

پزشکیان تاکید کرد: برنامه را چهارتا هیئت علمی نمی‌تواند بنویسد؛ برنامه نویس باید بنویسد. به پیر به پیغمبر نمی‌شود با چند نفر هیئت علمی برنامه نوشت؟

پزشکیان گفت: من دوره‌های مدیریت را در کشورهای مختلف دیده‌ام از جمله آمریکا، انگلیس، سوییس ، تایلند و ژنو.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: برنامه‌های آقای جلیلی مبنای علمی ندارد؛ همانطور که می‌گویند «با یک میلیون تومان می‌شود شغل ایجاد کرد». مردم اگر وضع شما خوب است به این افراد رای بدهید اگر که نه رای ندهید.

صدای تردید و نارضایتی مردم را شنیده‌ام

مسعود پزشکیان در بخش جمع‌بندی اظهاراتش گفت: عضو هیچ حزبی نبودم؛ ولی در دولت خاتمی معاون سلامت شدم چون کار کارشناسی کرده بودم. من نه بی‌سوادم نه وابسته به حزبم و نه خودم را از مردم جدا کردم. از درون مردم بودم و برای مردم بودم. من تا الان برای مردم زندگی کردم و اگر از این به بعد هم زنده بمانم برای مردم زندگی می‌کنم.

وی افزود: تهمت می‌زنند که دولت چندم فلانی هستم در حالیکه خیلی از ستادهای شهید رئیسی و آقای قالیباف برای ما دارند کار می‌کنند.

پزشکیان با بیان اینکه نگذاریم ایران روز به روز ناتوان‌تر شود، عنوان کرد: اینکه ۶۰ درصد مردم در دور اول پای صندوق نیامدند برای حکومت پیام دارد. من صدای این تردید و نارضایتی و قهر را شنیده بودم و باز هم می‌شنوم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در پایان گفت: مردم عزیز از شما می‌خواهم که باز هم برای ایران روز جمعه ۱۵ تیر به صحنه بیایید و انتخاب کنید. برای من چه آنان که رای دادند و چه ندادند محترم هستند. مرا عهدی است با جانان که تا جان در بدن دارم هواداران کویش را چو جان خویش می‌دارم.

۱۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۳
کد خبر: 57150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha