چه کسی بیشترین رای ایرانیان خارج از کشور را کسب کرد؟ + آمار

سخنگوی ستاد انتخابات کشور آراء اخذشده از ایرانیان مقیم خارج از کشور در مرحله نخست انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری را ۹۷هزار و ۹۶۷ رأی اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور امروز سه‌شنبه با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ۱۳۶ نمایندگی جمهوری اسلامی ایران، شامل سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های کشورمان و حضور ایرانیان در انتخابات مرحله نخست، ابراز کرد: در مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری نیز تمهیدات لازم برای اخذ آرا از ایرانیان مقیم خارج از کشور اندیشیده شده است.

وی با ارائه مجموع ۹۷ هزار و ۹۶۷ رأی مأخوذه از حضور ایرانیان خارج از کشور پای صندوق‌های رأی در مرحله نخست انتخابات ریاست‌جمهوری، اظهار داشت: از این آراء ۳۲ هزار و ۵۸۲ رأی مربوط به آقای مسعود پزشکیان ـ ۴۸ هزار و ۴۲ رأی مربوط به آقای سعید جلیلی ـ ۱۳ هزار و ۲۱۵ رأی مربوط به آقای محمدباقر قالیباف و یک‌هزار و ۶۲ رأی مربوط به آقای مصطفی پورمحمدی ثبت شده است.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور آراء باطله را نیز سه‌هزار و ۶۶ رأی اعلام کرد.

اسلامی تأکید کرد: در مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری که روز جمعه ۱۵ تیرماه برگزار می‌شود نیز تمام شعبی که برای مرحله نخست در خارج از کشور در نظر گرفته شده بودند، با هماهنگی‌های وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و تمهیدات ستاد انتخابات کشور فعال هستند و آماده اخذ رأی از ایرانیان خارج کشور می‌باشند.

وی تصریح کرد: در مرحله اول انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری با هماهنگی‌های انجام‌شده حجاج ایرانی مستقر در عربستان سعودی نیز در انتخابات شرکت کردند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: وزارت امور خارجه تعرفه‌های مرحله دوم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری اسلامی ایران را برای نمایندگی‌های کشورمان ارسال کرده است.

بر اساس تبصره (اصلاحی ۲۶ˏ۱۰ˏ۱۳۹۱) ماده ۱۹ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری، رأی‌دهندگان در خارج از کشور در صورت همراه نداشتن شناسنامه و کارت ملی می‌توانند با ارائه گذرنامه معتبر ایرانی، رأی دهند، بنابراین به‌موجب این ماده ایرانیان خارج از کشور می‌توانند در صورت عدم دسترسی به شناسنامه یا کارت ملی از گذرنامه معتبر ایرانی خود برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری استفاده کنند.

۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۷:۰۲
کد خبر: 57144

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha