سایپا، ایران خودرو را غافلگیر کرد / خط و نشان برای رقیب قدیمی

خودروسازی سایپا قصد دارد تا وارد گود واردات تاکسی برقی برای توسعه حمل و نقل عمومی شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد، چانگان EV460 محصول برقی برند چانگان است که قرار است توسط خودروسازی سایپا برای حضور در ناوگان تاکسیرانی وارد کشور شود. حضور این خودروی چینی توسط نارنجی های جاده مخصوص سبب غافلگیری ایران خودرویی ها شد.

این محصول برند چانگان یک سدان جمع و جور شهری است و بر اساس اخبار منتشر شده با قیمتی حدود ۱۶ هزار و ۴۰۰ یورو وارد می شود.

چانگان EV460 اولین محصول برند چانگان است که به صورت برقی وارد کشور می شود. مشخص نیست این محصول تنها برای حضور در ناوگان حمل و نقل عمومی وارد می شود یا نارنجی های جاده مخصوص قصد دارند در ادامه این خودروی چینی را برای واگذاری به متقاضیان عادی نیز در ویترین خود قرار دهند.

اواخر سال گذشته اخباری در ارتباط با واردات سه خودروی برقی توسط ایران خودرویی ها منتشر شد. آبی های جاده مخصوص طی قرار دادی با شهرداری تهران برنامه ریزی برای واردات حدود ۶ هزار دستگاه خودروی برقی برای حضور در ناوگان تاکسیرانی را نهایی کردند.

آن طور که ایران خودرو برنامه ریزی کرده بود در فاز اول قرار بود دو هزار و ۸۰۰ دستگاه خودروی برقی از سه برند بستیون، دانگ فنگ و JMC وارد کشور شوند.

مدیران ایران خودرو از سبد محصولاتی سه خودروساز چینی A70 را از سبد محصولاتی دانگ فنگ، لونا را از میان محصولات JMC و نات را از سبد محصولاتی بستیون انتخاب کردند.

نکته قابل توجه اینکه بستیون نات برخلاف دانگ فنگ A70 و JMC لونا یک ون تمام الکتریکی است که قرار است در سطح شهر تهران به عنوان ون تاکسی تردد کند و محصول دانگ فنگ و JMC هر دو محصولی سدان (سواری) هستند.

آن طور که معاونت حمل و نقل شهرداری تهران اعلام کرده قرار است به زودی واردات هزار دستگاه دانگ فنگ A70 و همچنین هزار دستگاه لونا به همراه ۸۰۰ دستگاه بستیون نات نهایی شود و این خودروها به ناوگان حمل و نقل شهری تهران تحویل داده شوند.

پیش از حضور خودروسازی سایپا در بازار تاکسی های برقی این گمانه مطرح بود که این بازار به صورت انحصاری در اختیار ایران خودرویی ها قرار دارد و مدیران نارنجی های جاده مخصوص برنامه ای برای ورود به بازار تاکسی های برقی ندارند. اما به نظر می رسد خودروساز ساکن کیلومتر ۱۵ جاده مخصوص نیز بدش نمی آید تا بخشی از سهم بازار تاکسی های برقی را به خود اختصاص دهد.

البته تغییر راس هرم مدیریت نارنجی های جاده مخصوص نیز می تواند در برنامه ریزی جدید این خودروساز برای حضور در بازار تاکسی های برقی دخیل باشد.

اواخر اسفند گذشته جواد توسلی مهر جایگزین محمدعلی تیموری شد. توسل مهر از ایران خودرو دیزل به سایپا آمد تا سکان هدایت رغیب ایران خودرو را در اختیار بگیرد.

عزم سیاست گذار خودرویی برای برقی کردن بازار خودرو جدی است. وزارت صمت در اولین گام نسبت به برقی کردن ناوگان حمل و نقل عمومی اقدام کرده تا به نوعی مشتریان بازار خودرو را با مواهب خودروهای برقی آشنا کند. مدیران صمت امیدوارند از این مسیر تقاضا برای خودروی برقی را تحریک کرده تا مشتریان نسبت به خریداری کردن خودروی برقی اقدام کنند.

آن طور که اخبار منتشر شده نشان می دهد همزمان با واردات خودروهای برقی برای ناوگان حمل و نقل عمومی، برخی از شرکت های واردکننده نیز ثبت سفارش برای واردات خودروهای برقی را آغاز کرده اند.

به توجه به قرار داد ایران خودرو با شهرداری برای واردات تاکسی های برقی به نظر می رسید این خودروساز به دنبال این است تا سهم بیشتر بازار محصولات حاضر در حمل و نقل عمومی را به خود اختصاص دهد اما حال سایپا هم با چانگان EV460 برای رقیب خود خط و نشان می کشد.

۲۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۸
کد خبر: 54312
منبع: اقتصاد نیوز

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha